پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۸۵۰۹
تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۳
مسئول فنی یک داروخانه داروخانه با بیان اینکه: «بیشتر کمبود‌های اخیر مربوط به دارو‌های اعصاب و روان است، چون مصرف این دارو‌ها در کشور افزایش پیدا کرده است. در واقع کمبود‌ها را در جایی می‌بینید که مصرف بیشتر باشد.» گفت: «وقتی لیست کمبود‌های دارویی را نگاه می‌کنیم نمی‌دانیم مشکل کمبود‌های دارویی تقصیر سیاستگذاران دارویی دولت قبل است یا اینکه با تغییر دیرهنگام مدیریت دارویی دولت جدید هنوز اقدامات لازم برای تخصیص ارز برای شرکت‌های واردکننده دارو صورت نگرفته است.»
شعار سال: دکتر فراهانی داروساز و مسئول فنی داروخانه دکتر فراهانی، درباره کمبود دارو‌های پرمصرف در کشور گفت: «اخیرا شربت‌هایی که برای بیماری‌های اعصاب استفاده می‌شود که مخصوصا مورد استفاده اش برای اطفال است از جمله شربت اپیلیم (ضد صرع)، شربت لیسکانتین (ضد تشنج برای کنترل حملات تشنجی صرع)، شربت اورفیریل که در بازار دچار کمبود شده است. دارو‌هایی که برای کودکان بیش فعال است عموما وارداتی است از جمله ریتالین و متوراید سه دوز مختلفش مدتی است که در بازار موجود نیست و آخرین سری توزیع آن مربوط به مرداد ماه جاری است.»

وی گفت: «بیشتر کمبود‌های اخیر مربوط به دارو‌های اعصاب و روان است، چون مصرف این دارو‌ها در کشور افزایش پیدا کرده است در واقع کمبود‌ها را در جایی می‌بینید که مصرف بیشتر باشد. چندی پیش یکی از مسوولان آمار نگران کننده از مبتلایان به بیماری‌های روانی در کشور ارائه داد که این افراد با مصرف دارو شرایطشان پایدار می‌شود و اکنون داروی این دسته از بیماران در بازار با کمبود مواجه شده است.»

وی افزود: «کپسول آمانتادین که برای بیماران اعصاب و روان است کم است، فنوباربیتال ۶۰ (ضد تشنج) که داروی اعصاب است در بازار کم است همچنین فرآورده‌های تزریقی که مربوط به اعصاب است مثل آمپول فلوفنازین و آمپول هالوپریدول در بازار کم است. فنی توئین کامپاند و همچنین داروی نیترازپام که دارو‌های اعصاب است در بازار موجود نیست.»

وی در ادامه به کمبود برخی دارو‌های درمان فشارخون بالا اشاره کرد و گفت: «داروی ایرانی پرازوسین در بازار کم شده است و علت آن نامشخص است در حالی که پیش از این، این دارو به وفور در داروخانه‌ها موجود بود، ولی الان این دارو کمیاب شده است. همچنین قرص هیدرالازین هم در بازار کم است.»


این داروخانه دار گفت: «داروی آلندرونیت ۷۰ که برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان تجویز می‌شود و تولید داخلی است حول و حوش ۴ یا ۵ ماه است که در بازار موجود نیست. یا قرص‌هایی که برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه مثل سیستون در بازار کم است. تعجب برانگیز است پماد کتوکنازول که یک فرآورده‌ای بود که همیشه در دسترس بود نزدیک به سه، چهار ماه است که در تابلوی داروخانه ما به عنوان کسری است و شرکت‌های دارویی می‌گویند آن را موجود ندارند.»


وی در ادامه گفت: «جم فیبروزیل ۴۵۰ (کاهنده چربی خون) یک نمونه از دارو‌هایی است که در بازار نیست. یا اسپری‌های تنفسی در حد خیلی کم در بین یکسری از داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود که مشکل ساز است. ساشه مونته لوکاست که برای درمان حساسیت و آلرژی کاربرد دارد و در اطفال بیشتر تجویز می‌شود یک فرآورده‌ای است که همیشه در بازار موجود بود، ولی الان نایاب شده است. گلی کلازید ۸۰ که برای بیماران دیابتی است در بازار موجود نیست.»


وی افزود: «قطره‌های چشمی خارجی کلا در بازار موجود نیست نمی‌دانیم آیا از لیست خرید شرکت‌های دارویی حذف شده است یا خیر، اما در حال حاضر قطره چشمی خارجی چه به صورت تک دوز و چه به صورت مولتی دوز در بازار دارو موجود نیست.»

مشکل کمبود دارو تقصیر کیست؟
وی گفت: «وقتی لیست کمبود‌های دارویی را نگاه می‌کنیم نمی‌دانیم مشکل کمبود‌های دارویی تقصیر سیاستگذاران دارویی دولت قبل است یا اینکه با تغییر دیرهنگام مدیریت دارویی دولت جدید هنوز اقدامات لازم برای تخصیص ارز برای شرکت‌های واردکننده دارو صورت نگرفته است.»

دکتر فراهانی گفت: «در حال حاضر تعداد داروخانه‌ها بسیار زیاد شده است، ولی به ازای افزایش تعداد داروخانه‌ها کمیت و میزان اختصاصی دارو متناسب با حجم داروخانه‌ها نیست و عملا بیمار در داروخانه زیاد می‌ماند و گا‌ها برای پیدا کردن یک داروی ساده باید به چندین داروخانه مراجعه کند و معلوم نیست دارویش را پیدا کند یا خیر.»

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو سیستم دارویی را فلج می‌کند
وی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو گفت: «مسلم بدانید حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو سیستم دارویی را فلج می‌کند. ما مثل کودکی می‌مانیم که عادت داشتیم پدر ما یک پول توجیبی به ما بدهد این سیستم تزریق پول به حوزه دارو ۴۲ سال است که اتفاق می‌افتد ما اداره سیستم دارویی کشور را با سوبسید و ارز پایین یاد گرفتیم اگر یکدفعه این تغییرات ایجاد شود قیمت دارو به طور ناگهانی افزایش پیدا می‌کند و بیماری که یک ماه قبل دارو را به یک قیمتی خریداری کرده وقتی برای دریافت مجدد دارو مراجعه می‌کند و به وی بگوییم قیمت دارویش ۴ برابر شده است دچار مشکل می‌شود. شرایط اقتصادی در حال حاضر برای مردم بسیار سخت شده است و تحمیل هزینه‌های دارویی به بیمار تبعات زیادی دارد.»


وی خاطرنشان کرد: «حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی فشار مضاعفی را به داروخانه‌ها وارد می‌کند اگر در حال حاضر داروخانه را با یک میلیارد سرمایه اداره می‌توان اداره کرد بعد از حذف ارز و گرانی دارو باید سرمایه‌ای که می‌آوریم ۴ میلیارد تومن شود این پول از کجا به من داروخانه دار تزریق می‌شود؟ از طرف دیگر میزان بدهی بیمه‌ها به داروخانه‌ها افزایش زیادی پیدا می‌کند به عنوان مثال اگر در گذشته بیمه‌ها ۵۰ میلیون تومان به داروخانه‌ها بدهکار بودند با حذف ارز و گرانی دارو این رقم به ماهی ۳۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند این اختلاف را چه کسی می‌خواهد جبران کند؟ عملا دو میلیارد سرمایه من از سیستم دسترس خارج است. این دو میلیارد سرمایه در بانک در شرایط معمولی چقدر سود به فرد پرداخت می‌کند؟»


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری سلامت نیوز، تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۴۰۰، کد خبر:۳۳۲۷۵۲، www.salamatnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین