پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۹۷۰۳۰
تاریخ انتشار : ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
طلوع و غروب در کویر، آسمان پرستاره و سکوت کویر، موزاییک‌های شنی، کریستال‌های نمکی از جمله مواردی است که دیدن آن نیاز به هزینه های چند میلیونی و رزرو هتل چهار ستاره ندارد
شعارسال:طلوع و غروب در کویر، آسمان پرستاره و سکوت کویر، موزاییک‌های شنی، کریستال‌های نمکی از جمله مواردی است که دیدن آن نیاز به هزینه های چند میلیونی و رزرو هتل چهار ستاره ندارد.

 عده‌ای برای سفر نوروزی جنگل و دریا را می‌پسندند، برخی دوست دارند سری به بازارهای قشم و کیش بزنند، برخی از هم وطنان نیز دیدن آثار تاریخی شیراز و اصفهان برایشان جذابیت دارد ولی تعدادی نیز تصمیم‌های متفاوتی می‌گیرند.

کویر و بیابان و سپری کردن شبانه روزی در دل این طبیعت خداوندی تصمیم عده‌ای برای ایام نوروز است چرا که برای آنان بیش از هیاهوی بازارها و دیدن سواحلی که شاید برایشان تکراری شده، زیبایی سکوت کویر لذت بخش است.

اما قبل از سفر به کویر و بیابان باید آن را به درستی شناخت و راه‌های رسیدن به جاذبه‌های گردشگری و هزینه سفر به این مناطق را ارزیابی کرد تا از این سفر نهایت لذت را ببریم.

زهرا رضایی ملکوتی مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت خراسان‌جنوبی در این زمینه به گفت: بیابان لوت ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را از دیگر مناطق بیابانی متمایز کرده است.

ویژگی‌های خاص بیابان لوت

وی اظهار کرد: از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به بلندترین تپه‌های ماسه‌ای دنیا، بلندترین و طویل‌ترین کلوت‌ها و دارا بودن گرم‌ترین نقطه زمین (قطب حرارتی) با بیش از ۷۰ درجه سانتی‌گراد در طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در جنوب غربی ریگ یلان اشاره کرد.

مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت خراسان‌جنوبی بیان کرد: همچنین جاذبه‌های زیبایی چون رودخانه شور و پوشش گیاهی و جانوری شاخص از ویژگی‌های منحصر به فرد بیابان لوت هستند و رصد آسمان شب بیابان لوت بسیار زیبا، شگفت انگیز و پر رمز و راز است.

رشد ۳۵ درصدی حضور گردشگران در بیابان لوت

رضایی ملکوتی ادامه داد: فراهم ساختن امکان اسکان و پذیرایی مناسب از جمله ساماندهی اقامتگاه‌های بوم‌گردی، کمپ گردشگری و پایگاه بیابان لوت، خدمات‌دهی و ارائه اطلاعات مورد نیاز گردشگران در روستاهای حاشیه بیابان لوت خصوصاً روستای دهسلم به عنوان محل پایگاه جهانی بیابان لوت باعث شده حضور گردشگران خارجی و داخلی نسبت به سال گذشته رشد ۳۵ درصدی داشته باشد.

وی گفت: همایش بین المللی بیابان لوت که در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود فرصت مغتنمی است که بتوان به وسیله آن این اثر طبیعی منحصر به فرد را بهتر و بیشتر در سطح ملی و جهانی معرفی نمود.

راه‌هایی که ما را به جاذبه‌های کویر می‌رساند

مرتضی عربی معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی بیابان لوت و کویر خراسان جنوبی را با جزئیاتی بیشتری بیان کرده و از راه‌هایی می‌گوید که ما را به جاذبه‌های کویر خراسان‌جنوبی می‌رساند.

وی در این زمینه گفت: می‌توان از ۱۴ نقطه به عنوان جاذبه‌های کویر خراسان‌حنوبی اشاره کرد که در کمپینگ استان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی اظهار کرد: ریگ بشرویه، دق اکبرآباد، آبگرم لوت، دشت اسفدن، همت آباد، نمکزار سه قلعه، زرین چاه سه قلعه، حلوان، دیگ رستم و نایبندان، روستای دهسلم وریگ یلان، منطقه حفاظت شدن مظفری، روستا و کویر حیرآباد، ملک چاهرویی و نی زار خور از جمله مناطق گردشگری جذاب در کویر خراسان‌جنوبی است.

آب گرمی در دل کویر لوت

عربی در زمینه معرفی مسیر برخی از این مناطق گردشگری کویر ادامه داد: ۱۰۹ کیلومتر که از شهرستان خوسف فاصله بگیریم در ناحیه شمال بیابان لوت یک آبگرم در کویر وجود دارد که برای بسیاری از گردشگران جالب است.

وی افزود: این آبگرم به واسطه قرار گرفتن در ناحیه شمال بیابان لوت آن را آب گرم لوت نامگذاری کرده‌اند و مراحل اجرایی و ساخت و ساز چشمه آب گرم لوت برای پذیرایی از مسافران و گردشگران در اواسط سال ۹۲ به پایان رسیده و برای پذیرایی از مسافران مهیا شده است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی درباره یکی دیگر از مناطق گردشگری کویر خراسان جنوبی و مسیر رسیدن به آن گفت: اگر علاقمند به ستاره شناسی و رصد ستارگان آسمان کویر هستید کافی است که حدود ۳۰ کیلیومتر از جنوب سه قلعه سرایان فاصله بگیرید.

عربی اظهار کرد: کویر سه قلعه به واسطه داشتن آسمانی تاریک جهت رصد ستارگان از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی بیان کرد: از دیگر امتیازات این کویر می‌توان به دق وسیع و تپه‌های ماسه‌ای مناسب اطراف رصدگاه نجوم اشاره کرد که برای هر گروه علاقمند و طبیعت گرد بسیار ایده‌آل است و در آن می‌توان برنامه‌هایی چون رالی را اجرا کرد.

عربی ادامه داد: از دیگر جاذبه‌های کویر خراسان‌جنوبی کویر مظفری یا پُلوند، در شرق فردوس و در منطقه حفاظت شده مظفری قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در منطقه حفاظت شده مظفری، طرح احیا و تکثیر گور ایرانی، قوچ و جبیر در دست اجراست، افزود: وجود تپه ماهورهای ماسه‌ای، دق‌ها و کفه های نمکی و نواحی کویری در کنار نواحی کوهستانی، جاذبه‌های بدیع و زیبایی را برای گردشگران و طبیعت دوستان فراهم آورده است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی یادآور شد: از جمله جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد این ناحیه تپه‌های ماسه‌ای به شکل «دم یوز» می‌باشد.

عربی گفت: اینها بخشی از جاذبه‌های کویر خراسان جنوبی هستند که مسافران و علاقمندان به این طبیعت خداوندی در روزهای ابتدایی سال نو می‌توانند با هزینه‌ای معقول و مناسب به آن سفر کرده و از دیدن آن لذت ببرند.

سفر به کویر نیاز به بلیط گران قیمت هواپیما و رزرو هتل چهار ستاره ندارد

محمد رضا مجیدی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند نیز با اشاره به جذابیت‌های کویر و ضرورت تعریف بسته‌های ارزان قیمت سفر با توجه به شرایط اقتصادی خانوارها، گفت: برای سفر به کویر خراسان جنوبی نیاز به خرید بلیط میلیونی هواپیما و رزرو هتل چهار ستاره نیست.

وی بیان کرد: می‌توان با تهیه بلیط قطار تا شهر طبس و اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستاهای کویری که هزینه اقامت در آنجا شبی در حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است سفری زیبا و ارزان را برای خود و خانواده رقم بزنیم.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند یادآور شد: حتی برای گردشگر خارجی نیز اقامت در همین اقامتگاه‌های بوم‌گردی و استفاده از غذاهای محلی بسیار جذاب‌تر و لذیذتر از اقامت در هتل‌های شیک و لوکس است.

مجیدی گفت: اگر سفر به کویر به صورت یک تیم و گروه و در قالب سفر زمینی انجام شود، هم هزینه‌ها به واسطه تقسیم شدن بین افراد کاهش می‌یابد و هم مسافران سفر جمعی را تجربه می‌کنند

وی اظهار کرد: مسئولان و متولیان امر باید با همفکری نسبت به طراحی بسته‌های سفر ارزان قیمت به کویر و متناسب با شرایط اقتصادی خانواده‌ها اقدام کنند.

آری اگر تمایل به دیدن ستارگان زیبا در آسمان شب کویر دارید، اگر دوست دارید ساعتی را در دل بیابان خداوندی در کنار خانواده و عزیزانتان از ورزش‌های کویری لذت ببرید و یا شتر سواری را می‌پسندید، مردمان سخاوتمند کویر آغوششان برای مهمان همیشه باز است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار2فروردین 98، کدخبر: 4565750، www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین