site traffic analytics آزاداندیشی حوزه علمیه هنوز در دانشگاه‌ها نیست | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۹۱۰۵۱
تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
رئیس جمهور گفت: راهکار کاهش رانت و اختلاس دولت الکترونیکی است، زیرا چهره به چهره شدن در این فناوری وجود ندارد و در اینجا گرفتن امضای طلایی میسر نیست.
شعارسال: حسن روحانی پیش از ظهر امروز در پارک فناوری پردیس در جمع فعالان علم‌و فناوری و مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: در چهل‌و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در هفته‌ای که به اسم حضرت زهرا و ولادت ایشان مزین است خدمت شما عزیزان رسیدیم.

رئیس جمهور گفت: پارک فناوری پردیس می‌تواند یک مبدأ برای تحولات بسیار خوب برای کشور باشد همان طور در این 5 سال اقدامات مناسبی با کوشش دانشگاه‌ها و معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شده است.

وی اولین زیربنای اندیشه را آزادی عنوان کرد و افزود: اگر محیط آزاد برای اندیشه و فکر وجود داشته باشد،‌ فناوری به عنوان میوه درخت علم شکوفا می‌شود.

روحانی با بیان این‌که علم پایه اصلی فناوری است خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم فناوری رشد کند، باید دانش‌های پایه رشد کرده و اگر علم پایه رشد نکند ستون‌های ساختمان فناوری شکل نگرفته است.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که پیشرفت علم و دانش از آزادی و محیط مناسب شروع می‌شود اذعان داشت: باید دانشجو و استاد برای حرف زدن و اظهار نظر آزاد باشد و پایه پیشرفت علم و دانش آزادی است.

آزاداندیشی حوزه علمیه هنوز در دانشگاه‌ها نیست

وی آزادی در اظهار نظر و بیان اندیشه در حوزه را مثال زد و افزود: در حوزه علمیه گاهی یک طلبه تمام نظرات، حتی نظراتی که در آن اجماع کامل شده باشد، را نقد می‌کند.

روحانی با بیان اینکه آزادی حوزه علمیه هنوز در دانشگاه‌های ما نیست اظهار داشت: یک طلبه می‌توانست تمام علما را به چالش بکشد و تمام نظرات را نقد کند، این آزادی در دانشگاه‌ها نیست.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که دولت و حکومت باید زیرساخت‌ها را برای فناوران فراهم کند، گفت: اولین زیر ساخت آزادی است.

وی اگر زیرساخت حقوقی را سایر زیرساخت‌‌ها همچون آب و برق مهم‌تر دانست و اذعان داشت: ثبت کردن یک محصول فناوری ماه‌ها درگیری دارد که مجلس و دولت باید این حوزه را تسهیل کنند.

روحانی با بیان این‌که رشد دانشجو و فناوری پیوسته است بیان داشت: اگر ارتباط با دانشگاه، صنعت، تولید و بازار ضعیف باشد کار پیش نمی‌رود.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که باید تمام فرصت‌ها را به نسل جوان دهیم، اظهار داشت: پیروزی جنگ با حوصله و فرصت دادن دوباره و امکانات به جوانان بدست آمد.

فناوری مانند هنر، اخلاق و ایمان مرز نمی‌شناسد

وی گفت: علم مانند هنر، فناوری، اخلاق و ایمان مرز نمی شناسد، این کشور و آن کشور ندارد، هنر هم این‌چنین است و در فناوری نیز مرز وجود ندارد.

روحانی با بیان این‌که ارتباط با دنیا باید سهل باشد و یکی از وظایف دولت سهل کردن این ارتباط است افزود: امروز برخی برای ویزا و علم به فکر دیوار هستند نمی‌دانند که تمام پیشرفت‌هایشان برای این بوده که دیوار نداشتند. هرکسی دیوار دور خود بکشد در داخل نابود می شود، ما باید بتوانیم با اندیشمندان و متفکرین تمام کشور‌ها در رابطه باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به تحریم‌ها و فشارهای وارد بر کشور اظهار داشت: کشورهای مستکبر می‌دانند، تحریم راهی برای کند کردن مسیر توسعه است. امروز موفق شدیم قطعاتی را که وارد می‌کردیم تولید کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش صنعت جرأت استفاده از محصول را نداریم اگر می‌خواهیم از نوآوری داخلی استفاده کنیم، باید ریسک را بپذیریم و اشکال‌ها به مرور رفع می‌شود.

دولت ریسک پذیری را برعهده بگیرد

روحانی با اشاره به پیشرفت ایران در صنعت دفاعی گفت: در زمان جنگ ماه‌ها تلاش شد موشکی بر هواپیما سوار شود، اما زمان شلیک اشکالی داشت. موشک هوا به هوا نبود، متخصصین نمی‌دانستند روشن شدن این موشک هواپیما صدمه می‌زند که از بعد ماه‌ها این خطا حل شد. پس خطاها و اشتباهات که در فناوری‌ها وجود دارد را باید بپذیریم و دولت ریسک پذیری را به عهده بگیرد تا شما فناوران کار کنید.

رئیس جمهور با بیان این‌که مسیر را باید درست تشخیص دهیم افزود: از تولد تا بلوغ شرکت‌های دانش‌بنیان در برهه‌ای نباید مالیات گرفت و حتی باید مالیات داد، حساب شده در بیمه، مالیات و وام کمک کنیم تا به نتیجه برسیم.

وی اذعان داشت: بسیاری از صنایع در یک فناوری مشکل دارند و یکی از وظایف این پارک‌ها کمک به شرایط فعلی و ساخت فناوری است، با این تحریم باید جنگید و بخش بزرگی از آن در ارتباطات مالی با دنیا است.

روحانی ضمن خرسندی از بازدید امروز خود از پارک فناوری پردیس، گفت: زمانی که تولیدکننده و صادر کننده محصول باشیم، مبارزه با استکبار را در سایه تحریم آغاز کردیم و این آغاز خودکفا شدن است.

رئیس جمهور افزود: اگر در شرایط فعلی، بیماران کشورما نیازمند دارو هستند و ما می‌توانیم این دارو‌ها را تولید و به صورت ارزان در داخل توزیع کنیم باید با کمک‌ شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دهیم.

ساخت لیزری با قدرت و سرعت بالاتر از مشابه خارجی در پارک فناوری پردیس

روحانی ادامه داد: ساخت لیزری در پارک فناوری پردیس با قدرت و سرعت بالاتر از مشابه خارجی، نشان می‌دهد می‌توانیم رشد فناوری در پردیس و هر پارکی با ایجاد محیط و زیست بوم مناسب از مرزهای ذهن‌های خلاق عبور کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: راهکار اینکه رانت و اختلاس کم شود، دولت الکترونیکی است زیرا چهره به چهره شدن در این فناوری وجود ندارد و در اینجا گرفتن امضای طلایی میسر نیست.

وی در پایان خاطر نشان‌ کرد: به مدیران پارک و معاونت علمی و فناوری خسته نباشید می‌گوییم و تلاش می‌کنیم روابط این بخش با دولت را سهل‌تر کنیم و نیازمندی‌های شما را رفع می‌کنیم تا در دهه پنجاهم انقلاب سرآمد منطقه و جهان باشیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 4 اسفند 1397 ، کدخبر: 13971204000341 ، www.farsnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین