پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۶۳۷۹
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
براساس مدارکی از خبرگزاری رویترز اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طی نشستی در ترکیه نقشه صلح سه مرحله‌ای برای افغانستان پیشنهاد می‌کند که به دنبال راهی برای توافق با طالبان و آتش بس پیش از انتخابات است.
شعار سال: به نقل از نشنال نیوز از آنجا که مهلت مقرر برای خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان اول ماه می‌برابر با ۱۱ اردیبهشت تعیین شده است واشنگتن در تلاش است تا کنفرانسی به میزبانی ترکیه و با مشارکت سازمان ملل متحد در ماه جاری برگزار شود تا توافق صلح میان دولت و طالبان نهایی شود. طرح اشرف غنی برای مقابله با پیشنهاد‌هایی که واشنگتن مطرح کرده و پیش‌تر توسط دولت افغانستان رد شده ارائه می‌شود. این طرح شامل ایجاد فوری یک سیستم حقوقی جدید برای دولتی موقت که شامل نمایندگانی از طالبان خواهد بود.

مدرک منتشر شده از سوی خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد پیشنهاد اشرف غنی در مرحله اول، اجماع درباره یک توافق سیاسی و اعلام آتش بس تحت نظارت جامعه بین المللی است. مرحله دوم، انتخابات ریاست جمهوری و استقرار "دولت صلح "و انجام اقدامات و تدارکاتی برای حرکت به سمت سیستم سیاسی جدید خواهد بود. مرحله سوم، شامل ایجاد"چارچوب قانون اساسی، استقرار مجدد پناهندگان و پیشرفت و توسعه " برای افغانستان خواهد بود.

زمان قطعی نشست ترکیه هنوز مشخص نشده است، اما منابعی به رویترز گفتند این نشست ممکن است در دو هفته آینده برگزار شود.

ماه گذشته طالبان تهدید کردکه اگر به تاریخ مقرر خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان که در توافقنامه سال گذشته با دولت دونالد ترامپ درج شده عمل نشود خشونت علیه سربازان خارجی را از سر خواهند گرفت. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا این ماه اعلام کرد خروج آخرین گروه سربازان آمریکایی از افغانستان تا اول ماه می‌دشوار است.

یک مقام ارشد دولتی به نشنال نیوز گفت: طالبان خواستار تمدید تاریخ اول می‌برای خروج نیرو‌های نظامی از افغانستان بودند و به حملات خود علیه نیرو‌های خارجی در صورتی پایان می‌دهند تا مقامات دولتی افغانستان هزاران تن از زندانی‌های طالبان در کابل را آزاد کنند. محمد نعیم، سخنگوی طالبان در قطر گفت چنین پیشنهادی مطرح نشده بوده است.

شعار سال؛ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی، تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۴۰۰، کد خبر: ۸۴۲۸۵۱۱۰، www.irna.ir
اخبار مرتبط
برچسب ها: آتش بس ، پیشنهاد ، طالبان ، اشرف
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین