پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۵۵۴۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۵
دکتر زالی در واکنش به چالش چسباندن قاشق به محل تزریق واکسن کرونا بیان داشته است که مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا مبانی علمی ندارد. باید از ایشان پرسید که اگر مبنای پژوهش علمی را اثبات گرایی یا ابطال گرایی بگیریم، شما بر چه اساسی به این نتیجه رسیده اید که آن پدیده مبنای علمی ندارد. آیا بهتر نبود که بگوئید در حال بررسی هستیم، اما بنظر می‌رسد جای نگرانی وجود ندارد؟ این شیوه صحبت کردن مدیران، با کمال صد تاسف می‌تواند باعث به انحطاط کشیدن نهاد علم شود.
شعار سال: زالی با بیان اینکه مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا مبانی علمی ندارد، در خصوص کلیپ‌هایی که اخیرا در فضای مجازی درخصوص مغناطیسی شدن پس از واکسیناسیون کرونا گفت: این موضوع مبانی علمی ندارد و ارتباطی هم بین این پدیده و بروز عوارض جانبی ناشی از واکسن مطلقا وجود ندارد.

وی تاکید کرد: این موضوع هیچ نکته‌ای ندارد که نشان دهنده بروز عارضه کوتاه مدت و یا بلند مدت واکسن باشد.

به گفته دکتر زالی پس از تلقیح واکسن، مواد تزریق شده از طریق مکانیسم انتشار بافتی در بدن پخش می‌شود و به تدریج غلظت واکسن در محل تلقیح به کمتر شده و نهایتا به سمت حداقلی خواهد رفت.

وی خاطرنشان کرد: در محل تزریق واکسنه معمولا واکنش‌ها و عوارضی نظیر درد و التهاب و قرمزی ممکن است بروز کند. در گذشته گاهی این عوارض به صورت جدی‌تر نیز بروز می‌کرد مثلا در واکسیناسیون کودکان در سال‌های گذشته ممکن بود دست کودک ورم کرده یا شاهد تورم غدد لنفاوری زیر بغل وی تا مدت‌ها پس از واکسیناسیون باشیم که گاهی نیاز به مداخله جراحی داشت.

مغناطیسی شدن بدن افراد پس از واکسیناسیون کذب است

سیدعلیرضا ناجی استاد ویروس شناسی، عضو کمیته علمی کووید ۱۹ و رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه گفت: مغناطیسی شدن بدن افراد پس از واکسیناسیون کذب است و واقعیت ندارد و این شایعات را به منظور واکسن هراسی در جامعه انتشار می‌دهند.

عضو کمیته علمی کووید ۱۹ با اشاره به انتشار شایعات عجیب و غریب در دوران پاندمی کرونا گفت: از زمان‌های گذشته پدیده مغناطیسی شدن و چسبیدن اشیای فلزی به بدن برخی افراد در سراسر جهان وجود داشته است و حتی دارای رکورد گینس است و هیچ ارتباطی به واکسن کووید ۱۹ ندارد.

وی عارضه مغناطیسی شدن بدن افراد واکسینه شده را کذب و غیر واقعی دانست و گفت: پدیده مغناطیسی شدن ارتباطی به واکسن کرونا ندارد و این شایعات توسط افرادی در جامعه منتشر می‌شود که می‌خواهند سلامتی مردم را با مشغول کردن ذهن و فکر آنان به خطر بیندازند و ایجاد واکسن هراسی کنند.

ناجی با اشاره به ترکیبات موجود در واکسن‌های مختلف تاکید کرد که امکان بروز این اتفاق وجود نداردوافزود: واکسن‌های غیرفعال مورد استفاده در کشور نظیر سینوفارم علاوه بر ویروس غیرفعال شده محتوی ترکیباتی نظیر هیدروکسیدالومینیوم و نمک‌های مختلف برای تنظیم حالت اسیدیته واکسن و محیط‌های کشت حاوی آمینواسید و ویتامین و قند هستند.

به گفته این استاد ویروس شناسی دانشگاه، آلومینیوم تنها ماده موجود در واکسنهاست که حالت دیامغناطیسی دارد و می‌تواند تحت تاثیر میدان مغناطیسی خارجی قرار گیرد، اما از این نظر خاصیت بسیار ضعیفی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: مواد دیامغناطیسی هنگامی که در میدان مغناطیسی قوی قرار گیرند ممکن است در آن‌ها جریانی به وجود آمده و حالت مغناطیسی ضعیفی پیدا کنند. اکثر عناصر موجود در جدول تناوبی نظیر مس، طلا، بیسموت، کربن و نقره و جیوه جزو مواد دیامغناطیسی هستند که در دما‌های بسیار بسیار پایین به ابر رسانا مبدل می‌شوند و تمام میدان مغناطیسی خارجی را از خودشان عبور می‌دهند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه افزود: در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ از ترکیبی به نام بیومرسال در واکسن‌ها استفاده می‌شد که حاوی ترکیبات کربن، سدیم، هیدروژن، جیوه، اکسیژن و گوگرد بود و در فرمولاسیون واکسن‌ها به عنوان ماده نگهدارنده به صورت اتیل مرکوری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ناجی افزود: جیوه در قدیم در واکسن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر واکسن‌های استاندارد از این ترکیبات استفاده نمی‌کنند. با توجه به خاصیت دیامغناطیسی این ماده شاید احتمال چسبیدن اشیا به ناحیه تجمع یافته عنصر به صورت خفیف وجود داشت که این موضوع هیچ مشکلی نیز برای افراد ایجاد نمی‌کرد و به مرور زمان از بین می‌رفت. اما امروز ترکیبات واکسن‌ها هیچکدام ترکیبات مغناطیسی بسیار قوی نیستند.

وی با توجه به تزریق حدود ۰،۳ تا ۰.۵ سی سی و نهایتا ۱ سی سی محلول در هنگام واکسیناسیون بسته به نوع واکسن‌ها گفت: میزان این ترکیبات در واکسن‌ها آنقدر کم است که نمی‌تواند این پدیده را ایجاد کند. ضمن این که ترکیبات مذکور جذب آهنربا یا مغناطیس می‌شوند در حالی که در بدن ما آهن ربایی وجود ندارد.
 
در واکسن‌های کرونا هیچ ترکیب آهنی وجود ندارد

عضو کمیته علمی کووید ۱۹ یک راه ساده برای آزمایش این موضوع را چسباندن اشیا مغناطیسی به ویال‌های محتوی واکسن عنوان کرد که می‌توان به راحتی آزمایش کرد و تاکید کرد: در واکسن‌های کرونا هیچ ترکیب آهنی وجود ندارد که بتواند جذب میدان‌های مغناطیسی شود و ممکن است ترکیبات جیوه‌ای و یا آلومینیومی به میزان بسیار بسیار کم وجود داشته باشد.

به گفته ناجی خاصیت مغناطیسی را یک ویژگی خاص دانست که در برخی افراد جهان به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد و میزان گلبول‌های قرمز، میدان پارامغناطیسی قلب، میزان و جنس و سطح تماس دوجسم، کشش سطحی بین دو جسم می‌تواند از جمله عوامل موثر در بروز این پدیده باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر در تمامی افراد جامعه امتحان کنیم خواهیم دید که بدن عده کثیری از افراد واکسینه شده اشیای فلزی را جذب نمی‌کنند، اما افرادی هستند که واکسن نزدند، اما اشیای فلزی جذب بدن آنان می‌شود و این موضوع ارتباطی به واکسن کرونا ندارد.

ناجی در خاتمه این گفتگو به این نکته اشاره کرد که وی پس از انتشار کلیپ‌های مذکور و تماس‌های مکرر افراد متعدد به آزمایش این موضوع در مورد خود و خانواده اش پرداخت که مشاهده کرد در وی و همسرش که به ترتیب واکسن‌های اسپوتنیک و استرازانکا دریافت کردند خاصیت مغناطیسی شدن وجود نداشت، اما دخترشان که واکسن نزده است خاصیت چسبیدن اشیای وجود داشت بنابراین هیچ ارتباطی این پدیده با واکسیناسیون ندارد.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا، تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۰۸۵۵۵۶، irna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سینا
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
0
0
حداقل جناب زالی بفرمایید در حال بررسی هستیم مردم نادان نیستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین