پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۰۱۵۳
تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۲
عضو جبهه پایداری ضمن تاکید بر وحدت احزاب بر حول محور معیار‌ها و افزایش مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری، در خصوص نحوه حضور جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: در خصوص انتخابات ریاست جمهوری جبهه پایداری اصرار ندارد فردی که می‌خواهد در لیست بیاورد، حتما عضو جبهه پایداری باشد بلکه همه کسانی که واجد معیار‌ها و شرایط باشند ولو اینکه منتقد جبهه پایداری هم باشند، را مدنظر قرار داده است.
شعار سال: متن گفتگوی تفصیلی «فاطمه آلیا»، عضو جبهه پایداری، به شرح زیر است:

در کشور شبه حزب داریم
ارزیابی شما از نقش و اثرگذاری احزاب بر انتخابات چیست؟
حزب کارکرد‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها فعالیت در زمان انتخابات است. در حال حاضر شِبه حزب‌هایی در کشور ما هستند که با هدف تاثیرگذاری فقط زمان انتخابات فعالیت می‌کنند در صورتی که تشکیلاتی مانند جبهه پایداری به صورت مستمر روی کارکرد‌های دیگر احزاب و تشکل‌ها فعال است. به عبارت دیگر جبهه پایداری نه تنها در زمان انتخابات فعالیت می‌کند بلکه در زمان‌های دیگر روی مواردی نظیر آموزش و تربیت سیاسی طبق مرامنامه، تقوا و اخلاق سیاسی که جزو کارکرد‌های مهم احزاب هستند، نیز فعالیت می‌کند. نکته دیگر این است که شبه احزاب ضرورت ایجاد حزب واقعی با عملکرد تعریف شده را نشان می‌دهند. در حقیقت فعالیت احزاب در کشور به این صورت است که حتی اگر در طول زمان هیچ فعالیتی نداشته باشند، در ایام انتخابات شروع به فعالیت می‌کنند و یا اگر از قبل فعالیت کمرنگی داشتند سعی می‌کنند، پررنگ‌تر شوند که این قبیل فعالیت‌ها به تنهایی بیانگر این نکته است که ما احتیاج به حزب فعال با کارکرد‌های درست، داریم.

در واقع کمبود و فقدان احزاب موقع انتخابات احساس می‌شود. معمولا زمان انتخابات افرادی که سابقه سیاسی دارند به فکر تشکیل احزاب می‌افتند به همین دلیل در این زمان مخصوصا در شهر‌ها و حوزه‌های انتخابیه بزرگ در هر دو طیف اصلاح‌طلب و اصول‌گرا ائتلاف‌ها شکل می‌گیرند؛ بنابراین باید گفت که احزاب فقط زمان انتخابات تاثیرگذار هستند.

احزاب تاثیرگذاری ناقص دارند
شبه احزاب تا چه اندازه موثر هستند و فلسفه وجودی آن‌ها بر چه اساسی است؟
احزاب به عنوان هدف به قدرت نگاه می‌کنند و نگاه وسیله‌ای به آن ندارند به همین دلیل این شبه احزاب در آستانه انتخابات برای قرار گرفتن در قدرت کنش و واکنش‌های سیاسی از خود نشان می‌دهند، که حالت دافعه دارند. این احزاب با نگرش «هدف، وسیله را توجیه می‌کنند» برای رسیدن به قدرت به رفتار‌هایی متوسل می‌شوند که بازتاب مناسبی ندارد و باعث به وجود آمدن یکسری کدورت‌ها و رنجش‌هایی می‌شود که خلاصه این قبیل تعاملات، به اینجا ختم می‌شود که حضرت آقا می‌فرمایند «رقابت‎‌ها تمام شده و به رفاقت‌ها بپردازیم.» بنابراین احزاب در انتخابات تاثیرگذاری دارند، اما این تاثیرگذاری ناقص است. اگر در کشور کارکرد حزبی موثر وجود داشته باشد قطعا قبل و بعد از انتخابات که باید برنامه ارائه دهند معمولا احزاب و گروه‌ها، به صورت ائتلاف وارد انتخابات می‌شوند و به عنوان یک مجموعه تشکیلاتی برای انتخابات فعالیت می‌کنند که این مجموعه‌ها در طول زمان قبل و بعد از برگزاری انتخابات آموزشِ مشارکت و تربیت سیاسی، ندارند.

در رقابت‌های سیاسی ارزش‌های واقعی را ذبح می‌کنند
زمان انتخاب هر مجموعه تشکیلاتی باید برنامه‌های خود را ارائه دهد، رقابت‌های انتخاباتی در جهت تخریب نگاه یا تفکر مقابل نباشد و اصول رعایت شود. در محافل سیاسی در مورد عقلانیت، معنویت، عدالت و صداقت بسیار صحبت می‌شود، اما زمان انتخابات همه این موارد نادیده گرفته می‌شود و ارزش‌های مربوط به اخلاق سیاسی تحت الشعاع برخی واژه‌های دیگر نظیر وحدت، قرار می‌گیرد و به این ترتیب برای رسیدن به قدرت، به عنوان مساله اصلی، آن ارزش‌های واقعی را ذبح می‌کنند. در نتیجه همین رفتار‌ها است که گاهی کاندیدا‌ها و نامزد‌ها از اینکه عدالت، معنویت و عقلانیت رعایت نشده، صحبت می‌کنند. به عنوان نمونه مشاهده می‌شود که افراد به دلیل ارتباط با کانون‌های ثروت و قدرت در فهرست ائتلاف قرار می‌گیرند، اما فرد دیگری که نسبت کمتری با این کانون‌ها دارد، بعد از انتخابات اعلام می‌کند که حق و حقوقش تضییع شده است.

مجلس در بررسی قانون انتخابات به محور‌هایی که ایردات را پوشش می‌دهند، نمی‌پردازد
در واقع احزاب بعد از انتخابات اعم از ریاست جمهوری، مجلس و ... به جهت برنامه‌ها و شعار‌هایی که ارائه دادند، باید به مردم پاسخگو باشند، اما متاسفانه این پاسخگویی را هم در کشورمان نداریم و این به دلیل این است که کارکرد حزبی، درستی نداریم و افراد به معنای دقیق کلمه توسط احزاب معرفی نمی‌شوند؛ بنابراین برای حضور احزاب در انتخابات و کارکرد‌های آن باید قانون نوشته شود. در حال حاضر به قانون انتخابات ایراداتی وارد است که مجلس هم در پروسه بررسی این قانون به موارد فرعی می‌پردازد و به محور‌هایی که این نقصان‌ها و کمبود‌ها را پوشش می‌دهند، نمی‌پردازد.

چند سال است حضرت آقا فرمودند خوب است به نظام پارلمانی هم فکر شود
چند سال است حضرت آقا فرمودند خوب است به نظام پارلمانی هم فکر شود، لذا این وظیفه مجلس، نخبگان و احزاب سیاسی است، که این موضوع را در دراز مدت در دستورکار قرار بدهند. اگر حزب درست کار کند، وحدت به وجود می‌آید. حضرت آقا جمله مهمی در این مورد دارند که می‌فرمایند اگر ما حزب مومن فعال داشته باشیم بهتر می‌توانیم وحدت را حفظ کنیم. در حقیقت اگر حزب هم مومن باشد و ارزش‌های اخلاق سیاسی را فدا نکند و هم فعال باشد، بیشتر می‌توانیم وحدت را حفظ کنیم.

شبه احزاب تا چه اندازه در به وجود آمدن یا نیامدن وحدت موثر هستند؟
احزاب زمانی وحدت را برهم می‌زنند که معنویت، عدالت، اخلاق و عقلانیت را فرعی بدانند، اما سوالی که مطرح می‌شود این است که وحدت حول کدام محور و برای چه؟! قرآن می‌گوید دور هم جمع شوید و وحدت کنید برای نیکوکاری و تقوا که اگر تقوا و نیکوکاری باشد، قطعا ثمره و حاصلش وحدت است. اما چرا بعد از انتخابات در هر دو جناح فکری تفرقه به وجود می‌آید؟! برای اینکه آن مفهوم‌ها و ارزش‌های معنوی را نادیده می‌گیرند. به اسم وحدت با ادعای وحدت اخلاق را کمرنگ می‌کنند، به عنوان مثال از طریق زد و بند و معامله نام فردی در لیست اصلاح‌طلبان قرار می‌گیرد، اما بعد از انتخابات اصولگرا می‌شود و یا در لیست اصولگرایان قرار می‌گیرد و بعد می‌گوید مستقلم!

مردم هر جا تفرقه ببینند می‌گویند دعوا از سر قدرت است
تاکنون جبهه پایداری برای به وحدت رسیدن اصولگرایان از مواضع خود کوتاه آمده و کناره‌گیری کرده است؟
محور بودن در انتخابات، یک مسئله عقلانی است که در همه دنیا جواب می‌دهد. در واقع از طریق تعیین معیار و شرایط می‌توان راحت به وحدت رسید؛ لذا همه کسانی که می‌خواهند کار تشکیلاتی انجام بدهند ممکن است بر روی انتخاب معیار‌ها باهم گفتگو داشته باشند تا به یک معیار واحد برسند. در حقیقت احزابی که به صورت گفتمانی کار می‌کنند، سیاست‌زده نیستند و معتقد به آموزش و تربیت سیاسی هستند، معیار تعیین می‎‌کنند که یکی از این احزاب جبهه پایداری است. در حقیقت جبهه پایداری از همان ابتدا در خصوص انتخابات بر معیار‌ها تاکید کرده است، به عبارت دیگر جبهه پایداری در بحث انتخابات به احزاب، گروه‌ها و تشکیلات که می‌خواهند ائتلاف تشکیل بدهند، پیشنهاد کرده که ابتدا روی معیار‌ها کار کنند و براساس معیار‌ها به وحدت برسند؛ لذا دوری از معیار محوری منجر به شکل‌گیری تفرقه در میان احزاب و تشکل‌ها شده است که وجود همین تفرقه‌ها مردم را آزار و رنج می‌دهد. در حقیقت مردم هر جا تفرقه ببینند می‌گویند دعوا از سر قدرت است، بنابراین در بحث رسیدن به وحدت معیار محوری مهم است.

طرف‌هایی که از معیار‌ها فاصله می‌گیرند جبهه پایداری را وحدت‌شکن می‌نامند
جبهه پایداری همیشه از گروه‌هایی که خواهان ائتلاف هستند دعوت کرده معیار‌های پیشنهادی خودشان را ارائه بدهند تا از درون آن‌ها به اشتراکات برسیم و یک وحدت فراگیر شکل بگیرد، اما بعضا مشاهده می‌شود که در نیمه راه به دلیل بده بستان‌های سیاسی و یا نادیده انگاشتن ارزش‌ها از یکدیگر فاصله می‌گیرند، در این مواقع یک طرف را متهم می‌کنند و می‌گویند وحدت‌شکن است که معمولا منظور جبهه پایداری است، در واقع زمانی که جبهه پایداری معیار نیاورده که هیچ، اما وقتی معیار می‌آورد مابقی اصولگرایان می‌گویند به معیار خودمان، پایبند هستم! در حالی که برای ائتلاف باید به معیار‌هایی که یک مجموعه فکری و سیاسی به وجود آوردند و ایجاد کردند پایبند باشیم. یکی از مبانی اصلی اصول‌گرایی ایمان و اعتقاد به خدا و انقلاب و قانون اساسی است، اما وسط کار مشاهده می‌کنیم که رفتار و عمل بعضی از اشخاص حقیقی، حقوقی و احزاب سیاسی با آن هدفی که داشتند نمی‌خواند بنابراین جبهه پایداری را متهم می‌کنند.

در انتخابات مجلس جبهه پایداری کوتاه آمد
اتفاقا در انتخابات اخیر مجلس همین قضیه مطرح شد و جبهه پایداری که واقعا معیار محور بود از لیست خودش بسیار کوتاه آمد؛ لذا برای انتخابات ریاست جمهوری آینده جبهه پایداری مانند گذشته با معیار‌ها و برنامه‌هایی که باتوجه به تحولات کشور و بین‌المللی آن‌ها را مورد بازبینی قرار داده است، وارد عرصه انتخابات می‌شود.

در حال حاضر جبهه پایداری برای انتخابات ریاست فردی را مدنظر قرار داده است؟
جبهه پایداری در مورد انتخابات مجلس و ریاست جمهوری همانند گذشته اعلام کرده اصراری ندارد آن فردی را که می‌خواهد انتخاب کند و در لیست بیاورد، حتما باید عضو جبهه پایداری باشد، در حقیقت کسانی که واجد آن معیار‌ها و شرایط باشند ولو اینکه منتقد جبهه پایداری باشند، هم مد نظر جبهه پایداری هستند همچنان که در انتخابات مجلس نیز به همین صورت عمل کرد. در لیست انتخاباتی جبهه پایداری برای مجلس درصد قابل توجهی از افراد نه تنها عضو جبهه پایداری نبودند بلکه منتقد هم بودند، اما به دلیل اینکه به درد مجلس می‌خوردند، جبهه پایداری از آن‌ها دعوت کرد و نام آن‌ها را در لیست آورد؛ بنابراین در حال حاضر برای انتخابات ریاست جمهوری هم شخصیت‌ها و جوان‌های واجد شرایط که به صورت بالقوه در داخل جبهه و هم خارج از جبهه حضور دارند، مدنظر هستند، اما تاکنون فرد خاصی مطرح نشده چراکه ابتدا باید برنامه‌ها و معیارها، مطرح شوند.

ممکن است جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری مستقل لیست بدهد
احزاب باید معیارها، گفتمان و برنامه‌های خود را مطرح کنند و نزدیک انتخابات هم که می‌شود، براساس آن با هم ائتلاف کنند. در نهایت ممکن است جبهه پایداری با توجه به معیار‌های خودش مستقلا لیست بدهد مانند انتخابات مجلس که وقتی جبهه پایداری متوجه شد ائتلاف‌ها معیار محور نیستند، در ابتدای امر لیست خودش را به مردم معرفی کرد، در نظرسنجی‌ها هم مورد استقبال واقع شد و به همین دلیل بود که طی ۲۴ ساعت قبل از انتخابات، گروه‌های دیگر ائتلاف را مطرح کردند و جبهه پایداری واقعا گذشت کرد و اعضایی که در لیست بودند، داوطلبانه انصراف خودشان را اعلام کردند که لیست وحدت در آرامش مطرح شود و مردم هم به هر حال رای دادند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: 24 شهریور 1399، کد خبر: 4956563،  www.borna.news

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین