پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۸۹۵۱
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۱
تحریم را می‌شد فرصتی برای سازندگی و خودگردانی کشور و نمادی برای احیای استقلال سیاسی و ویژه بودگی در دنیا مورد توجه و تمرکز قرارداد و روی آن سرمایه گذاری کرد. اما در عمل، شاهد حضور گروهی منفعت طلب برای کاسبی از تحریم، گروهی متعصب برای برخورد شعارگونه با تحریم و گروهی آواز خوان با ساز مخالف بر علیه تحریم بوده ایم. آیا قبول دارید که بدلیل اهمال خودمان، نتوانستیم از تهدید تحریم بعنوان یک فرصت استفاده کنیم؟ آیا می‌پذیرید که با این عملکرد، تحریم به اندازه یک جنگ بر ما ضرر وارد کرد؟ رسیدن به پشت خیمه تحریم در چنین شرایطی جای خوشحالی دارد؟
شعار سال: چند گزاره ساده طی ۵ ماه گذشته نشان می‌دهد که با شکست رویکرد فشار حداکثری، ایران به «پشت خیمه‌های تحریم» رسیده است.

الف- فشار زیان دیدگان تحریم بر امریکا
تحریم‌های امریکا صرفاً مردم ایران را دچار ضرر نکرده است بلکه بسیاری از متحدین امریکا نیز دچار ضرر‌های هنگفت شده‌اند. یون کانگ هوین سفیر کره جنوبی در تهران اخیراً طی مصاحبه‌ای گفته است: کره آسیب زیادی از تحریم‌های ایران دیده است.

ب- عدم رعایت تحریم‌ها توسط مخالفان امریکا
از لحاظ تحریمی وضعیت در جبهه مخالفان امریکا کاملاً به ضرر این کشور بوده چنانکه طی ماه‌های اخیر چین به شکل علنی با تحریم‌های یکجانبه امریکا مخالفت کرده است. در همین راستا هوآ چوانیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین ۷ مهر امسال اعلام کرده است: چین قاطعانه با هرگونه تحریم یکجانبه مخالف است و از ایالات متحده می‌خواهد تا در اسرع وقت از اعمال قوانین داخلی خود (درخصوص تحریم‌های یکجانبه ایران) بر نهاد‌ها و اشخاص طرف ثالث دست بردارد. این موضع که بار‌ها توسط چین تکرار شده صرفاً در حد اظهار نظر باقی مانده نمانده و در عمل نیز خود را نشان داده است.

ج- سود تعامل با ایران بیشتر از ریسک تحریم‌های امریکا
تخفیف‌های نفتی ایران برای خریداران خارجی به‌گونه‌ای است که آن‌ها «سود تخفیف‌های ایران» را بیشتر از «ریسک تحریم‌های امریکا» برآورد می‌کنند؛ لذا خرید نفت ایران برای آن‌ها به صرفه است و حتی ممکن است افزایش یابد.

در همین راستا بلومبرگ در گزارشی با اشاره به افزایش نفت وارداتی چین از ایران نوشت که چین در ماه نوامبر حدود ۱۸ میلیون بشکه معادل ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرده است که این میزان ۴۰ درصد بالاتر از واردات در ماه اکتبر است.

د- شاخص‌های اقتصادی
برخی از شاخص‌های اقتصادی نشان از شکست کارزار فشار حداکثری دارد چنان که صندوق بین‌المللی پول اخیراً در گزارشی میزان تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۱ را ۱.۰۸ هزار میلیارد دلار اعلام کرده است که نسبت به کشور‌های منطقه در جایگاه نخست قرار دارد و عربستان و ترکیه در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. در این گزارش تولید ناخالص داخلی ایران حتی از برخی کشور‌های اروپایی نظیر لهستان، پرتقال و سوئیس هم بالاتر قرار گرفته است.

افزایش صادرات ایران نیز نمونه دیگری از شاخص‌های اقتصادی است که شکست کارزار حداکثری را نشان می‌دهد چنان که مطابق با تازه‌ترین آمار‌های منتشر شده در مرکز آمار اتحادیه اروپا، صادرات ایران به اتحادیه اروپا در ماه اکتبر، به بالای ۱۰۳ میلیون یورو رسید که بالاترین رقم از پایان سال ۲۰۱۸ تاکنون است.
 
روزنامه ایران
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری خبر آنلاین، تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۴۰۰، کد خبر:۱۵۸۷۲۳۱، www.khabaronline.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین