سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فقه سنتی و فقه بنیادگرا
یادداشت محسن آرمین؛

فقه سنتی و فقه بنیادگرا

در سال‌های اخیر نویسندگانی با استناد به پاره‌ای احکام فقهی در فقه شیعی و سنی کوشیده‌اند، نشان دهند که اقدامات داعش منطبق با فقه سنتی است و داعش خواهان اجرای احکام شریعت است. به‌نظر می‌رسد این ادعا که از سوی برخی متفکران نواندیش مسلمان نیز مهر تأیید خورده است، خطا و مبتنی بر برداشتی گزینشی و جزئی‌نگرانه از فقه سنتی است. به گمان من سرشت و طبیعت فقه سنتی محافظه‌کارانه است و با این افراط‌گری‌های خشونت‌بار سازگاری ندارد.
مناسبات فقه و اخلاق
گفتگو با علی فنائی؛

مناسبات فقه و اخلاق

وقتی درباره قلمرو شریعت و اخلاق یا قلمرو علم فقه و علم اخلاق سخن می‌گوییم، دو معنای از قلمرو را باید از یکدیگر تفکیک کنیم. معنای اول را «قلمرو بالقوّه» می‌نامیم و معنای دوم را «قلمرو بالفعل». قلمرو بالقوه مجموعه‌ی موضوعاتی است که شریعت و اخلاق یا علم فقه و علم اخلاق «ممکن» و «محتمل» است درباره آن اظهارنظر کرده باشند، اما قلمرو بالفعل مجموعه‌ی موضوعاتی است که این دو عملاً درباره آن اظهارنظر کرده‌اند، یعنی حیطه‌ای که آن پتانسیل و استعداد در مورد آن موضوعات به فعلیت رسیده است.
اجتهاد و فقه سنتی، ظرفیت بالایی برای معاصرسازی فهم دینی دارند
استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد:

اجتهاد و فقه سنتی، ظرفیت بالایی برای معاصرسازی فهم دینی دارند

حجت الاسلام والمسلمین قائم‌مقامی خاظرنشان ساخت : در فقه رایج ما تفکیکی بین احکام فقهی و احکام اخلاقی وجود دارد و گزاره‌های اخلاقی ما با همه اهمیتی که اخلاق در اسلام دارد، عملا در سازمان رسمی اندیشه دینی ما، اخلاق در منطقه الفراغ فقه قرار گرفته است.
نقد تفصیلی مهدوی‌زادگان به سروش محلاتی
نقد دستگاه فقه خوارجی؛

نقد تفصیلی مهدوی‌زادگان به سروش محلاتی

فقه امامیه چون در گذشته تجربه‌ای از حکمرانی نداشت، کمتر به مساله اعتراض مردمی در حکومت اسلامی مبتنی‌بر ولایت‌فقیه توجه کرده است اما اکنون با فراهم شدن چنین تجربه‌ای، ضرورت پرداختن به این مساله دو چندان می‌شود.در مطلب پیش رو به نقدی می پردازیم که داود مهدوی‌زادگان، طی یادداشتی با عنوان «نقد دستگاه فقه خوارج» به اظهارت محمد‌ سروش‌محلاتی پرداخته است.
تئوری های سه گانه نظام وارگی فقه
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تشریح کرد:

تئوری های سه گانه نظام وارگی فقه

عضو مجلس خبرگان رهبری " نظام وارگی مستتر در فقه"، "ظام وارگی نهفته در شریعت ولی قابل استنباط و اکتشاف فقهی" و "لزوم تاسیس نظام های اجتماعی در چارچوب رعایت خطوط فقه" تئوری های سه گانه نظام وارگی فقهی دانست و گفت: اهمیت ارائه این سه تئوری و توجه به آن، این است که می تواند نسبت اختلاف ها و دیدگاه های کنونی بر سر نظام فقهی را به سوی منضبط ترشدن، مقایسه پذیر تر شدن و قابلیت پذیرتر شدن برای ارزیابی سوق دهد
مدیران کشور بی‌حوصلگی و ناامیدی را از خود دور کنند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

مدیران کشور بی‌حوصلگی و ناامیدی را از خود دور کنند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح یکشنبه (۱۳۹۷/۱۲/۵) در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه، به شرح حدیثی از حضرت امام صادق علیه‌السلام درباره‌ی «عاقبت‌اندیشی در امور و لزوم نشاط در کارها» پرداختند.
ضرورت نوآوری در فقه برای حل مشکلات زنان
علما، پژوهشگران دین و فعالان حوزه زنان مطرح کردند؛

ضرورت نوآوری در فقه برای حل مشکلات زنان

مرحله پایانی دومین نشست از سلسله نشست‌های فقه پژوهی مؤسسه فقه الثقلین با موضوع «چالش‌های حقوق زنان در فقه» صبح پنجشنبه با حضور حضرات آیات صانعی، بیات زنجانی، موسوی بجنوردی، یادگار امام و جمعی از استادان حوزه و دانشگاه و فعالان حوزه زنان و حقوق بشر در شهر قم برگزار شد.در این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین «علی اکبر بیگی» مدیر مؤسسه فقه الثقلین درباره هدف برگزاری این نشست‌ها گفت: آنچه در این نشست‌ها به دنبال آنیم، یافتن راه‌حل‌های نو و جدید در موضوعات گوناگون برای رسیدن به غایت و هدف اصلی سنّت است و نه وارد کردن مواد و عناصر مبتنی بر یافته‌های صرفاً تجربی و دانش بشری در جهت زایش، افزایش یا کاهش در آیین وحیانی.
آیا نظم امروزی جامعه ایران فقهی است یا خیر؟
در برنامه زاویه مطرح شد؛

آیا نظم امروزی جامعه ایران فقهی است یا خیر؟

برنامه زاویه این هفته با حضور آیت الله ابوالقاسم علیدوست و محمود حکمت نیا، این موضوع را مورد پرسش قرار داد که آیا نظم امروزی جامعه ایران فقهی است یا خیر؟
داود مهدوی زادگان:

فقه جواهری همان فقه پویاست

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نشست «فقه پویا، روایت حداقلی و حداکثری» گفت: نهضت مشروطه را می توان حرکتی برای رسیدن به فقه پویا دانست.
بررسی دیه و ارث زنان از منظر فقه و حقوق اسلامی
در نشستی علمی صورت گرفت؛

بررسی دیه و ارث زنان از منظر فقه و حقوق اسلامی

نشست علمی چرایی تنصیف ارث و دیه زنان از منظر فقه و حقوق اسلامی به همت مرکز بین المللی توسعه علم، فرهنگ وعقلانیت با همکاری انجمن علمی فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه برگزار شد.
ساحت مادی ونظری تاریخ معاصر متاثر از فقه است
حجت الاسلام مهدوی زادگان:

ساحت مادی ونظری تاریخ معاصر متاثر از فقه است

مهدوی زادگان گفت: ساحت مادی و نظری چهل سال اخیر قطعاً متاثر از حضور فعال فقه پویا در جامعه و سیاست است. روشنفکری علیرغم میل باطنیش مجبور به دویدن و تعقیب فقه پویا است.
فقه؛ از فردمحوری تا جامعه‌محوری
حجت‌الاسلام و المسلمین ارسطا:

فقه؛ از فردمحوری تا جامعه‌محوری

احکام شرعی، قوانین دینی هستند که خواست و اراده خداوند را نشان داده و وظیفه عملی انسان را مشخص می‌کنند و فقه، علم به احکام شرعی از رهگذر ادله تفصیلی است. این تعریف به آن‌چه (عملیة الاستنباط) نامیده شده، نظر دارد.
پلاسکو و آوارهای شبهات فقهی!
آمارها و آوارها؛

پلاسکو و آوارهای شبهات فقهی!

گروه‌ها و سازمان‌های مختلف، هر یک از نگاه خود به این حوادث می‌نگرند و برخی در تاریخ خود، تعامل تأثیرگذاری را با این رویدادهای‌ تلخ ثبت کرده‌اند.
چرا مجتهد شبستری مراجع را به مناظره دعوت کرد؟
مباحثه‌ قلمی در فضای مجازی؛

چرا مجتهد شبستری مراجع را به مناظره دعوت کرد؟

محمد مجتهد شبستری، صاحبنظر الهیات تطبیقی و دین‌پژوه، از نخستین اشخاصی است که پای تحلیل‌های هرمنوتیکی را به ادبیات دینی باز کرد و دیدگاه‌های‌ او در این زمینه، بحث‌های زیادی را برانگیخته ‌است.
چگونگی وجوب امر به معروف و نهی ازمنکر
مفهوم عبادت در تعاریف فقهی؛

چگونگی وجوب امر به معروف و نهی ازمنکر

آیت الله اعرافی گفت: عبادت به معنای عام، عملی است که دارای امر باشد و مکلف به قصد قربت آن را انجام داده است؛ عبادت به معنای خاص عملی است که امر آن مشروط به قصد قربت است.
۱
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین