سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پیشنهادی برای صلح بین ادیان
کارن آرمسترانگ:

پیشنهادی برای صلح بین ادیان

آرمسترانگ، پژوهشگر بریتانیایی معتقد است که هسته مرکزی سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام همانا عدالت خواهی، شفقت ورزی، صلح و آرامش است و حرکت از اعتقاد به سوی ایمان راه حل اساسی برای از بین بردن تمامی نزاع ها و درگیری های دینی و مذهبی و فرقه ای است. تا چنین اتفاقی روی ندهد نمی توانیم به صلح و آرامش و عدالت دست پیدا کنیم.
مروری بر کتاب «ژن خدا: چگونه ایمان به ژن‌ها پیوند داده می‌شود؟
دین اچ. هامر؛

مروری بر کتاب «ژن خدا: چگونه ایمان به ژن‌ها پیوند داده می‌شود؟

دین هامر متخصص ژنتیک که تحصیل کردۀ هاروارد هست در این جلد، به تحقیقی دربارۀ پایۀ ژنتیک باور دینی و معنویت دست می زند. این کتاب خوب و روان نوشته شده است، به ویژه برای کسانی که با مطالعۀ علم ژنتیک رفتاری و علم ژنتیک مولکولی آشنایی ندارند. هامر به طرز ماهرانه ای استدلالی برای پیوند میان توانایی انسانی ما برای تجربۀ دینی عمیق، سازوکار/مکانیزم های مغزی نهفته در چنین تجربیات، و پایۀ ژنتیکی برای آن مکانیزم های مغز به دست می‌دهد.
دین خصوصی و فردی در جهان جدید
یادداشت پیتر برگر؛

دین خصوصی و فردی در جهان جدید

پیتر برگر این نظم اجتماعی را برای دین باور دارد، اما معتقد است که در دنیای جدید می‌باید به جنبه‌های شخصی و خصوصی از دین توجه کرد. به باور او، امروزه سویه‌های اجتماعی و انضباط‌طلبی، جای خود را به رویکردی فردی و خصوصی از دین داده است. او به این باور است که دین در جهان مدرن، کارایی اجتماعی خود را کم و کمتر کرده و به حیطه‌های خصوصی بسنده نموده است.
ارامنه ایران، سالگرد کشتار هم‌کیشان خود را پشت درهای بسته گرامی داشتند
در سالروز ۲۴ آوریل و کشتار ارامنه؛

ارامنه ایران، سالگرد کشتار هم‌کیشان خود را پشت درهای بسته گرامی داشتند

صد و پنجمین سالگرد کشتار ارامنه، صبح جمعه ۵ اردیبهشت ماه (۲۴ آوریل) با حضور جمعی از روحانیون کلیساهای ارمنی گریگوری و کاتولیک تهران، «آرتاشس تومانیان»، سفیر ارمنستان در ایران و تنی چند از مسئولان جامعه ارامنه تهران با توجه به محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا با ساز و کاری متفاوت ،در محوطه کلیسای سرکیس مقدس تهران برگزار شد.
آیت الله مروی: جهل حاکم بر برخی از عالم نمایان بدتر از ویروس کرونا است
انتقاد از تلاش برخی برای تفرقه شیعه و سنی؛

آیت الله مروی: جهل حاکم بر برخی از عالم نمایان بدتر از ویروس کرونا است

آیت الله جواد مروی در ابتدای درس خارج فقه که به صورت مجازی برگزار شد نکاتی در نقد ادعاهای بی اساس در انتساب بلای کرونا به بی احترامی شیعیان ایران به صحابه پیامبر(ع) و مقصر دانستن جمهوری اسلامی ایران در بلای تحریم‌های امریکا، بیان کرد و گفت:سوء استفاده برخی از شرایط موجود برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی، و جهل حاکم بر برخی از عالم نمایان بدتر از کرونا است.
معرفی نمادهای قوم یهود
نشانه های یهودیت ؛

معرفی نمادهای قوم یهود

در کل جهان 13 میلیون یهودی وجود دارد و یهودیان با توجه به اندیشه های نژاد پرستانه خود و برای غلبه بر جهان به تضعیف دیگران و قوی کردن خود پرداختند ؛ یک راه برای رسیدن به این هدف استفاده از نمادها ی و سمبل ها در کلمات ، حرکات ، پوشش و بعضی جریانها بود ، نشانه هایی که خود بفهمند و دیگران ... از جمله آن نماد ها عبارت بوده اند از :کلمه اتحاد ، متحد و متحده
تضمین حقوق مذاهب و قومیت ها همزیستی مسالمت آمیز را تضمین می کند
عضو فراکسیون اهل سنت مجلس:

تضمین حقوق مذاهب و قومیت ها همزیستی مسالمت آمیز را تضمین می کند

عضو فراکسیون اهل سنت مجلس با بیان اینکه همزیستی مسالمت آمیز در میان انسان‌ها یک ضرورت است، اظهار کرد: اگر قانون اساسی را به عنوان کف مطالبات مذاهب و قومیت‌ها و به عنوان سند ملی بپذیریم حتما حقوق مذاهب و ملیت‌ها تامین می شود؛ از این جهت که وقتی حقوق مذاهب و قومیت‌ها را تضمین ‌کنیم قطعا تداوم همزیستی مسالمت آمیز را تضمین کرده‌ایم.
آیا مسجد مشترک شیعه و سنی شدنی است؟
در گفت‎وگو با مهدی فیروزان و علی اشرف فتحی؛

آیا مسجد مشترک شیعه و سنی شدنی است؟

یکی از مباحثی که همواره میان شیعه و سنی در ایران مساله‌ساز بوده موضوع مساجد هستند. در صدر اسلام مساجد محلی برای گفت‌وگو و معاشرت میان مسلمان‌ها بوده و کارکرد آن با شکلی که امروز مساجد به خود گرفتند متفاوت بوده است و این تفاوت تا آنجا پیش رفته که امروزه مساجد به علتی برای اختلاف میان شیعه و سنی تبدیل شده است. در این میان بعضی‌ معتقدند که «مسجد که شیعه و سنی ندارد، می‎توانند در کنار یکدیگر نماز بخوانند و در عین حال هویت مستقل خود را حفظ کنند» و بعضی نیز نظری مخالف این امر دارند. در میان مراجع شیعه هم به طور کلی استفاده‌ی مشترک از مسجد برای شیعه و سنی با شروطی جایز است.
غسل تعمید مندائیان در رود کارون+تصاویر
ادیان و مذاهب ؛

غسل تعمید مندائیان در رود کارون+تصاویر

صابئین مندایی روزانه پنج بار نماز به جای می‌آورند. در دین آن‌ها آب روان و جاری قداست و پاکی ویژه‌ای دارد و برای بسیاری از فرایض از آب روان استفاده می‌گردد. ازین رو غالباً صابئین در کنار رودخانه‌های پرآب زندگی می‌کنند. شغل اصلی آن‌ها زرگری و طلافروشی و نقره‌کاری است.
کلیّاتی دربارۀ دین شینتو
شینتو به معنای راه خدایان می باشد؛

کلیّاتی دربارۀ دین شینتو

واژه‌ی شینتو برگرفته از دو لغت چینی شِن (henS) و تائو (Tao) است. شن به معنای خدایان یا ارواح نیک و تائو یا دائو به معنای راه و طریقه است، پس در مجموع شینتو به معنای راه خدایان می باشد
ضرورت برگزاری دومین نشست گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن در تهران
در دیدار استاد دانشگاه کوگاکان و رایزن فرهنگی کشورمان تاکید شد؛

ضرورت برگزاری دومین نشست گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن در تهران

در دیدار استاد دانشگاه کوگاکان و رایزن فرهنگی کشورمان در ژاپن به برگزاری دومین نشست گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن در تهران اشاره و بر ضرورت تشکیل انجمن علمی گفت‌وگوی دینی تأکید شد.
دیگر علمای شیعه را کافر نمی‌دانم
مفتی وهابی؛

دیگر علمای شیعه را کافر نمی‌دانم

امام جماعت سابق مسجدالحرام و از مفتی‌های معروف وهابی به صراحت اعلام کرد که از نظر پیشین خود مبنی بر کافر بودن شیعیان عدول کرده است.
وحدت اسلامی در اندیشه برخی بزرگان
وحدت اسلامی ؛

وحدت اسلامی در اندیشه برخی بزرگان

وحدت اسلامی عامل قوت و قدرت پایدار و برتری امت اسلامی و حرکت جامعه به سمت کمال و رشد است.صدور فتوای اخیر مقام معظم رهبری درباره حرمت اهانت به مقدسات اهل سنت ما را بر آن داشت تا به بررسی این موضوع در نظرات و فتاوای سایر مراجع و علما بپردازیم
راهکارهای وحدت‌ بین مذاهب در سیره امام صادق(ع)
برترین رهبران تقریب‌گرای تمام دوران‌ها؛

راهکارهای وحدت‌ بین مذاهب در سیره امام صادق(ع)

امام صادق(ع) نمونه‌ای از برترین رهبران تقریب‌گرای تمام دوران‌هاست که توانست جمعیت عظیمی از مخالفان عترت را با خود همراه کند تا جایی که ظهور و بروز آن را می‌توان در عصر امام رضا(ع) و در ارادت فراوان اهل‌سنت به آن حضرت مشاهده کرد.
راهکارهای ایجاد وحدت در جهان اسلام
قائم مقام دفتر فرهنگستان علوم اسلامی؛

راهکارهای ایجاد وحدت در جهان اسلام

قائم مقام دفتر فرهنگستان علوم اسلامی با اشاره به راهکارهای ایجاد وحدت در جهان اسلام، گفت: وقتی سخن از وحدت به میان می‌آید به معنی این نیست که همگان تابع یک مذهب شوند، بلکه باید لایه‌ها و الزامات وحدت را بشناسیم و بر روی مشترکاتی که داریم تاکید کنیم. از نظر سیاسی نیز جهان اسلام باید بداند که یک دشمن مشترک دارند که با اصل اسلام مخالف است نه با شیعه و سنی
روزه اهل سنت در تاسوعا و عاشورا
ماموستا قادری توضیح داد:

روزه اهل سنت در تاسوعا و عاشورا

امام‌جمعۀ پاوه گفت: در نزد ما اهل سنت، تاسوعا و عاشورا قبل از شهادت امام حسین (ع) در سال ۶۱ هجری، محترم بوده است؛ پیامبر بزرگوار ما در یک روز عاشورا دیدند یهودیان مدینه روزه هستند. فرمودند: روزه شما چه مناسبتی دارد. گفتند حضرت موسی (ع) در روز دهم محرم از دست فرعون نجات یافته و ما هم به شکرانه آن روز هرساله روزه می‌گیریم، حضرت فرمودند: اگر سالی دیگر عمرمان باقی باشد، هم تاسوعا و هم عاشورا را روزه می‌گیریم و از آن سال به‌عنوان یک سنت مردم این دو روز را روزه می‌گرفته و احترام کرده اند.
۱
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین