پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۵۳۷۰
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۰
کابینه دولت چهاردهم از دو منظر دارای حساسیت خاص است. اول بحث سختی چالش ها و ماموریت هایی است که باید انجام پذیرد و دوم بحث انتظارات فراجناحی است که از این کابینه می رود. اما متاسفانه از روزهای اول، شاهد حاشیه ها و شایعات و شائبه ها درباره این کابینه هستیم. موضوع حساسی که اگر با ظرافت بدان توجه نشود، به احتمال بالا دچار مصادره شدگی گردیده و اولین گام زمین زدن دولت چهاردهم ، برداشته می شود.

شعارسال: با وجود آنکه بسیاری از جریانات و رسانه‌ها وارد بحث گمانه زنی درباره ترکیب کابینه دولت چهاردهم شده اند، اما بنظر می‌رسد که نیت برخی از جریانات خیر نبوده و بنوعی به دنبال معرفی نامزد مورد نظر خودشان هستند و یا با نوعی ایده ال اندیشی سطحی، قصد روشنگری در خصوص توانمندی‌ها را دارند. با این حال آنچه که می‌توان حدس زد این است که گمانه زنی‌ها تا زمان تحلیف رئیس جمهور چهاردهم، ادامه خواهد داشت.

از شایعات ریز و درشت درباره اعضای کابینه تا معاون اول

به موجب ماده ۲۰۲ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس‌جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف، ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند را به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد، به مجلس شورای اسلامی تسلیم کند. در مرحله بعد، رئیس مجلس مکلف است نامه معرفی هیئت وزیران و ضمائم آن را در اولین جلسه علنی اعلام وصول قرائت نموده و سپس معرفی‌نامه و مستندات را برای بررسی به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد. کمیسیون یا کمیسیون‌های مرتبط موظفند پس از بررسی صلاحیت، انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی و تطبیق آن‌ها با اسناد بالادستی ظرف مدت یک هفته گزارش خود را به هیئت رئیسه ارائه کنند تا برای اطلاع نمایندگان چاپ و توزیع شود. گزارش مذکور قبل از صحبت مخالفان و موافقان توسط سخنگو قرائت می‌شود. طبق تبصره این ماده، فرصت سخنگو برای ارائه گزارش در مورد هر وزیر ده دقیقه است. در صورتی که بررسی برنامه وزیر پیشنهادی به بیش از یک کمیسیون تخصصی ارجاع شده باشد، سخنگوی هر کمیسیون حداکثر به مدت پنج دقیقه گزارش خود را ارائه می‌کند. بر اساس ماده ۲۰۳ آیین‌نامه فوق، یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رأی اعتماد برای هیئت وزیران، جلسات مجلس به طور متوالی تشکیل می‌شود. با پیشنهاد رئیس و تصویب مجلس، جلسات به صورت صبح و بعد از ظهر برگزار خواهد شد. مجلس در این جلسات نطق نخواهد داشت.

یکی از عناوینی که به دولت چهاردهم و مسعود پزشکیان توسط رقبایش، به اوچسبانده شد، دولت سوم روحانی بود، زیرا که در اطراف او افرادی مثل جواد ظریف و محمد جواد آذری جهرمی بودند. همچنین بر اساس برخی شنیده ها، اصلاح طلبان قصد داشتند این عنوان را تغییر دهند و به او دولت سوم خاتمی را لقب بدهند. مسعود پزشکیان در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارد خط مشی دولت‌های قبلی را پیروی کنید، گفت: اصلا غیر ممکن است. روش مدیریت روش علمی است، اگر قرار بود روش‌هایی که در گذشته اجرا شود، لزومی نداشت من بیایم. از نظر علمی باید در ساختار اداری، نوع خدمات، اولویت بندی‌ها و در خیلی شاخص‌های مدیریتی تغییر ایجاد شود.

بسیاری از فعالان سیاسی به مسعود پزشکیان توصیه کردند تا یک دولت متحدالشکل تشکیل دهد، موردی که خود پزشکیان نیز به او اشاره کرده است. به گفته او قرار است دولت چهاردهم، دولت وحدت ملی باشد. اما این بدان معنی نیست که در دولت چهاردهم، شاهد حضور رقابی باشیم که در ضدیت آشکار در گرایشات فکری با رئیس جمهور قرار دارند. چرا که در اینصورت، اصل وحدت مدیریت زیر سوال می‌رود. در واقع در هیات دولت، ترکیبی از وزاری مسعود پزشکیان و مدیران فعلی مثل علیرضا زاکانی که در جریان انتخابات رقیب اصلی او بودند، بحث برانگیز است.

دیگر موضوع مورد تاکید در تشکیل کابینه پزشکیان، بحث معاون اولی است. بنظر می‌رسد که معاون اول باید فردی دارای تجربه پیشین و مشروعیت ارتباطی-فنی باشد. بر این قاعده، بحث از حضور جواد آذری جهرمی موضوعیت نداشته و باید روی سه گزینه مخبر، جهانگیری و طیب نیا، فکر کرد.

پایگاه تحلیلی خبری شعار سال،برگرفته از منابع گوناگون

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین