پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۴۸۶
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۵
موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس، یکی از موزه‌های استان بوشهر است.

شعار سال: این موزه در سال ۱۳۸۷ تاسیس گردید. محل کنونی این موزه که شامل ساختمان کنسولگری و عمارت کلاه فرنگی می‌باشد، در سال ۱۸۵۸ میلادی تاسیس شد و مدتی بعد به مقر دائمی سرکنسول گری انگلستان در بوشهر تبدیل شد. این بنا تا پایان جنگ جهانی دوم در اختیار دولت انگلیس بود تا آنکه در سال ۱۹۴۶ میلادی برابر ۱۳۲۵ هجری قمری و بعد از انتقال نمایندگی سیاسی انگلیس به بحرین، این عمارت به دولت ایران تحویل گردید و در اختیار نیروی دریایی ایران قرار گرفت.

طی سالهای ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ رایزنی‌های لازم برای تبدیل این مکان به موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس صورت گرفت و در سال ۱۳۸۷ آماده بازدید علاقه مندان گردید. این موزه درمنطقهٔ سبزآباد بندر بوشهر واقع شده‌است. همچنین در محوطه موزه ۴۰ قطعه ادوات سطحی و زیرسطحی جنگی دریایی متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی از جمله قاچار و کشتی پرسپولیس نگهداری می‌شود.


کشتی ۱۱۰ ساله پرسپولیس که هدیه آلمان‌ها به ناصرالدین شاه است و به عنوان نخستین ناو جنگی ایران شناخته می‌شود، به موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس منتقل می شود.

نخستین ناو جنگی ایران به نام پرسپولیس در زمان ناصرالدین‌شاه از سوی آلمان‌ها به ایران هدیه داده شد. تامدتی از سرنوشت این کشتی خبری نبود تاآنکه بقایای آن در سواحل دریای بوشهر یافت شد.

پیش از این قرار بود موزه یادشده با عنوان موزه ملی صنایع دریایی راه‌اندازی شود اما بعد از ماجرای جعل نام خلیج‌فارس توسط مجله نشنال جئوگرافیک، کارشناسان، پژوهشگران و محققان بخش دریایی کشور که در ششمین همایش صنایع دریایی شرکت کرده‌ بودند،‌ طی یک نظرخواهی عنوان دریا و دریانوردی خلیج‌فارس را برای آن برگزیدند و نحوه پرداختن به موضوع دریانوردی را با محور خلیج ‌فارس انتخاب کردند.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت گردشگری ایران، تاریخ ، کد مطلب:: www.gardeshgariiran.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین