پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۶۷۶۶
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
محمد رضا زائری نوشت: سال‌ها قبل (مجله نیستان، سال ١٣٧٥) نوشتم که ساختن گنبد و گلدسته وضریح بر محل دفن بنیانگذار انقلاب خطایی راهبردی است و مصیبت‌هایی پیاپی را در عرصه فرهنگ عمومی به دنبال خواهد داشت.
شعار سال: وی نوشت: ترویج و تکرار تعابیری، چون "السلام علیک یا روح الله"، استفاده از عبارت "حرم مطهر" و قرار دادن مرقد امام در کنار بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام و حرم مطهر حضرت معصومه در اخبار سراسری، و بعد از آن تدوین و نشر زیارتنامه! بر عمق فاجعه افزود.

اکنون این روند دارد به یک نمایش آیینی هم تبدیل می‌شود تا مثلا رییس جمهوری و اعضای کابینه در "حرم مطهر" دست بر سینه روبروی "ضریح" بایستند و همان طور که به پیامبر خدا و جانشینان معصوم او ادای احترام می‌کنند، به "امام" خمینی هم "سلام" بدهند و ایشان را "زیارت" کنند!

و گویی این همه بزرگان و اهل فکر و مسؤولان دلسوز و فهیم که در حوزه فرهنگ عمومی سخن سرایی‌ها دارند، اصلا متوجه نیستند که دارند چه فاجعه‌ای را رقم می‌زنند!

مسیحی‌های کاتولیک برای اعلام قدیسان خود قانونی دارند که باید حتما حدود دویست سال از مرگ او گذشته باشد و هیچکس از بستگان و نزدیکان و خانواده نسل دوم و سوم او هم باقی نمانده باشند، زیرا به مرور زمان درک کرده و فهمیده اند که لازمه باور پذیری و اثرگذاری اجتماعی مفاهیم قدسی وارزش‌های معنوی، پذیرش عرفی و قبول وجدانی از سوی احساس و عواطف افکار عمومی است.

سخن از خلوت روحانی مخاطب خاص و رابطه خصوصی او با صاحب قبر به عنوان یک مؤمن از ذریه پیامبر نیست، بلکه موضوعی در پیش چشم و گوش عموم است، با نشانه‌ها و نماد‌هایی که اختصاص به پیشوایان دین دارد
 
آقایان! متوجه هستید چه فاجعه‌ای را دارید رقم می‌زنید؟

مخاطب عام گنبد و بارگاه و زیارتنامه را برای امامان و امام زادگان میداند

وقتی آن را به کسی که در روزگار خودش بوده توسعه می‌دهیم ناخودآگاه به همه چیز شک می‌کند؛ و می‌گوید آن‌ها هم همین جوری درست شده دیگه!

و بدین ترتیب امیرالمومنین و امام حسین و امام رضا را فدای امام خمینی می‌کنیم!

من نمی‌توانم باور کنم که سید حسن خمینی این مسأله بدیهی را نفهمد!

وقتی پیش چشم مخاطب عام، مخصوصا نسلی که دوران مرحوم امام خمینی را ندیده و ایشان را درک نکرده چنین نماد و نشانه می‌سازیم، ناخودآگاه خواهد گفت که لابد قبلی‌ها هم همین طور بوده اند و یواش یواش دم و دستگاه و گنبد و بارگاهی برایشان ساخته شده! چنان که بار‌ها این را شنیده ام!

نمی‌دانم این نکته واضح و بدیهی را نمی‌فهمند یا نسبت به آسیبی که بر ارزش‌های مذهبی و باور‌های دینی مردم وارد می‌شود، غیرت دینی ندارند؟

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت مستقل آنلانی، تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۴۰۰، کد خبر: ۷۸۴۶۰، www.mostaghelonline.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین