پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۹۳۱۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
طرح ارتقای امنیت بانوان در محیط‌های شهری که به صورت پایلوت در منطقه ۱۰ اجرایی شده است.
شعارسال: مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران از شناسایی و بهسازی محیط‌های شهری و معابر ناامن برای زن‌ها خبر داد.
 
زهرا بهروز آذر با بیان طرح ارتقای امنیت بانوان در محیط ‌های شهری که به صورت پایلوت در منطقه ۱۰ اجرایی شده است، گفت: برای اولین بار سعی کردیم با استفاده از ظرفیت زنان در خانه‌های تسنیم در سرای محلات، معابر و محیط‌های ناامن برای زنان را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه این طرح به صورت پایلوت در منطقه ۱۰ اجرایی شده است، تصریح کرد: در ابتدا با روش فوکوس گروپ یا گروه کانونی با حضور جمعی از زنان در محلات مختلف منطقه ۱۰ نقاط، معابر و موقعیت‌هایی که در محله برای آن‌ها احساس ناامنی ایجاد می‌کند مشخص و شناسایی شد.
 
مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه از زنان سوال پرسیده شده که در مسیر مبداء و مقصد کجا احساس ناامنی کرده و چرا؟ گفت: نکته قابل توجه اینکه زنان از آزار کلامی و متلک، نگاه نامناسب و خیره، خلوتی معابر، فرو رفتگی‌های شهری و حتی شمشاد و برخی از مدل‌های فضای سبز احساس ناامنی می‌کنند که در همین راستا از دو منظر اصلاح کالبد شهر و اقدامات فرهنگی حل این مسئله را در دستور کار قرار دادیم. چرا که اصلاح معابر دندانه ‌ای یا اصلاح فضای سبز اقدامی عاجل و در اختیار شهرداری است؛ اما آزار‌هایی مثل متلک گویی و.. نیازمند کار فرهنگی است که در مورد نحوه اجرای آن باید به پروتکل و ساز و کار موثری برسیم.

مدیرکل بانوان شهرداری تهران افزود: به عبارتی دیگر بخشی از این ناامنی‌ها با نصب و افزایش روشنایی، کوتاه‌کردن شمشاد‌ها و... برطرف می‌شود و هم‌اکنون نیز در حال اجراست. بخش دیگر نیز نیازمند اقداماتی همچون ایجاد فضا‌های مکث و تعامل یا دایرکردن محل بازی کودکان است تا زنان برای عبور از این معابر، احساس امنیت بیشتری داشته باشند. به گفته وی، برخی دیگر از اقدامات باید در حوزه فرهنگی اجرایی شود؛ چرا که در بسیاری از اوقات، مردان و پسرانی که با کلام خود موجب آزار روحی زنان می‌شوند، مورد آموزش قرار نگرفته و از تأثیرات آن رفتار بی‌اطلاعند و این کار را صرف یک تفریح و وقت‌گذرانی انجام می‌دهند و این در حالی است که بررسی‌های ما نشان داد در برخی از این نقاط ارتباط این افراد با مراکز سرگرمی و تفریحی در محله قطع است یا اصلا چنین مراکزی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است تا پایان سال معابر و نقاط ناامن در مناطق ۲۲ گانه تهران و با کمک زنان ساکن در همان مناطق شناسایی شده و سپس اقدامات اجرایی در حوزه کالبدی برای رفع مشکلات و تامین امنیت زنان اجرایی شود، گفت: تا پایان شهریور ماه پایلوت اجرای طرح در منطقه ۱۰ به جمع بندی می‌رسد و برای مهرماه دستورالعمل اجرایی این طرح برای مناطق ۲۲ گانه ارسال می‌شود تا در فازاول نسبت به شناسایی معابر و نقاط ناامن با همراهی و مشارکت زنان در منطقه اقدام کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از ساعت ۲۴، تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹، کدخبر: ۵۰۷۵۸۰، www.saat۲۴.news
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
United States
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
0
0
خدا کنه به مسائل امنیت و حقوق زنان اهمیت داده بشه. خیلی از زنان مورد آزار خیابانی قرار می گیرند و اینها آسیب های روانی زیادی به بار میاره
ناشناس
Singapore
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
0
0
اگر همه مردان به زنان به چشم یک انسان نگاه کنند که مثل اونها حق زندگی داره ، دیگه این حد نا امنی در ترددها برای زن ها پیش نخواهد آمد
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: