پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۹۶۸۳
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۲:۵۳
درمیشیان که البته تاکنون درباره موضع پیشین شمقدری واکنش رسمی نشان نداده، همراه با این یادداشت بسیار تند، مستنداتی را منتشر کرد که نشان می‌دهد، حق با اوست. کارگردان عصبانی نیستم پروانه ساخت این فیلم سینمایی را منتشر کرد که در آن تاریخ صدور پروانه ساخت، 22 خرداد 1392 درج شده است...

شعارسال:رسوایی بزرگ بر سر فیلم «عصبانی» نیستم پس از آنکه حسینی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساخت فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» بدون دریافت نمایش سخن به میان آورد، درمیشیان با انتشار مستنداتی، ثابت کرد که او این فیلم جنجالی را پس از دریافت پروانه ساخته است؛ مستنداتی که موقعیت او را به عنوان کارگردان فیلمی که با وجود دریافت پروانه نمایش، اجازه اکران نیافته، تحکیم می‌بخشد.

جلوگیری از اکران عمومی فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» به کارگردانی رضا درمیشیان ـ که قرار بود از صبح امروز در سینماهای سراسر کشور به نمایش درآید ـ باعث شده این فیلم حتی بیش از ماهیتش اهمیت یابد و در واقع اکنون بحث نه صرفاً درباره خود فیلم، بلکه درباره مکانیزمی است که نتیجه‌اش چنین چالش‌هایی می‌شود. کاملاً واضح است که وقتی سخن از مکانیزم‌ها به میان می‌آید، هر مسئولی بکوشد تا این وقایع را به دوره دیگری نسبت دهد.

در این اوضاع، سیدمحمد حسینی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گویی، کامل منکر صدور پروانه ساخت برای این فیلم سینمایی شد و تأکید کرد پس از شروع ساخت این فیلم سینمایی، مدیران سینمایی در دوره وزارت او، از ساخت چنین اثری خبردار شده‌اند و سپس برای دریافت پروانه ساخت توسط عوامل این فیلم سینمایی اقدام شود.


حسینی گفت: «موضوع اصلی این است که «عصبانی نیستم» بدون مجوز شروع به ساخت کرد و بعد از پیگیری‌های ما، آنها برای مجوز اقدام کردند. همچنین در آن دوران طبیعی بود که چنین فیلمی اجازه اکران پیدا نکند. البته در سال های اخیر هم در دولت یازدهم، این فیلم اجازه اکران پیدا نکرد. ابتدا کار را ساختند و بعد دوستان ما به آنها پیغام دادند، شما باید در نهایت مجوز بگیرید. طبق روال فیلمی که مجوز ندارد، نمی‌تواند اکران شود. مگر اینکه برخی بخواهند راه خودشان را طی کنند و ارتباطی خارج از کشور داشته باشند و برای آنها فیلم بسازند.»

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی این موضع‌گیری را داشت که پیش از این، جواد شمقدری معاون سینمایی او گفته بود:‌ «عصبانی نیستم فیلمی بود که آنچه الان ساخته شده با آنچه اول از ما مجوز ساخت گرفت تفاوت دارد، یعنی وقتی دولت عوض شد کارگردان با فیلمنامه خودش فیلم را ساخت و توقیف شد. چه بسا اگر مدیریت ما ادامه پیدا می‌کرد، کارگردانش این کار را نمی‌کرد و همان فیلمنامه اول را می‌ساخت که تأیید شده بود. آن وقت دیگر توقیف هم نمی‌شد. در واقع این خطای فیلمساز بود که وقتی دولت تغییر کرد، فکر می‌کرد می‌تواند فیلمنامه تایید شده را تغییر دهد. البته من خودم فیلمنامه را نخوانده بودم اما همکارانی که خوانده بودند پس از تماشای فیلم ساخته شده، گفتند فیلمنامه تغییر کرده است.»

در این شرایط رضا درمیشیان در یادداشتی بسیار تند خطاب به وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته است: «تصوير پروانه ساخت فيلم سينمايی «عصبانی نیستم!» در پاسخ به اظهارات سراسر كذب آقای سيدمحمد حسينی، وزير محترم ارشاد و فرهنگ اسلامی دولت احمدی‌نژاد، مبنی بر ساخت «بدون مجوز» فيلم سينمايی «عصبانی نيستم!» و اظهارات دروغين ايشان مبنی برای پیگيری‌هايشان برای صدور مجوز پس از فيلمبرداری (!!!) مقايسه تاريخ كلاكت زمان فيلمبرداری و تاريخ صدور پروانه ساخت به خوبی گواه دروغگويی ايشان است. لطفا اين «پروانه ساخت» را «دست» به «دست» برسانيد به دست وزير «دلواپس» آقای احمدی‌نژاد تا ديگر دروغ نگويند. حق شكايت از آقای حسينی را برای خود محفوظ می‌دارم.»

درمیشیان که البته تاکنون درباره موضع پیشین شمقدری واکنش رسمی نشان نداده، همراه با این یادداشت بسیار تند، مستنداتی را منتشر کرد که نشان می‌دهد، حق با اوست. کارگردان عصبانی نیستم، پروانه ساخت این فیلم سینمایی را منتشر کرد که در آن تاریخ صدور پروانه ساخت، 22 خرداد 1392 درج شده است.

البته طبیعتا مصوبه شورای پروانه ساخت برای این فیلم سینمایی متعلق به مدتی پیش بوده اما در نهایت پروانه‌ای که صادر و مبتنی بر آن، روند تولید این فیلم جنجالی پی گرفته شده، به هفته پایانی خردادماه 1392 بازمی‌گردد و از این منظر قضاوت تا حدودی دشوار است.

کارگردان «عصبانی نیستم» همچنین تصویر کلاکت این فیلم را منتشر کرد که تاریخ‌های ثبت شده نشان می‌دهد این فیلم در دولت یازدهم کلید خورده است؛ بنابراین، فیلم در دولت دهم پروانه ساخته گرفته است و البته اینکه در دولت دهم کلید خورده و سپس وزیر وقت خواستار صدور پروانه ساخت برای آن شده باشد، لااقل با مستندات موجود همخوانی ندارد. به نظر می‌رسد، گره اکران این فیلم و چند فیلم دیگر که روی کاغذ از مسئولان فعلی سازمان سینمایی پروانه نمایش گرفته‌اند، هر روز کورتر می‌شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت تابناک ، تاریخ انتشار29 آذر96،کدخبر: 756950 ، www.tabnak.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین