پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۳۲۶
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۵
آیت الله ناصر مکارم شیرازی با هشدار نسبت به اقدامات در خارج از کشور برای حذف حجاب در ایران گفت: عده ای در خارج از کشور پیگیر کمرنگ کردن یا حذف حجاب در ایران به عنوان یک مساله سیاسی هستند.

شعار سال: این مرجع دینی پنجشنبه شب در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی افزود: آنان در فضای مجازی با راه اندازی پویشی به نام 'بی حجاب ها' درصدد تهی کردن جامعه اسلامی از درون هستند که گرامیداشت هفته حجاب و عفاف و یادآوری قیام گوهرشاد هشدار ملت به دشمن نسبت به آگاهی از این اقدامات در خارج از کشور است.

وی گفت: اینکه برای زنده نگهداشتن قیام گوهرشاد هفته ای به نام حجاب و عفاف نامگذاری و این رویداد با یکی از مبانی دینی تلفیق شده، قابل ستایش است و این مساله هشداری نسبت به تلاش عده ای برای فراموشی حجاب و عفاف و عادی شدن بی حجابی در جامعه است.
آیت الله مکارم شیرازی افزود: خوشبختانه به برکت هفته حجاب و عفاف ملت ایران هر ساله نسبت به این مساله حساس شده و به کسانی که خیالاتی برای ترویج بدحجابی یا بی حجابی در سر دارند هشدار می دهد.
وی گفت: حجاب جزو ضرورت های اسلام است و اهمیت این مساله برای دشمنان اسلام نیز محرز شده زیرا آنان برای مبارزه با اسلام در وهله نخست به سراغ مبارزه با حجاب در کشورهای اسلامی می روند.
وی بیان کرد: زمانی انگلستان، رضاخان را بر راس کشور گمارد تا نقشه های خود را برای از بین بردن اسلام عملی سازد و این ستیز با اسلام را از مبارزه با حجاب آغاز کرد زیرا اهمیت مساله حجاب در جامعه اسلامی به حدی است که می توان از طریق آن مقدمات حذف اسلام را فراهم کرد.
این مرجع شیعه گفت: رضاخان برای کشف حجاب در کشور، به روسا و افراد تراز اول شهرهای مختلف دستور به حضور همسران بی حجاب خود در مجالس داد و در مقابل مخالفت علما با این اقدام، نهایت خشونت را اعمال نموده و ضمن هتک حرمت بانوان محجبه در خیابان ها، علمای مخالف را به زندان افکند یا تبعیدشان کرد.
آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه مساله مبارزه با حجاب از سوی رضاخان واکنش مردم را در کشور خصوصا در مشهد به همراه داشت، افزود: برخی افراد برجسته از جمله مرحوم شیخ بهلول گنابادی به تنویر افکار عمومی نسبت به این مساله در مسجد گوهرشاد پرداختند که در نهایت منجر به خشونت عوامل رضاخانی و به خاک و خون کشیدن مردم در این مسجد شد.
وی ادامه داد: از آنجا که رضاخان از واکنش گسترده مردم کشور نسبت به قضایای مسجد گوهرشاد بیم داشت، نگذاشت دامنه این مساله گسترش پیدا کند لذا اجساد شهدای این مسجد به نقطه نامعلومی فرستاده شد که هنوز مشخص نیست قبر این شهدا کجاست.
وی گفت: تلاش رضاخان برای سر به مهر کردن قضیه مسجد گوهرشاد نتوانست آتش خشم مردم را فرونشاند، حتی تهدید علما به اعدام نیز عملی نشد و همه تلاش رضاخان برای کشف حجاب، وی و سلسله اش را بیش از پیش در نزد مردم منفور کرد و در نهایت انگلیس مجبور شد دست نشانده شکست خورده خود را به نقطه دورافتاده ای تبعید کند.
آیت الله مکارم شیرازی افزود: پسررضاخان نیز که دست نشانده دوم انگلیسی ها بود، دشمنی با اسلام را از طریق دیگر و آنهم تبدیل تاریخ اسلامی به تاریخ شاهنشاهی آغاز کرد به طوری که درصدد تغییر خط فارسی به لاتین یا تغییر تاریخ شمسی برآمد.
وی بیان کرد: اقدامات محمدرضا پهلوی فریاد اعتراض امام خمینی (ره) را بلند کرد و زمینه قیام گسترده مردم به رهبری امام خمینی (ره) را فراهم نمود که در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی را رقم زد.
این مرجع تقلید گفت: امروز حجاب یک شعار اسلامی در جهان است به همین دلیل حکومتها بلافاصله نسبت به حجاب واکنش نشان می دهند زیرا از نفوذ اسلام می ترسند.
آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: حجاب رمز سلامت خانواده و جامعه است و حذف آن زمینه گسترش فساد و آسیب های اجتماعی و آزارهای جنسی و بی بند و باری را فراهم می کند از این رو باید مساله حجاب مورد توجه ویژه قرار گیرد.
این مرجع شیعه اهمیت مساله ازدواج از دیدگاه قرآن را مورد تاکید قرار داد و گفت: فراهم کردن زمینه ازدواج آسان، اشتغال و تحصیل جوانان، وظیفه جامعه است تا با همراهی یکدیگر موانع را از سر راه بردارند.
وی بیان کرد: زمانی که ازدواج و حجاب در جامعه اسلامی به درستی محقق شود، نوامیس مردم سالم می مانند لذا باید از مسائلی مانند تشریفات، جهیزیه و مهریه سنگین و خرید تجملات که مانع ازدواج آسان است، اجتناب کرد.
این مرجع دینی با اشاره به هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه (ع) در قبرستان بقیع گفت: 80 سال قبل وهابی ها قبور و گنبد و بارگاه ائمه معصومین در مدینه را با خاک یکسان کردند که این واقعه نباید فراموش شود.
وی بیان کرد: امروز دنیا به این مساله پی برده که منشا داعش و امثال آن در عربستان نتیجه تعلیمات 'عبدالوهاب'، دست پرورده غرب است و بزودی عربستان رسوای عالم خواهد شد.
وی خطاب به علمای دانشگاه الازهر مصر و عدم واکنش آنان نسبت به کشتار مسلمانان در عراق گفت: الازهر، قرن هاست که کانون علمی مسلمانان است لذا شما نباید بگذارید آبروی این مکان ارزشمند به وسیله دلارهای نفتی عربستان سعودی برود و به وهابی ها امتیازی داده شود.
آیت الله مکارم شیرازی همچنین با اشاره به سوء استفاده برخی از فتوای وی در مورد حجاب دختران دانشجو یا محصل در دانشگاه ها و مدارس خارج از کشور گفت: برخی دروغ هایی بر این فتوا گذاشتند و آن ها که آگاه به زمان نبودند آن دروغ ها را منتشر کردند.
وی بیان کرد: از ترکیه به ما نامه نوشتند که 'دختران مسلمان در مدرسه و دانشگاه را مجبور می کنند بی حجاب باشند، حکم شرعی درباره ادامه تحصیل آنان چیست'؛ ما نیز در جواب نوشتیم، اگر آنان را مجبور به برداشتن حجاب می کنند و از طرفی داشتن حجاب ضرر مهم فردی و اجتماعی به وجود می آورد، اسلام به مقدار ضرورت اجازه می دهد که حجاب را رعایت نکنند.

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري ایرنا، تاریخ انتشار: 25 تير 1395، کد مطلب: 82149543 (5445014):www. irna.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین