پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۸۲۱۲
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
جانشین پلیس راهور پایتخت مدعی شکسته شدن رکورد ترافیک تهران در امسال شده است. وی بیان داشته که مساحت ترافیک تهران در یک روز عادی از ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلومتر مربع بوده و زمانی که بارش‌ها داریم ، ۳۵ تا ۶۰ درصد بار ترافیکی در سطح معابر شهر تهران افزایش پیدا می‌کند. سوال اینجاست که در شرایطی که دانش آموزان بدلیل کرونا حضور اجتماعی موثر بر بار ترافیک نداشته، رکود بازار و اقتصاد، حجم امد و شد را کاهش داده و مواردی همانند، چرا باید شاهد رکورد شکنی ترافیک باشیم؟ ایرادات سیستم مدیریت ترافیک شهری چیست؟ طرح ترافیک چه فاجعه ای را برای تهران رقم زده است؟ تا کی باید شهر را با بودجه ناپایدار نظیر تراکم فروشی و طرح ترافیک اداره کنیم؟
شعار سال: سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور گفت: در ماه‌های اخیر شاهد افزایش حجم ترافیک در معابر پایتخت هستیم و گرچه این حجم همچنان کمتر از روز‌های قبل از شیوع کرونا در سال ۱۳۹۸ است، اما به نسبت روز‌های مشابه در سال ۱۳۹۹ افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه الگوی ترافیک تهران در هنگام صبح و عصر متفاوت است، اظهارکرد: همچنین مداخلات جوی نیز براین بارش‌ها اثر گذاراست.

جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ طول ترافیکی صبحگاهی در یک روز عادی را ۱۳۰ تا ۱۵۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت:، اما طول ترافیکی عصرگاهی در معابر پایتخت حدود ۲۳۰ تا ۲۶۰ کیلومتر است. همچنین زمان پیک ترافیک پایتخت در هنگام صبح از ساعت ۶ آغاز شده و در ساعت ۰۷:۳۰ به اوج خود رسیده و کم کم کاهش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: در عصر‌ها هم اوج ترافیک از حدود ساعت ۱۸:۳۰ آغاز شده و تا حدود ۲۱:۳۰ که ترافیک به حالت عادی باز می‌گردد ادامه دارد. طبیعی است که در تمام این ایام ماموران ما نیز در آماده باش کامل قرار دارند تا نسبت به روان سازی ترافیک اقدام کنند.

موسوی پور درباره الگوی شکل گیری ترافیک نیز اظهارکرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در روز‌های عادی ترافیک محدوده غربی پایتخت از ساعت ۵:۳۰ کم کم شکل می‌گیرد و در محدوده غربی شهر شکل گیری ترافیک از حوالی ساعت شش است. در محور‌های جنوبی شکل گیری ترافیک از ساعت ۵:۵۰ آغاز شده و بار ترافیکی در محور‌های شمالی نیز از حدود ساعت ۷ صبح شکل می‌گیرد.

جانشین پلیس راهور تهران بزرگ درباره مساحت ترافیک در یک روز عادی گفت: مساحت ترافیک تهران در یک روز عادی از ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلومتر مربع است.

موسوی پور در مورد روز‌های بارانی و ترافیک پایتخت نیز اظهارکرد: در روز‌های بارانی ترافیک غرب تهران از ساعت ۵:۱۵ شکل گرفته و تقریبا ۱۵ دقیقه زودتر از حالت عادی آغاز می‌شود. در محور‌های شرقی نیز حدود ۱۰ دقیقه زودتر آغاز شده و از ساعت ۵:۵۰ شکل می‌گیرد. ترافیک محور‌های جنوبی هم از ساعت ۵:۴۰ صبح آغاز می‌شود؛ اما ساعت شروع ترافیک در محور‌های شمالی از همان ساعت ۷ است و تفاوتی با روز‌های عادی ندارد.

جانشین پلیس راهور تهران بزرگ درباره طول ترافیک پایتخت در یک روز بارانی و عادی نیز گفت: طول ترافیک صبحگاهی در یک روز بارانی مانند روز شنبه که ما شاهد بارش باران و برف بودیم در هنگام صبح بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ کیلومتر است که در روز عادی این عدد ۱۳۰تا ۱۵۰ کیلومتر است. همچنین طول ترافیک عصرگاهی در یک روز بارانی از ۲۹۰ تا ۳۵۰ کیلومتر است که در روز عادی ۲۳۰ تا ۲۶۰ کلیومتر است.

به گفته وی، زمان پیک و اوج ترافیک تهران در روز‌های بارانی نیز نیم ساعت بیشتر یعنی از ساعت هشت صبح آغاز شده و در عصر‌ها نیز ساعت ۱۸:۴۵ اوج بار ترافیکی در شهر تهران است. در این ایام شروع ترافیک صبحگاهی ۵:۴۵ صبح و خاتمه آن در عصر ۲۲:۳۰ است. در واقع می‌توان گفت که بارندگی یک ساعت و پانزده دقیقه شروع و خاتمه ترافیک را افزایش می‌دهد.

وی اضافه کرد: مساحت کل ترافیک در یک روز بارانی از ۱۳۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلومتر مربع است و نتیجه گیری که می‌توان از این عدد و ارقام داشت این است که تقریبا بار صبحگاهی در یک روز بارانی تقریبا نیم ساعت زودتر شروع شده و بین روز بار ترافیکی پیوسته‌ای داریم و در طول صبح تا شب زمان تاخیر با یک ساعت و ۱۵ دقیقه است و زمانی که بارش‌ها را داریم ۳۵ تا ۶۰ درصد بار ترافیکی در سطح معابر شهر تهران افزایش پیدا می‌کند که در روز شنبه ۲۷ آذرماه با ۱۷۰۱ کیلومتر مربع پر ترافیک‌ترین روز سال را شاهد بودیم و این رکورد شکسته شد.

موسوی پور درباره چرایی افزایش ترافیک و تراکم در روز‌های بارانی نیز گفت: دلیل این افزایش این است که در روز‌های بارانی سفر‌هایی که با موتورسیکلت انجام می‌شد با خودرو‌ها و وسایل نقلیه شخصی انجام می‌پذیرد و تعداد زیادی از شهروندان که از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کردند از خودرو‌های شخصی و تک سرنشین استفاده می‌کنند که همین امر باعث افزایش تراک و ترافیک می‌شود.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری راه برترین ها، تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰، کد خبر:۱۱۷۹۱۹۲، www.bartarinha.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین