پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۵۹۹۰
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۷
هنر یکی از ابزار‌های موثر در کاهش مشکلات روحی و روانی جامعه در بحران است و می‌تواند با ایجاد آرامش در کاهش التهاب و التیام درد‌های جامعه تاثیرگذار باشد. از این رو برای بررسی تاثیر هنر سینما و تئاتر و ... که در ایام کرونا از رونق افتاده اند در میزان کاهش وضعیت التهابی ایجاد شده در جامعه و اقدامات موثر مسئولین فرهنگی در رسیدگی به این وضعیت، نصراله منصوری روانشناس و مشاور خانواده معتقد است: تعطیلی سینما و سالن‌های تئاتر مخاطبان هنر را خسته کرده و از لحاظ مادی و تخصصی تاثیرات منفی برای هنرمندان در پی داشته است.
شعار سال: نصراله منصوری روانشناس و مشاور خانواده گفت: تعطیلی سینما و سالن‌های تئاتر مخاطبان هنر را خسته کرده و از لحاظ مادی و تخصصی تاثیرات منفی برای هنرمندان در پی داشته است که متاسفانه متولی برای رسیدگی به مشکلات آن‌ها وجود ندارد و انتظار می‌رود آغاز به کار سالن‌های تئاتر راهی برای موفقیت هنرمندان و رفع مشکلات مالی آن‌ها باشد و با تاثیرگذاری در روحیه مخاطبان هنر، پشیمانی تلفات و کرونا در آن نباشد.
 
تاثیر ژانر‌های مختلف هنری بر روحیه مردم در بحران کرونا
 
منصوری در خصوص اینکه ژانر‌های مختلف هنری در بحران کرونا چقدر می‌توانند در روحیه مردم و کاهش وضعیت التهابی جامعه موثر باشند، عنوان کرد: هنرمندان با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در مراکز هنری می‌توانند فعالیت داشته باشند، چون تعطیلی سینما و سالن‌های تئاتر از لحاظ مادی و تخصصی تاثیرات منفی برای آن‌ها در پی داشته است و متاسفانه متولی برای رسیدگی به مشکلات آن‌ها وجود ندارد. حتی این وضعیت برای مخاطبان هم خسته کننده شده است.

وی با اشاره به اینکه در ایام کرونا هنرمندان می‌توانند تاثیرگذار باشند، ولی اگر نگاه آن‌ها به هنر فقط مادی باشد خروجی هنر آن‌ها نمی‌تواند سازنده باشد، گفت: در رفتار ما هنری نهفته است که می‌تواند نشات گرفته از سخن گفتن، موسیقی، فیلم و مجسمه سازی باشد و هر کس در رشته خودش می‌تواند هنرمند، هنرور و ابداع کننده هنر باشد. اما در جامعه ما این موضوعات که یکی از آن‌ها هنر است معمولا به هم ریخته است.

وی گفت: اکثر افراد جامعه در رشته‌های مختلف اسیر شهرت زدگی می‌شوند تا محبوبیت زدگی، در حالیکه هنر اگر در جای خود، به اندازه و خوب به کار رود و در آن افراط و تفریط نباشد، در واقع دیالوگ‌هایی که از هنر‌های مختلف از جمله فیلمنامه، کتاب و ... بیان می‌شوند اگر از دستوالعمل خوبی نشات بگیرند اثرگذار خواهند بود.

این روانشناس ادامه داد: بنابراین هنر بسیار ارزشمند است. در وجود ما تعبیه و نهادینه شده است و افراد با انجام هر فعالیت موثری در جامعه می‌توانند تاثیرگذار باشند مانند مادری که کودک خود را پرورش می‌دهد. پس، چون عرضه کننده هنر هستند باید آن‌ها را هنرمند نامید.
 
تاثیر مسئولین فرهنگی جامعه در کاهش التهابات موجود

منصوری با بیان اینکه عالم خلقت و مخلوقات عالم بر اساس هنر خود خداوند خلق شده است اظهار داشت: خداوند در قرآن برای خلقت انسان به خودش تبریک گفته، از این جهت که انسان تمایز و جهتی که نسبت به مخلوقات دیگر دارد و می‌تواند به هنر فکر کند، هنر را گسترش بدهد، هنرآفرین باشد و با هنر و کار‌هایی که انجام می‌دهد بتواند خود و دیگران را تحت تاثیر قرار بدهد.

این روانشناس و مشاور خانواده در پاسخ به این سوال که مسئولین فرهنگی جامعه با چه اقداماتی می‌توانند در کاهش این التهابات موثر باشند، گفت: مسئولین فرهنگی ما در جامعه متفرق هستند. همیشه از این مقوله صحبت می‌شود، ولی متاسفانه متولی مشخص و یا مسئولی که بتوان به سراغ او رفت و اقتباس گرفت به سختی پیدا می‌شود.

وی ادامه داد: گروه ها، سازمان‌ها و ... همه از فرهنگ و مسئله فرهنگی صحبت می‌کنند، ولی به نظر من آن مسئله‌ای که مغفول و مظلوم مانده فرهنگ است که باید به آن توجه شود.

این مشاور خانواده در ادامه افزود: مسئولین صدا و سیما، وزارت ارشاد و دیگر ارگان‌هایی که مسئولیت امور فرهنگی را به دوش دارند و از فرهنگ صحبت می‌کنند باید در این زمینه محقق، مدبر و فرهنگ شناس باشند. به هرحال اگر به فرهنگ اصیل ایرانی روی بیاورند مشکلات زیادی از جامعه دور می‌شود و زندگی مردم می‌تواند به سمت آرامش در حرکت باشد.

وی در پایان با ابراز امیدواری برای از سرگیری اجرای هنرمندان در سالن‌های تئاتر گفت: امیدوارم آغاز به کار سالن‌های تئاتر راهی برای موفقیت هنرمندان و رفع مشکلات مالی آن‌ها باشد، بتواند در روحیه مخاطبان هنر تاثیر گذار باشد و حالت تازه‌ای در آن‌ها به وجود بیاورد. امیدوارم راهی که شروع شده ادامه داشته باشد و پشیمانی تلفات و کرونا در آن نباشد.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۱۸۷۹۷۶، borna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین