پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۴۵۵۰
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۸
همه گیری بیماری کرونا و گسترش خارق العاده آن موجب ایجاد چالش‌ها و مشکلات گسترده‌ای در حوزه‌های بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و... شد.
شعار سال: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به تبیین راهبرد رهبر معظم انقلاب اسلامی در مواجهه با بیماری کرونا پرداخت.

معاونت مطالعات سیاسی این مرکز طی گزارشی به تبیین راهبرد رهبرمعظم انقلاب اسلامی در مواجهه با بیماری کرونا پرداخت.

در این گزارش بیان شده:

وجود ویروس کووید ـ ۱۹ برای نخستین بار در آذرماه ۱۳۹۸ در شهر ووهان چین گزارش شد و سپس به سایر کشور‌های دنیا سرایت کرد. ایران نیز به صورت رسمی در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد این ویروس وارد کشور شده است. متعاقب این موضوع، مجموعه‌ای از سیاست‌های مختلف به کار گرفته شد تا زمینه جهت کنترل و مهار بیماری فراهم شود.

تبیین راهبرد رهبری در مواجهه با بیماری کرونا
در این گزارش تصریح شده: به دلیل ناشناخته بودن ویروس، نحوه مواجهه دولت‌ها با آن متفاوت بود، اما مشکلی که شرایط ایران را برای برخورد با ویروس دشوارتر می‌کرد تحریم‌های گسترده به ویژه در زمینه مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی بود.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده: همه گیری بیماری کرونا و گسترش خارق العاده آن موجب ایجاد چالش‌ها و مشکلات گسترده‌ای در حوزه‌های بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و... شد؛ لذا اخذ تصمیمات استراتژیک و به موقع برای کنترل ویروس و پیامد‌های آن حائز اهمیت ویژه‌ای شد. نگاهی به سیاست ورزی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای به عنوان رهبر معظم انقلاب اسلامی در حدود یک سال و نیم گذشته بیانگر این است که ایشان تأکید زیادی بر مدیریت منطقی و عقلانی در مقابله با بیماری کرونا داشته اند.

در این گزارش ذکر شده: ازجمله این رفتار‌ها می‌توان به ماسک زدن همیشگی جهت فرهنگ سازی، حمایت قطعی از تلاش دانشمندان ایرانی جهت دستیابی به دانش واکسن، مرجعیت داشتن توصیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، اصرار به استفاده از واکسن ایرانی و انتظار برای تولید واکسن داخل کشور، تزریق واکسن داخلی در مقابل دوربین‌های تلویزیونی، تأکید بر دریافت واکسن در نوبت معمول، عدم ایراد دانستن استفاده از واکسن خارجی در کنار داخلی در صورت نیاز، ضرورت ثبت و انتشار اسناد و مقالات علمی مربوط به واکسن ایرانی و... اشاره داشت.

در گزارش معاونت سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس بیان شده: تأمل در اقدامات رهبر معظم انقلاب بیانگر این است که موضع گیری‌های ایشان مبتنی بر گفتمان‌های کلان قانون مداری، مبارزه با تبعیض، عزت و استقلال ملی، تولید علم و... است که تلاش دارند فضای جامعه و عرصه سیاست ایران را قوام بخشند و در راستای نیل به سرافرازی و سربلندی کشور حرکت کنند.

در این گزارش تاکید شده: به طور کلی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای به عنوان رهبر نظام اسلامی و در جایگاه هادی و راهبر جامعه و نظام سیاسی تلاش داشتند تا اقدامات و رفتارشان در راستای مهار بیماری، ارتقای روحیه خودباوری دانش متخصصان و کارشناسان، بهره گیری از دانش روز درعین حال تأکید بر دانش بومی و تولید علم، رعایت قانون و قانون مداری باشد.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از عصر ایران، تاریخ انتشار:۱۵ آبان۱۴۰۰، کد خبر: asriran.com/۸۱۱۴۴۵
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین