پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۷۸۰۶
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای گفت: از جمله کار‌های مدبرانه امام دخالت دادن روحانیون و حوزویان در تدوین قانون اساسی بود.
شعار سال: آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای روز سه شنبه در مراسم گرامی‌داشت هفته پژوهش و رونمایی از کتاب «روایت اساسی» تاریخچه حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران افزود: خوب بود که بحث تاریخی بر روی مبانی حقوقی انجام می‌گرفت، زیرا سیر تاریخی عجیبی در این رابطه وجود دارد.

وی اضافه کرد: یکی از نقص‌های دانشگاهی ما ضعف پژوهش است و با این همه پژوهش که انجام می‌شود در این زمینه، باز هم ضعف داریم. من بنیه علمی ندارم، اما سعی کردم در حوزه حقوقی و فقهی حرف تازه‌ای بزنم و امیدوارم در دانشگاه‌های ما بیشتر به حقوق اساسی پرداخته شود.

خامنه‌ای ادامه داد: انقلاب اسلامی مصداق حکومت الهی به رهبری امام بود و امام بسیار مدبرانه فکر کرد. از جمله کار‌های مدبرانه ایشان، دخالت دادن روحانیون و حوزویان در تدوین قانون اساسی بود.

خامنه‌ای گفت: در ابتدا مسخره می‌کردند که یک سری آخوند در حال تدوین قانون اساسی هستند و می‌گفتند اصلا کار شما نیست و بعد‌ها مشخص شد خودشان چقدر ضعیف بودند، اما روحیه علما خوب بود و در آن دوران، تمام تلاش‌ها این بود که این کار انجام نشود.

وی تصریح کرد: قانون اساسی ما، شاید تنها قانون اساسی باشد که مردم با آن همراه شدند و هزاران نفر برای ما نظرات خودشان را فرستادند.

آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کرد: قانون اساسی فقط برای دانستن محض نیست و باید به آن عمل شود. قانون اساسی به زحمت از مسیر خود گذشت و رای آورد و به مسند نشست و پایه نظام جمهوری اسلامی ایران را شکل داد که امروزه در حال زشت و قبیح کردن آن هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: بعد از تشکیل حکومت اسلامی، ولایت فقیه شکل گرفت، ولایت فقیه همان حکومت حکیم است و باید حاکم یک حکیم باشد یعنی منافع خودش برایش مهم نباشد، اما منافع دیگران برایش مهم باشد.

آیت الله خامنه‌ای افزود: بعد از انقلاب دولتی که برپایه قانون اساسی شکل بگیرد خیلی کم داشتیم و من خودم خیلی کم به این روسای جمهور رای دادم و شاید یکی از وظایف شورای نگهبان این باشد که نامزدشدن‌ها با زور و تزویر و فریب از بین برود.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰، کد خبر:۳۸۲۵۲۶۱، www.donya-e-eqtesad.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین