پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۷۴۲۶
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۳
از جمله مردمی که کیفیت و کمیت آب شرب ایشان مناسب نیست و با بی‌آبی و آب شرب ناسالم دست و پنجه نرم می‌کنند، مردم شهرستان بروجن‌اند که شهر‌های بروجن، سفید دشت و فرادنبه، ۳ شهر با بیشترین تنش آبی و کیفیت پایین آب شرب‌اند.
شعارسال: دولت دوازدهم هم به پایان رسید و قصه بن ـ بروجن به سرانجام نرسید، پروژه‌ای که به قدمت چهار دولت به درازا کشیده است. پروژه‌ای حیاتی که کمیت و کیفیت آب نیمی از جمعیت مردم استان چهارمحال و بختیاری به آن بستگی دارد.

سنگ‌اندازی وزارت نیرو، تعلل وزارت کشور، عدم تمکین قوانین از طرف برخی مسئولان و کم‌کاری برخی مسئولان استانی مربوطه، دلایل عقب‌ماندگی این پروژه حیاتی است؛ پروژه‌ای که تنها و تنها مرتبط به آب شرب مردم است و ربطی به کشاورزی و صنعت ندارد.

استان چهارمحال و بختیاری با دارا بودن منابع آبی مردمانش در کنار آب تشنه هستند و اگر این پروژه اجرایی نشود نیمی از جمعیت استان با مشکل جدی آب شرب مواجه هستند، چنان که اکنون هم در این خصوص مردم با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

از جمله مردمی که کیفیت و کمیت آب شرب ایشان مناسب نیست و با بی‌آبی و آب شرب ناسالم دست و پنجه نرم می‌کنند، مردم شهرستان بروجن‌اند که شهر‌های بروجن، سفید دشت و فرادنبه، ۳ شهر با بیشترین تنش آبی و کیفیت پایین آب شرب‌اند. برای اطلاع بیشتر از وضعیت آب شرب بروجن، به بروجن رفتیم و با فرماندار این شهرستان به گفتگو نشستیم.

بروجن پیشانی خشکسالی استان

«مسعود ملکی»، فرماندار شهرستان بروجن در گفتگو با خبرنگار تسنیم در خصوص وضعیت آب شرب شهرستان بروجن، اظهار داشت: تولید و مصرف آب در شهرستان برابر است و اگر در این شرایط دِبی یکی از چاه‌ها کمتر شود و یا خشک شود چه در شهر و چه در روستا باشد قطعاً با مشکل مواجه خواهیم بود.

وی افزود: در یک سال و نیم گذشته سفیددشت با مشکل مواجه شد که با تانکر به شکل جیره‌بندی از آب استفاده می‌کردند، اما در هشت ماه گذشته با پیگیری‌ها و حفر چاه اکنون مقداری اوضاع بهبود یافته است، اما تضمینی وجود ندارد، چرا که در بخش مرکزی شهرستان، آب دشت‌ها کاهش یافته و املاح دارد و با مشکل بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم.

فرماندار شهرستان بروجن با اشاره به اینکه این شهرستان پیشانی خشکسالی استان است، گفت: این شهرستان در حوزه آب با مشکل جدی مواجه است. در یک دهه اخیر در حوزه آب شرب مردم، کشاورزی، دامپروری، باغات و حتی صنعت با مشکل جدی مواجه هستیم.

ملکی با اشاره به پروژه بن ـ بروجن، بیان داشت: سرمایه زیادی برای این پروژه هزینه شده است. در حوزه شهرستان بروجن طول این مسیر و ایستگاه‌ها در حال تکمیل است و تنها شش کیلومتر از این پروژه در شهرستان بروجن باقی مانده که تکمیل می‌شود. در حوزه شهرستان دغدغه‌ای بابت این پروژه نیست، اما باید آب وارد این لوله شود.

آب شرب کافی و سالم بروجن معطل پروژه بن ـ بروجن

وی افزود: بروجن آخرین نقطه آبرسانی از طریق پروژه بن ـ بروجن است و این پروژه نیمی از مردم استان را در خصوص آب تأمین می‌کند. کیفیت آب تا این مقطع مشکل بهداشتی حادی ندارد، اما آب می‌تواند استانداردتر باشد.

ملکی اظهار داشت: چرا باید ۳۰۰ متر زیر زمین به دنبال آب بود در حالی که مزیت استان چهارمحال و بختیاری آب است؟! وقتی آب در سطح وجود دارد و می‌تواند تمام مناطق این استان را زیر پوشش قرار دهد لزومی ندارد مردم این‌گونه تشنه باشند و آب این استان به دیگر استان‌ها انتقال یابد؛ باید حق و حقوق مبدأ رعایت شود.

وی با اشاره به خطر بی‌آبی در استان، مطرح کرد: مردم استان نجیب هستند و از کشور و مسئولان حمایت می‌کنند، اما این صبر و نجابت هم حدی دارد. انتظار است مسئولان بیشتر پای کار باشند تا مردم دغدغه زیادی در این خصوص نداشته باشند.

تعداد بازدید : 2
ملکی در پایان خاطرنشان کرد: در خصوص کیفیت آب، تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم، اما مردم به آب خارج از حوزه نیاز جدی دارند چرا که آب درون حوزه باقی نمانده است. امید است با بهره‌برداری از پروژه بن ـ بروجن کمیت و کیفیت آب مردم بالا رود.

شعارسال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۴۰۰، کدخبر: ۲۵۶۴۰۳۹، tasnimnews.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین