پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۸۶۰۶
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۶
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزارت بهداشت و درمان همه توان خود را برای کرونا گذاشته اند و حتی تعداد زیادی شهدای مدافع سلامت داشتیم. حوزه سلامت ۳۰تا۲۵ درصد در دست وزارت بهداشت و درمان است که بسیاری از نهاد‌ها در حوزه سلامت مسئولیت دارند. در ارتباط با ستاد ملی مبارزه با کرونا با اختیارات فراقانونی تشکیل شده که هر آنچه وزارت بهداشت و درمان پروتکل ارائه دهد یا مسائلی را مطرح کند در نهایت تصمیم گرفته می‌شود که اجرایی شود یا خیر.
شعار سال: حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم درباره عملکرد وزیر بهداشت در بحث کرونا گفت: وزارت بهداشت و درمان همه توان خود را برای کرونا گذاشته اند و حتی تعداد زیادی شهدای مدافع سلامت داشتیم. حوزه سلامت ۳۰تا۲۵ درصد در دست وزارت بهداشت و درمان است که بسیاری از نهاد‌ها در حوزه سلامت مسئولیت دارند. در ارتباط با ستاد ملی مبارزه با کرونا با اختیارات فراقانونی تشکیل شده که هر آنچه وزارت بهداشت و درمان پروتکل ارائه دهد یا مسائلی را مطرح کند در نهایت تصمیم گرفته می‌شود که اجرایی شود یا خیر.

وی ادامه داد: با فرض بر این که این پروتکل‌ها را بپذیرند در اجرا باید دید چه اتفاقاتی رقم می‌خورد. وزارت بهداشت و درمان افراد اجرایی ندارد و فقط پروتکل ارائه می‌دهد بویژه الان که قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا که مسئولیت آن با رحمانی فضلی وزیر کشور است کار می‌کند. وزارت بهداشت و درمان توصیه می‌کند، ولی خیلی مواقع توصیه‌های این وزارتخانه را ستاد ملی اجرا نکرده است. در ۸-۷ ماه گذشته شاهد بودیم یکبار مقام معظم رهبری آن زمانی که برای اولین بار اعضای ستاد را حضوراً پذیرفتند توصیه کردند توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان اجرایی و عملیاتی شود که این اتفاق نیفتاد. چند روز پیش هم در مراسم افتتاح کنگره قرآنی بود مقام معظم رهبری تاکید کردند توصیه‌های مسئولین وزارت بهداشت و درمان و کارشناسان و خبرگان حوزه بهداشت و درمان دارند اجرایی شود.

توصیه‌های نمکی عملیاتی نمی‌شود
شهریاری درباره انتقادات وارده شده به وزیر بهداشت گفت: انتقاد آزاد است و خرجی هم ندارد. باید بررسی کنیم این انتقادات چقدر صحیح است. این انتقادات بررسی می‌شود و اگر انتقادی باشد که منطقی باشد همه می‌پذیرند. به نظر من، خیلی از انتقادات منطقی نیست، چون خیلی از توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان و وزیر عملیاتی نمی‌شود.

ستاد ملی کرونا، ملی نیست
وی در پاسخ به این پرسش که چرا ستاد ملی کرونا به توصیه‌های وزارت بهداشت گوش نمی‌کند چیست گفت: من نمی‌دانم مشاوران ستاد مبارزه با کرونا چه کسانی هستند. مشاوران باید توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان را بپذیرند که این را نمی‌پذیرند و نتیجه این می‌شود که امروز ۴۰۰ نفر فوتی ناشی از کرونا داشتیم. قبل از عید بار‌ها وزیر بیان کرد، نوشت، توصیه کرد که راه‌ها را ببندیم، ولی کسی توجهی نکرد. کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به ستاد کرونا ایراد می‌گیریم، ولی چه فایده که هیچ توجهی به آن نمی‌شود. من که اعتقاد دارم این ستاد ملی نیست، زمانی می‌توان این ستاد را ستاد ملی مبارزه با کرونا نامید که سه قوه‌ای که داریم به طور مساوی در آن نیرو داشته باشند. این اتفاق رخ نداده است.

ستاد ملی کرونا بیشتر میلی هست
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه ستاد ملی کرونا ستاد دولتی است افزود: بهتر است بگویم ستاد دولتی کرونا نه ستاد ملی کرونا. اگر ستاد را میلی بنامیم به برخی برخواهد خورد. ستاد یک ستادی است که دولتی است، چون آقای دکتر قاضی زاده این را در تلویزیون اعلام کرد و گفت نقطه نظرات را می‌آورند و همه حرف می‌زنند و آقای رئیس جمهور بدون این که رای گیری کند خود جمع بندی می‌کند و در نهایت ابلاغ می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش، ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت و درمان هر دو زیر مجموعه دولت شناخته شده است چرا تضاد بین آن‌ها وجود دارد افزود: وزارت بهداشت و درمان برای کابینه است، ولی توصیه‌های وزارتخانه را عملیاتی نمی‌کنند، چون یکسری از افراد هستند که مسائل اقتصادی را بیشتر مدنظر دارند و بیشتر توجه به این مسائل دارند.

او تصریح کرد: در همه جای دنیا که امکانات زیادی دارند و محدودیت‌های جدی اعمال می‌کنند. البته شاید کسبه خرد ما این مشکل را داشته باشند که دولت حمایت نمی‌کند از آنها، ولی در کشور‌های دیگر دولت‌ها تا حدود زیادی از شهروندان و از جمله از کسبه بیشترین حمایت را می‌کنند. آن زمان که باید جاده‌ها را می‌بستند تا مردم به مسافرت نروند کسی توجهی نکرد، مشکل مرغ و تخم مرغ پیش آمد صف‌های طولانی درست کردند تا مردم در کل کشور در صف مرغ و تخم مرغ بایستند. قبل از این بازار شلوغ و پاساژ‌ها شلوغ بود و کسی به توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان عمل نکرد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش، بیشتر برای ستاد ملی کرونا بحث اقتصادی اهمیت دارد؟ تاکید کرد: متاسفانه این چنین است. در حالی که اولویت اول باید سلامت مردم باشد. یک کارگر ابتدا باید سالم باشد تا بتواند کار کند. وقتی سلامت مردم را به خطر بیندازید کاسب جزء و افراد معمولی هم نمی‌توانند ادامه دهند. تخت‌های بیمارستان پر شد و قبل از عید مرگ و میر ما به ۵۰ نفر رسیده بود، در خیلی از شهر‌ها وضعیت عادی بود و اگر توصیه‌های وزارتخانه را رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌پذیرفت و راه‌ها را می‌بستند و پرواز‌های خارجی را دو ماه و نیم پیش نامه نوشتیم تا کنسل شود و اگر تعدادی ایرانی مانده اند که مجبور هستیم بیاوریم قرنطینه واقعی کنیم. هیچ یک از این‌ها اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: در آن زمان که کشور ترکیه پیک کرونای انگلیسی داشت پرواز داشتیم. کسی توجه نکرد و در نهایت پرواز‌ها انجام شد. این‌ها توصیه‌هایی بود که انجام شد. ولی زمانی که ستاد توصیه‌ها وزارتخانه را پذیرفت آمار کاهش یافت و زمانی که ستاد ملی مبارزه با کرونا توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان را نپذیرفت آمار فوتی‌ها افزایش یافت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی دیده‌بان ایران، تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۴۰۰، کد خبر: ۴۹۵۹۵۶۳، www.didbaniran.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین