پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۲۲۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۰
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: طرح ضربتی تامین آب آشامیدنی شهر همدان به طول ۷۰ کیلومتر از مخزن «کیتو» تا مخزن انصارالامام برای کاهش تنش آبی در فصل تابستان آغاز می‌شود.
شعار سال: «منصور ستوده» روز یکشنبه در نشست اعضای شورای حفاظت از منابع آب استان همدان، افزود: اجرای دیگر طرح اضطراری آبرسانی به همدان از طریق چاه‌های منطقه خالق‌وردی و دره مرادبیک نیز در دستور کار قرار دارد که پس از ظرفیت یابی و شناسایی چاه‌ها در ۷۰ کیلومتری منطقه خالق‌وردی، حفاری‌های موردنیاز آغاز شده است.

وی تصریح کرد: لوله گذاری این طرح اضطراری به طور کامل انجام شده و تنها نصب تعدادی شیرآلات و همچنین بخشی از کار‌های تصفیه خانه طرح باقیمانده است که این موارد نیز با سرعت درحال اجراست.

ستوده اظهار داشت: با توجه به بروز خشکسالی و کمبود منابع آب سطحی و زیرزمینی در سالجاری و به منظور تامین کوتاه مدت آب شرب باید چاه‌های کشاورزی که امکان استفاده در بخش شرب را دارند، شناسایی کنیم.

به گفته وی، حجم ذخیره آب سد اکباتان به ۱۴ میلیون متر مکعب کاهش یافته که معادل ۴۲ درصد از گنجایش این سد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اظهار داشت: به دلیل کاهش بارندگی، روان آب‌های سطحی استان به ویژه منابع آب ورودی به سد‌ها کاهش چشمگیری یافته و سد‌های اکباتان و آبشینه به عنوان تامین کننده آب آشامیدنی، تا پایان تابستان آب مورد نیاز را تامین می‌کنند.

وی افزود: این سد‌ها از مهر ماه قادر به تامین آب نیستند و پیش بینی می‌شود در صورت عدم بارندگی، در آبان ماه خشک شوند که این موضوع مشکلاتی را برای تامین آب آشامیدنی موردنیاز ایجاد می‌کند.
 
آغاز طرح اضطراری آبرسانی به شهر همدان
 
ستوده با بیان اینکه سد اکباتان همدان با کاهش ذخیره آبی نسبت به ماه‌های گذشته مواجه شده است، افزود: حجم روان آب ورودی به سد اکباتان نسبت به سال گذشته به یک سوم کاهش یافته به طوری که در سال آبی گذشته در مجموع نزدیک به ۶۴ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه این سد شد که این میزان در سال جاری به ۲۴ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی عنوان کرد: وضعیت منابع آبی استان همدان نسبت به سال‌های گذشته با کاهش جدی مواجه است که انتظار می‌رود صرفه‌جویی لازم برای جلوگیری از بروز بحران توسط مصرف کنندگان آب در بخش‌های آشامیدنی، کشاورزی، صنایع و خدمات انجام شود.

مدیر عامل آب شرکت منطقه‌ای استان همدان خاطرنشان کرد: به دلیل کمبود بارندگی در سال آبی جاری و وقوع خشکسالی، کشت دوم محصولات کشاورزی در استان همدان به ویژه کشت پاییزه در اراضی پایین دست سد‌های اکباتان و سایر سد‌های تامین کننده آب آشامیدنی، ممنوع است.
 
توزیع بارش در کشور ما به لحاظ مکانی و زمانی ناهمگون است

وی با اشاره به اینکه همدان با توجه به کمبود بارندگی وارد تنش آبی شده است، تصریح کرد: ایران در منطقه خشک و نیمه خشک دنیا قرار گرفته و توزیع بارش نیز در کشور ما به لحاظ مکانی و زمانی ناهمگون است.

ستوده اضافه کرد: ۲۸۰ میلی متر بارش در سال آبی جاری در استان همدان گزارش شده که در مقایسه با ۴۶۹ میلی متر بارش سال گذشته، ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه همدان امسال از ذخایر آبی مناسبی برخوردار نیست و باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، گفت: تلاش می‌کنیم برای تابستان علاوه بر تامین منابع آب جایگزین، ذخیره مناسبی را در سد‌های استان همدان نگه‌داریم تا در تامین آب آشامیدنی دچار مشکل نشویم.

مدیر عامل آب شرکت منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه ۳۰ درصد از حجم سد نعمت آباد پر است، خاطرنشان کرد: حجم فعلی سد آبشینه نیز ۲.۷ میلیون مترمکعب است که معادل ۵۵ درصد از حجم کلی است که با توجه به مصرف روزانه آب شرب شهر همدان، این سد نیز در مهر ماه آبی برای برداشت نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه ۵۲ درصد از حجم سد سرابی تویسرکان باقی مانده است، یادآور شد: حجم فعلی این سد به ۴.۸ میلیون مترمکعب رسیده است.
 
آغاز طرح اضطراری آبرسانی به شهر همدان

ستوده با اشاره به اینکه ۹۴ درصد از مخزن سد کلان ملایر نیز پر آب است، بیان کرد: ۴۲ میلیون مترمکعب آب در پشت سد کلان شهرستان ملایر ذخیره شده است.

مدیر عامل آب شرکت منطقه‌ای همدان تصریح کرد: بیشترین میزان مصرف آب در استان به ۲ بخش کشاورزی و خانگی اختصاص دارد که این امر نشان از ضرورت بازنگری بیشتر الگوی مصرف آب در این بخش و جلوگیری از کشت محصولات پر آب بر و کشت دوم را دارد.

ستوده با اشاره به اینکه تامین حق‌آبه کشاورزی روستا‌های شورین، سنگستان و آبشینه براساس ورودی آب رودخانه به میزان ۲/۲ میلیون مترمکعب تعیین شده است، گفت: یکی از اساسی‌ترین اقدامات، لوله گذاری یا احداث کانال بتنی انتقال آب از سد اکباتان به اراضی کشاورزی این سه روستا است که پیشنهاد می‌شود به دلیل صرفه جویی در مصرف آب و افزایش راندمان این خطوط انتقال توسط سازمان جهاد کشاورزی انجام شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای همدان تاکید کرد: طرح انتقال آب از دره مرادبیگ به تصفیه خانه شهید بهشتی، نزدیک به ۹ کیلومتر طول دارد که با توجه به محدودیت اعتباری، حدود ۲ کیلومتر آن اجرا شده است.
 
اجرای طرح انتقال آب دره مرادبیگ در فصول غیر زراعی و باغداری

ستوده، هدف از اجرای طرح انتقال آب دره مرادبیگ در فصول غیر زراعی و باغداری را تامین آب برای مصرف شرب شهر همدان دانست و یاد آور شد: با اجرای این طرح میزان مصرف آب در فصول غیر زراعی از سد اکباتان کاهش پیدا می‌کند تا بتوان حجم آب بیشتری را برای تابستان در مخزن سد ذخیره کرد که برای تکمیل این طرح به اعتباری حدود ۱۵ میلیارد تومان با قیمت‌های فعلی و فهرست بهای سال جاری نیاز است.

وی افزود: منابع تأمین و توزیع آب شرب شهر همدان شامل سد اکباتان، سدآبشینه، رودخانه عباس آباد، چشمه دره مرادبیگ و چاه‌ها به میزان یک هزار و ۷۰۰ لیتر درثانیه است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان نیز در این جلسه گفت: نزدیک به ۲۵ جلسه طی ۶ ماه گذشته، با موضوع مدیریت منابع آبی استان در شرایط بحرانی تشکیل شده است.

«فرهاد فرزانه» افزود: در وضعیت کم آبی استان همدان، مدیریت منابع آبی برای تامین آب آشامیدنی، کشاورزی، صنایع و خدمات ضروری است.

وی بر لزوم جداسازی آب آشامیدنی از آبیاری فضای سبز توسط شهرداری تاکید کرد و اظهار داشت: تشکیل جلسات شورای حفاظت از منابع استان برای پیشبرد برنامه‌های مدیریت منابع آبی به ویژه آب آشامیدنی شهر همدان و استان باید به صورت مستمر پیگیری شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا، تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۸۴۴۱۵۳۴۴، www.irna.ir

 

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
0
0
امیدواریم که سالی پر از بارش در پیش رو داشته باشیم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
0
0
تابستان که در حال تمام شدن هست کی بهره‌برداری میشود؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین