پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۴۷۳۲۸
تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۳
ماجرا از یک استوری شروع شد. چند روز پیش، شیخ خلیفه بن حمد، برادر امیر قطر، در اینستاگرام خود عکسی از یک شاهین (پرنده شکاری) در بیابان منتشر کرد که در پایین آن عبارت «ابوموسی» و پرچم جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شد. همین کافی بود تا خشم کاربران اماراتی و سعودی برانگیخته شود.


شعار سال:به همین دلیل، توئیت عبدالله با واکنش گسترده قطری‌ها مواجه شد. برخی خواستار عذرخواهی او شدند و برخی دیگر به تمسخر او پرداختند. کاربری قطری به نام علی المری، با انتشار تصویری هوایی از جزیره ابوموسی، خطاب به عبدالله توئیت کرد: «نام پرنده، ابوموسی است... شوخی می‌کنی، آخه کی در جزیره‌ای که فقط یک فرودگاه سه کیلومتری است، به شکار می‌رود؟»

ماجرا از یک استوری شروع شد. چند روز پیش، شیخ خلیفه بن حمد، برادر امیر قطر، در اینستاگرام خود عکسی از یک شاهین (پرنده شکاری) در بیابان منتشر کرد که در پایین آن عبارت «ابوموسی» و پرچم جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شد. همین کافی بود تا خشم کاربران اماراتی و سعودی برانگیخته شود.

 استوری برادر امیر قطر موجی از واکنش‌ها را در فضای مجازی برانگیخت و حتی عبدالخالق عبدالله، مشاور سابق ولیعهد ابوظبی، نیز به آن واکنش نشان داد. استوری شاهزاده قطری در حالی منتشر شد که این روز‌ها گزارش‌های فراوانی درباره احتمال آشتی قطر با عربستان و امارات منتشر می‌‎شود. اما عبدالله، که به محافل قدرت در ابوظبی نزدیک است، ضمن محکوم کردن اقدام برادر امیر قطر، گفته اگر آشتی کشور‌های یادشده به خطر افتاد، مسئولیت آن با قطر است.

اما چرا کاربران سعودی و اماراتی از استوری شاهزاده قطری ناراحت شدند؟

ظاهرا شیخ خلیفه در چهارم نوامبر به شکار رفته است. او در این روز تصویری از خود در کنار یک پرنده شکاری پست کرد و فقط یک کلمه در توضیح آن نوشت: «ابو موسی» این پست اینستاگرامی، توجه کسی را جلب نکرد. جنجال زمانی شروع شد که شیخ خلیفه عکس دیگری از این سفر را استوری کرد.
پرچم ایران، شاهزاده را به دردسر انداخت+تصاویر

استوری جنجالی برادر امیر قطر

در استوری برادر امیر، «عبارت ابوموسی» در کنار پرچم ایران، توجه کاربران را جلب کرد. کاربران اماراتی و سعودی گفتند شاهزاده قطری در اقدامی خائنانه، به جزیره ابوموسی سفر کرده و این کار بر خلاف سیاست کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس است. چرا که از دیدگاه آنها، جزیره ابو موسی تحت اشغال ایران است. امری که البته ایران قویا آن را رد می‌کند.

عبدالخالق عبدالله در واکنش به سفر ادعایی شیخ خلیفه به ابو موسی، توئیت کرد: «سفر برادر امیر قطر به جزیره اماراتی ابوموسی، که توسط ایران اشغال شده، سزاوار محکومیت است. چرا که از نظر محتوا و زمان، یک اقدام تحریک آمیز است و می‌تواند فضای آشتی‌جویی در خلیج (فارس) را خراب کند و هرگونه نیت صادقانه برای پشت سر گذاشتن اختلافات خلیج (فارس) را با بن بست مواجه کند. اگر مصالحه خلیج (فارس) متوقف یا با مانع مواجه شد، مسئولیت کامل این امر بر عهده قطر خواهد بود.»

سایر کاربران سعودی و اماراتی با ادبیاتی بسیار تندتر از سفر شیخ خلیفه انتقاد کردند. اما آیا واقعا برادر امیر قطر به جزیره ابو موسی سفر کرده است؟ در این باره نمی‌توان با قاطعیت سخن گفت. خود شیخ خلیفه به صراحت نگفته که به این جزیره سفر کرده است. تنها چیزی که باعث شده کاربران اماراتی و سعودی به این نتیجه برسند که شاهزاده قطری به ابو موسی سفر کرده، پرچم ایران و کپشن «ابو موسی» است.

از سوی دیگر، قطری‌ها درباره این ماجرا روایت متفاوتی را ارائه کردند. طبق روایت کاربران قطری، شیخ خلیفه به جزیره ابو موسی سفر نکرده و عبارت ابو موسی در استوری، نام پرنده شاهزاده است. در همین رابطه، یک کاربر قطری به نام حمدان لحدان المهندی توئیت کرد: «در رسانه‌های کشور‌های محاصره کننده، شایعه‌ای مبنی شکار شیخ خلیفه در جزیره ابو موسی منتشر شد. (این درست نیست)، درست این است که که تصاویر (منتشره)، از بیابان قطر و نام پرنده، ابو موسی است. (شیخ خلیفه) عادت دارد که نام پرنده را زیر عکس بنویسد.»

عبارت «کشور‌های محاصره کننده» از سوی رسانه‌های قطر به کشور‌های امارات، عربستان، بحرین و مصر اطلاق می‌شود. این کشور‌ها از سال ۲۰۱۷، روابط دیپلماتیک‌شان را با قطر قطع کردند و خواستار تغییر بنیادین سیاست خارجی قطر، از جمله فاصله گرفتن از ایران و ترکیه، شدند.


پرچم ایران، شاهزاده را به دردسر انداخت+تصاویر

پست اینستاگرامی شیخ خلیفه؛ استفاده از پرنده شکاری یکی از سرگرمی‌های محبوب شاهزادگان عرب در کشورهای حوزه خلیج فارس است.

پس پرچم ایران در تصویر نشانه چیست؟ پاسخ کاربران قطری این بود که پرچم ایران بر ریشه پرنده شیخ خلیفه دلالت دارد. به گفته آنان، پرنده‌ای که در استوری شاهزاده دیده می‌شود، اصالت ایرانی دارد.

به همین دلیل، توئیت عبدالله با واکنش گسترده قطری‌ها مواجه شد. برخی خواستار عذرخواهی او شدند و برخی دیگر به تمسخر او پرداختند. کاربری قطری به نام علی المری، با انتشار تصویری هوایی از جزیره ابوموسی، خطاب به عبدالله توئیت کرد: «نام پرنده، ابوموسی است... شوخی می‌کنی، آخه کی در جزیره‌ای که فقط یک فرودگاه سه کیلومتری است، به شکار می‌رود؟»

شیخ خلیفه هنوز هیچ واکنش مستقیمی به این جنجال نشان نداده است.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی فرارو،تاریخ انتشار:5آذر1398،کد خبر:419319،fararu.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین