پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۲۰۳۱
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
رئیس جمهور با بیان اینکه نشانه مقاومت ما دوم اسفند است، گفت: اگر می‌خواهیم در مقابل آمریکا بایستیم و به پیروزی برسیم، باید دوم اسفند پای صندوق آرا بیاییم.

شعار سال: حجت الاسلام حسن روحانی امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به مسائل و مشکلات پیش آمده در سیل اخیر، گفت: حضور همه جانبه مردم موجب شد مردم در یک مدت کوتاهی به زندگی شأن برگردند و دولت نیز متعهد شد که همه ابنیه‌ای که آسیب دیده بود را تا پایان سال بازسازی کند.

وی با اشاره به حوادث آبان ماه و حضور مردم در خیابان‌ها برای پاسخ به توطئه استکبار، افزود: مردم ما در برابر حوادثی که دشمن می‌خواست از آن سو استفاده کند به صحنه آمدند. این حرکت عظیم از زنجان و تبریز آغاز شد و در دیگر استان‌های کشور، مردم به صحنه آمدند و آن یکپارچگی، وحدت و اهمیت امنیت ملی را ساختند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: زمانی که از آذربایجان و تبریز نام می بریم باید به ۲۹ بهمن سال ۵۶ نیز اشاره کنیم. حادثه بهمن سال ۱۳۵۶ بسیار حادثه عظیمی بود که در چهلم حادثه قم رخ داد. آنهایی که تاریخ انقلاب را به یاد دارند به خوبی می‌دانند قیام مردم تبریز کمر رژیم را شکست و یک امیدواری عظیمی را در سراسر کشور به وجود آورد.

روحانی با بیان اینکه زمانی که مردم آذربایجان و تبریز به صحنه آمدند برای همه مشخص شد که پیروزی ما حتمی است، اظهار داشت: بعد از ۲۹ بهمن ۵۶ همه آنهایی که از رجال بزرگ بودن می‌دانستند که این قیام مردم پایان کار رژیم پهلوی است و شما دیدید که کمتر از دو سال شاه از کشور رفت و در کمتر از یک سال در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ انقلاب شکوهمند ما به پیروزی رسید.

وی ادامه داد: در کنار مسئله حضور مردم در آبان ماه امسال ما مسئله شهادت سردار عزیزمان حاج قاسم سلیمانی بود که حضور مردم در این صحنه یک کار اعجاب آور بود و همه دنیا را به شگفتی واداشتند. هیچکس فکر نمی‌کرد بین نیروهای مسلح و مردم این همه ارتباط نزدیک وجود داشته باشد.

سردار سلیمانی نماد ثبات منطقه بود

رئیس جمهور با تاکید براینکه هیچکس نمی‌دانست موضوع مبارزه با تروریسم برای مردم ایران اینقدر مهم باشد، تاکید کرد: هیچکس فکر نمی‌کرد که امنیت منطقه خاورمیانه و همسایگانمان برای مردم ما این همه اهمیت دارد. سردار سلیمانی در واقع نماد مبارزه با تروریسم، ثبات و امنیت منطقه ما بود و حضور مردم نشان داد تمام افکار آمریکایی‌ها و غربی‌ها نسبت به ایران در سال‌های اخیر غلط بود و محاسبات آنها نادرست بوده است.

روحانی اظهار داشت: حضور مردم در مراسم تشییع شهدای مقاومت در عراق و سراسر ایران که نماد آن خوزستان، مشهد، قم و کرمان بود نشان دهنده پاسداشت زحمات شهید سلیمانی بود. این حرکت عظیم، وفاداری مردم ما را نشان می‌دهد و نشان داد مردم ما مردمی شکرگزار و قدرشناس هستند. کجای دنیا سراغ دارید که برای یک سرباز فداکار وطن مردم این چنین به صحنه بیایند؟ به نظر من روزهای تاریخی ماندگاری در تاریخ ایران اسلامی ایران ما شد.

وی با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، خاطرنشان کرد: حضور مردم در راهپیمایی امسال بسیار باشکوه بود و آن مقداری که من توفیق داشتم و در خیابان آزادی با عزیزان و مردم بزرگوار تهران همراه شدم در همان قدم‌ها، راهپیمایی امسال را پرجمعیت‌تر و مردم را با انگیزه تر دیدم که این بسیار مهم است.

بهترین‌ها را برای مجلس انتخاب کنیم

رئیس جمهور گفت: ۴۱ سال از انقلاب گذشته است و مردم ما همانند همان سال ۵۸ با همان شور و علاقه در صحنه هستند. روز دیگری که مردم باید افتخار بیافرینند، روز دوم اسفند امسال پای صندوق‌های رأی است. چند موضوع را ملت بزرگ و عزیز ما باید تفکیک کنند. یک موضوع اینکه ما پای صندوق می‌رویم تا بهترین‌ها را برای مجلس شورای اسلامی برگزینیم.

روحانی با بیان اینکه انتخابات مجلس اتفاق بسیار مهمی است، افزود: مجلس شورای اسلامی قوانین را بررسی و آن‌ها را تصویب می‌کند. لوایح مجلس به دولت فرستاده می‌شود و به وزرا در آنجا رأی داده می‌شود و آنها نوعی نظارت بر دستگاه‌های اجرایی دارند و تحقیق و تفحص بر عهده آنهاست. همچنین استیضاح و سوال برعهده نمایندگان است. اصولاً مجلس شورای اسلامی در ایران بسیار قدرتمند است.

مجلس در ایران جایگاه عظیمی دارد

وی افزود: البته اختیارات مجلس در کشورهای مختلف متفاوت است. در ایران مجلس جایگاه عظیمی دارد که این نیز به دلیل نظر امام (ره) است. امام از ابتدا به مجلس یک عنایت خاص داشت. ایشان روابط خاصی با مرحوم مدرس داشتند و گاهی در جلسات مجلس شورای ملی آن زمان حضور پیدا می‌کردند.

رئیس جمهور یادآور شد: از لحاظ تاریخی ایشان علاقه خاصی به مجلس داشتند و همیشه در خصوص مجلس با عظمت از نمایندگان مجلس یاد می‌کردند. مجلس برای سرنوشت ما مهم است. کسی نگوید هر کسی می‌خواهد انتخاب شود. دوستان و هم حزبی‌های من که صلاحیتشان تأیید نشده، حال هر کسی می‌خواهد انتخاب شود. مجلس می‌خواهد برای ما قانون وضع کند و این قوانین برای همه ما است. این قوانین در زندگی ما و فرزندان ما اثر دارد. گاهی برخی از قوانین سالیان دراز باقی می‌ماند.

روحانی تاکید کرد: این قوانین ممکن است یک یا دو دهه و یا یک قرن باقی بماند و تغییرات آنها جزئی است و اصل قانون باقی می‌ماند.

وی با بیان اینکه ما برای سرنوشت خود و آینده خود باید پای صندوق رأی بیاییم، اظهار داشت: شما فکر می‌کنید اگر مجلس یازدهم یک قانون را تصویب کرد به راحتی می‌توان در مجلس دوازدهم آن را تغییر دارد. خیر این چنین نیست. مصوبات مجلس تبدیل به قانون می‌شود.

آمریکا در برابر «برجام» ناتوان است

رئیس جمهور با بیان اینکه بنابراین مجلس برای ما مهم است به علاوه اینکه ما مسائل مهمی در کشور داریم، گفت: ما در حال تحریم دشمنان هستیم و فشار شدید استکبار جهانی بر روی کشور ماست. باید این تحریم را بشکنیم یا نه؟ ما باید زندگی مردم را آسان‌تر کنیم یا نه؟ ما باید بسیاری از ساختارها را در این شرایط تغییر بدهیم یا نه؟

روحانی در عین حال تصریح کرد: آمریکا علی رغم همه کارهایی که انجام داده است در برابر «برجام» ناتوان است.

روحانی با بیان اینکه گروهی که امروز سر کار آمده‌اند، با ایران بد هستند، افزود: البته آنها از قبل هم با ایران بد بوده‌اند، ولی حالا قدرت گرفته و صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه از آنها حمایت می‌کنند از این رو ما باید در مقابل آنها کار کنیم.

تحریم‌ها در سال ۹۲ و ۹۴ شکسته شد

وی گفت: اگر کسی می‌گوید تحریم را نمی‌شود به هیچ قیمتی شکست داد و باید تسلیم شد، این حرف او نادرست است. چگونه در سال ۹۲ و ۹۴ تحریم را شکستیم. ما بخشی از تحریم‌ها را در ۹۲ و بخشی را در ۹۴ شکستیم. اینکه فروش نفت را از ۹۰۰ هزار بشکه به نزدیک سه میلیون بشکه رساندیم، شکستن تحریم بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: همه محصولات ما در بنادر غربی و غیرغربی مانده بود و پالایشگاه و پتروشیمی‌ها راه نمی‌افتاد اما تحریم شکسته شد و این تجهیزات وارد شد.

روحانی تاکید کرد: اینکه توانستیم با بانک‌های شرق و غرب برای اعتبار اقدام کنیم، از بانکی پنج میلیارد دلار اعتبار گرفتیم و از دیگر بانک‌ها هم مقدماتش جور شده بود، شکستن تحریم بود.

وی با اشاره به اینکه همه شرکت‌ها برای سرمایه گذاری در ایران صف بسته بودند، افزود: حالا برخی بگویند که اینها چشم بندی بود. اینکه رشد اقتصادی ما در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهان بود که چشم بندی نیست.

آمریکا در مقابل برجام ناتوان است

رئیس جمهور با یادآوری اینکه کار بزرگی انجام شد، گفت: اینکه تحریم‌های سازمان ملل برداشته شد، اینکه معضل بزرگ ما با آژانس برطرف شد، اینکه به رغم تمامی اقدامات آمریکا، هنوز در مقابل برجام ناتوان است، اینکه دادگاه بین المللی حکم علیه ایالات متحده می‌دهد و می‌گوید تحریم غلط است، به معنی زنده بودن برجام است.

روحانی اضافه کرد: اینکه آمریکا در شورای حکام تمام تلاش خود را علیه ما انجام می‌دهد و به نتیجه نمی‌رسد، نشان دهنده زنده بودن توافق است.

توافق هسته‌ای زنده است / می‌توانیم آمریکا از از غلط خود پشیمان کنیم

وی گفت: این موضوع که از حالا برای چند ماه دیگر ترسیده‌اند، نشان می‌دهد توافق هسته‌ای زنده است. اینکه آمریکا نتوانست بعد از خروج از برجام، در سازمان ملل، شورای امنیت و مجمع عمومی کاری کند و از لحاظ سیاسی و حقوقی شکست خورد، نشانه این است که ملت ایران می‌تواند؛ ما می‌توانیم آمریکا را از غلط خود پشیمان کنیم. یکبار این کار را کردیم و آنها را پای میز مذاکره کشانیدم و قراردادی را که دوست نداشتند را در نهایت امضا کردند.

رئیس جمهور افزود: برای اینکه در مقابل آمریکا موفق شویم و به پای میز مذاکره بکشانیم، باید متحد باشیم. راه شکست آمریکا اتحاد و قدرت ما است. ما باید به آمریکایی‌ها نشان دهیم که قدرتمند و توانمندیم.

روحانی با بیان اینکه ما باید نشان دهیم که ملت ما شکور است، اظهار داشت: آنها بالاترین صبرها و بالاترین قدردانی‌ها را از مخلصان و خادمان خود انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد: اینکه آمریکا در طول یک‌سال گذشته ده‌ها بار پیغام برای ما ارسالی می‌کند و خواستار مذاکره با ما است، نشان‌دهنده پیروزی ما است. در چند روزی که در نیویورک بودم، پنج الی شش پیام برای مذاکره آمد. اگر ما شکست خوردیم، اگر آمریکا ادعا دارد انقلاب نمی‌ماند و تاب نمی‌آورد، چرا اصرار به مذاکره دارد.

رئیس جمهور گفت: به قول شما که ما تا دو ماه دیگر نخواهیم بود، پس چرا التماس می‌کنید. چرا همه رهبران دنیا را وابسته می‌کنید.

روحانی افزود: معلوم است که ملت ما قدرت این را دارد که تحریم را بشکند و کار خود را به پیش ببرد و ما این کار را خواهیم کرد و این وظیفه ما است.

وی اظهار داشت: وحدت، اتحاد و تولید ما نشان‌دهنده این است که ما شعار نمی‌دهیم. آمار تولید محصولات کشاورزی و صنعتی نشان می‌دهد که ما پیشرفت کرده‌ایم. در بحث خودرو که همه مردم با آن مشکل دارند، نسبت به سال گذشته شاهد رشد ۱۰۰ و ۱۴۰ درصدی بودهایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما بیکار نبوده‌ایم، گفت: ما شجاعانه ایستادگی کردیم تا در مقابل آمریکا بایستیم و به پیروزی برسیم.

باید پای صندوق‌های رأی بیاییم

روحانی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در مقابل آمریکا بایستیم و به پیروزی برسیم، نشانه مقاومت ما دوم اسفند است، تاکید کرد: دوم اسفند باید پای صندوق آرا بیاییم.

وی تصریح کرد: نمی‌شود در تهران بگوییم که یک نفر نیست که به آن رأی دهم، این حرف درست نیست.

وی تصریح کرد: نمی‌شود گفت در تهران با وجود این همه کاندیدایی که وجود دارد، من یک نفر را هم برای رأی دادن پیدا نکرده‌ام آن طوری که با ذوق و سلیقه من بخواند، کسی وجود ندارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم بزرگ و عزیز، اینکه این جناح و آن جناح یا اینکه این فرد یا آن فرد به مجلس بیاید، برای امروز ما تا روز دوم اسفند است، اظهار داشت: هر کسی از هر جناحی وارد مجلس شود، نماینده مجلس ما خواهد بود و آنجا دیگر جای قهر نیست.

روحانی تاکید کرد: اگر امروز تلاش می‌کنیم و می‌گوئیم که این جناح و آن جناح باید وارد مجلس شود، مشکلی ندارد و هر کسی سلیقه‌ای دارد. به هر حال آن افرادی که وارد مجلس می‌شوند، نماینده ما هستند و طبق قانون اساسی، فردی که وارد مجلس می‌شود در برابر کل ملت ایران مسئول است، نه تنها در برابر مردم حوزه انتخابیه و جناح خود.

وی، وظیفه نمایندگان را ملی دانست و گفت: همه ما در اجرای حقوق‌مان و اصول قانون اساسی همیشه باید اصل ۴۰ قانون اساسی را مد نظر داشته باشیم. هیچ‌کس نمی‌تواند در اعمال حق خودش به ضرر منافع ملی کاری انجام دهد؛ چه دولت، مجلس یا قوه قضائیه.

رئیس‌جمهور افزود: همه مسئولین باید اصل ۴۰ قانون اساسی را مد نظر داشته باشند. هر اقدامی می‌خواهند انجام بدهیم ولو آنکه بگوییم «این اقدام حق ماست» اما در اعمال حق نمی‌توانیم به گونه‌ای عمل کنیم که به منافع ملی لطمه وارد شود.

روحانی با بیان اینکه دولت و مجلس یک راه پیش‌رو دارند و مردم از آنها یک چیز می‌خواهند، گفت: مردم می‌خواهند دولت و مجلس با هم مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاست خارجی، تجارت خارجی و معضلات بانکی را حل کنند. آنچه مردم از ما می‌خواهند هم‌افزایی و همراهی است تا در کنار یکدیگر بتوانیم مشکلات را از پیش‌رو برداریم و ما می‌توانیم با وحدت و اتحاد، این مشکلات را مرتفع کنیم.

وی با اشاره به تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا علیه ملت ایران، تاکید کرد: آمریکا روزی از تحریم دست برمی‌دارد که مأیوس شود. هر روز که آنها مأیوس شدند و به این نتیجه رسیدند که فشار حداکثری دیگر جواب نمی‌دهد، به ناچار تسلیم می‌شوند، پای میز مذاکره زانو می‌زنند و ناچارند در برابر حق آن را بپذیرند.

رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط فعلی کشور آمریکا، اظهار داشت: آنها شبانه آمدند و یک فرمانده بزرگ ما را بزدلانه ترور کردند. پاسخ مردم و نمایندگان آنها به این اقدام دولت آمریکا چه بود؟ مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، هر دو اختیارات رئیس‌جمهور را در زمینه جنگ با ایران محدود کردند. این اقدام آنها به چه دلیل بود؟ به دلیل ترور شهید سلیمانی بود که آنها این اختیارات را محدود کردند.

روحانی تاکید کرد: اینکه مجلس سنا و نمایندگان آمریکا هر دو به اختیارات رئیس‌جمهور و کاخ سفید رأی می‌دهند، به دلیل آن بود که اقدام آمریکا علیه ایران و به شهادت رساندن سردار سلیمانی کار غلطی بود و امنیت آمریکایی‌ها را در منطقه کم کرد. این اقدام آنها اختلافات را افزایش داد و ثبات را از بین برد.

وی اضافه کرد: اتفاقاً اگر آن روز مشکلی در منطقه وجود داشت، می‌توانستند با همکاری و همفکری از طریق واسطه‌هایی که داشتند، با یک شخصیتی مانند شهید سلیمانی، آن را حل و فصل کنند اما امروز به جای شهید سلیمانی، باید با ۲۰ نفر صحبت کنند و کارشان سخت‌تر شده است.

رئیس‌جمهور خطاب به مسئولان آمریکایی گفت: دیروز شما با واسطه این کشور و آن کشور با شهید سلیمانی صحبت می‌کردید و می‌توانستید بسیاری از مشکلات و مسائل منطقه را حل کنید اما امروز به جای شهید سلیمانی باید با ۲۰ نفر صحبت کنید که کار شما سخت و امنیت شما کمتر شد و سربازان شما ترس و وحشت بیشتری دارند.

حضور در انتخابات آمریکا را عصبانی و ناراحت می‌کند

روحانی بیان کرد: راه آمریکا نسبت به ایران و منطقه، غلط است و امروز نمایندگان مجلس آمریکا و سناتورها، این موضوع را به زبانی بیان می‌کنند. بنابراین ما باید با ایستادگی و مقاومت در برابر آمریکا به پیروزی برسیم و بدانیم روز دوم اسفند، حضور در پای صندوق رأی و صف‌های پرشور، آمریکا را عصبانی و ناراحت می‌کند و عدم حضور ما موجب خوشحالی آمریکاست.

وی گفت: ما باید مسائل بالاتر از مجلس را مد نظر داشته باشیم و آن جایگاه ایران در دنیای امروز و در برابر استکبار جهانی و برای آینده فرزندانمان است. امیدوارم افتخار پنجم در سال ۹۸ در دوم اسفند پای صندوق‌های رأی توسط ملت بزرگ آفریده شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ: 30 بهمن 98، کد خبر: 4856730، www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین