پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۰۶۵۲
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
بیست‌و‌ششمین نشست نخبگانی رئیس قوه قضائیه با موضوع بررسی «نقش سینما در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد.
شعار سال: آیت‎الله سیدابراهیم رئیسی در پاسخ به درخواست‌های تعدادی از سینماگران، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان جمعی از تهیه‌کنندگان و کارگردانان سینما بود تا با آنها درباره «نقش سینما در کاهش آسیب‎های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» هم‌اندیشی کند. تاکید مقام معظم رهبری در دیدار مسؤولان عالی قوه‌ قضائیه مبنی بر ضرورت توجه قوه ‌قضائیه در دوره تحول به پیوست هنری اقدامات خود، از جمله دلایل برگزاری این نشست بود.

رئیس قوه ‌قضائیه در بخشی از سخنانش با ضروری خواندن «پیوست فرهنگی و هنری برای تصمیمات و آرای قضایی» گفت: در دوره تحول، سازوکار‌هایی برای تقویت ارتباط با نخبگان و تبیین فلسفه و دلایل صدور برخی احکام طراحی کردیم تا مردم در جریان مسائل قرار گیرند.

رئیس قوه‌ قضائیه در بخش دیگری از سخنانش از هنر به عنوان یک موهبت الهی یاد کرد و گفت: هنر ابزار حفظ هویت و تمدن ایرانی و اسلامی و ایجاد امید در جامعه است و هنرمندان نقش مهمی در ارتقای وضعیت موجود به وضعیت مطلوب دارند.

آیت‌الله رئیسی افزود: نگاه غربی به جوامع، نگاه سودجویانه، منفعت‌طلبانه و سلطه‌جویانه است و هنر را هم در همین مسیر به کار می‌گیرد اما در نظام اسلامی از هنر برای تحقق اهداف و آرمان‌های عالیه استفاده می‌شود.
 
رئیس قوه ‌قضائیه نقش هنرمندان را در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم دانست و گفت: پدیده‌های مذمومی مانند طلاق و اعتیاد باید طوری در جامعه نشان داده شوند که یک نفرت عمومی نسبت به آنها به وجود بیاید و از آن طرف ازدواج و جامعه سالم باید مورد تأکید قرار گیرد.
 
آیت‌الله رئیسی افزود: گاهی صد‌ها سخنرانی نمی‌تواند به اندازه تولید یک اثر هنری اثرگذار، جامعه را نسبت به قبح یک پدیده مذموم و منکر مثل فساد اقتصادی و فساد اداری آگاه کرده و در افکار عمومی نفرت به وجود بیاورد.
 
رئیس قوه قضائیه، پیشگیری از وقوع جرم را نیز به موازات رسیدگی به پرونده‌ها از مأموریت‌های مهم دستگاه قضا دانست و گفت: یکی از وظایف ما این است که آسیب‌های اجتماعی کاهش یابد و این کار تنها با برگزاری نشست و سخنرانی کردن تحقق نمی‌یابد.
 
رئیس دستگاه قضا بر همین اساس پیشنهاد کرد هنرمندان برای به تصویر کشیدن معضلات، در دادگاه‌ها و در زندان‌ها حضور یابند و با اطلاع از جزئیات پرونده‌ها و گفت‌وگو با آسیب‌دیدگان اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی را بررسی کنند و بر اساس آن فیلم بسازند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به ذکر نمونه‌هایی از موضوعات قابل طرح در تولیدات هنری پرداخت و گفت: هنرمندان می‌توانند درباره ضرورت قصاص در جامعه سخن بگویند اما از آن سو ضرورت عفو و بخشش را هم مورد تأکید قرار دهید که قرآن کریم حیات جامعه را در قصاص قرار داده ولی در همین قصاص بهترین وضعیت، بخشش و گذشت است.
 
آیت‌الله رئیسی افزود: ممکن است افراد مختلفی در یک پرونده درگیر فساد شده باشند اما فساد در کشور سیستمی نیست ولی قطعا مبارزه با فساد سیستماتیک است. وی به هنرمندان توصیه کرد که آنها نیز موضوع مبارزه با فساد را با ۲ هدف مهم «عبرت‌آموزی» و «امیدآفرینی در جامعه» مورد توجه ویژه قرار دهند.
 
آیت‌الله رئیسی در ادامه خطاب به هنرمندان گفت: جنگ امروز جنگ روایت‌‌هاست و در جنگ روایت‌ها، دقیق‌ترین، اثربخش‌ترین و اصلاح‌گرترین روایت باید ارائه شود و نگذارید دیگران روایت دلخواه خود را ارائه دهند.
پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، جمعی از اهالی هنر و سینماگران به بیان دیدگاه‎ها و نظرات خود درباره جایگاه هنرمندان در جامعه و ظرفیت‎های هنر در پیشبرد مأموریت‎های اجتماعی دستگاه قضا پرداختند. ارتباط تنگاتنگ چهره‌های فرهنگی با قوه قضائیه، معافیت‌های مالیاتی سینماگران، فعال شدن شورا‌های حل اختلاف هنرمندان، رسیدگی به کوتاهی‌ها و ترک فعل‌های مسؤولان اجرایی در حوزه سینما، امکان حضور هنرمندان در دادگاه‌های علنی، لزوم نقدپذیری مسؤولان و حمایت قوه‌ قضائیه از هنرمندان منتقد از جمله درخواست‌های چهره‌های فرهنگی حاضر در این مراسم بود.
 
منوچهر محمدی، سیدجمال ساداتیان، سیداحمد میرعلایی، فرشته طائرپور، کاوه ‌آهنگر، مسعوده ده‌نمکی، مهدی سجاده‌چی، محمدمهدی عسگرپور، ابوالقاسم طالبی، علیرضا رئیسیان، منوچهر شاهسواری، محمدحسین حقیقی، محمدرضا شفا، روانبخش صادقی، جواد افشار، محمدرضا شفیعی، محمد خزایی، محمدعلی نجفی، حبیب احمدزاده و مجتبی امینی هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وطن امروز، تاریخ انتشار ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: 233036، vatanemrooz.ir.
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین