پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۷۵۵
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
کتاب «اندیشه ورزی؛ تأملی درباره تفکر نقادانه» اثر محمدکاظم شاه‌آبادی به همت موسسه بوستان کتاب منتشر شد. این اثر با طرح مهارت‌هایی، چون شجاعت و شهامت فکری، استقلال فکری، غلبه بر جزم‌اندیشی و سنجه‌هایی، چون وضوح، دقت و همه‌جانبه نگری، خواننده را با اساسی‌ترین گام‌های رشد اندیشه ورزی آشنا می‌سازد.
شعار سال: به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، کتاب «اندیشه‌ورزی؛ تأملی درباره تفکر نقادانه» اثر محمدکاظم شاه‌آبادی در ۸۸ صفحه به همت موسسه بوستان کتاب منتشر شد.

اندیشه‌ورزی چنان مهارتی پایه برای همه انسان‌ها، بررسی فعال، پایدار و دقیق یک باور است و امکان منطقی گفتگو را در میان افراد یک جامعه فراهم می‌آورد.

به‌بیان‌دیگر برای اندیشه ورزی و تفکر نقاد، مهم‌ترین اصل است که بدانیم دلایلمان برای باور‌هایی که داریم یا از طریق گفتگو، در مواجهه با باور‌های دیگران به دست می‌آوریم، چیست و این باور‌ها چه نتایجی به دنبال دارند و سازگاری آن‌ها با عقلانیت در چه میزان است.

اثر پیش رو با طرح مهارت‌هایی، چون شجاعت و شهامت فکری، استقلال فکری، غلبه بر جزم‌اندیشی و سنجه‌هایی، چون وضوح، دقت و همه‌جانبه نگری، خواننده را با اساسی‌ترین گام‌های رشد اندیشه ورزی آشنا می‌سازد.

ساختار اثر

این اثر در چهار فصل تألیف شده است؛ در فصل اول این اثر که با عنوان «خردورزی و بینش‌وری» نگارش یافته، در ابتدا ضمن تبیین اهمیت و آثار خردورزی، به اندیشه‌ورزی در اسلام تأکید شده و مباحثی با عنوان «عقل و دین» و «عقل و اسلام» بیان شده و در پایان این فصل، خردورزی در روایات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

نویسنده در دومین فصل از این کتاب که با عنوان «تقوا و فضایل فکری» تدوین شده به مباحثی ازجمله انواع ترس در اندیشه، بت‌های فکری، شجاعت و شهامت فکری، تواضع فکری، تلاش و پشتکار فکری، ارجمندی انسان از دیدگاه قرآن، ارزشمندی انسان در سایر ادیان، اعتقاد به عقل و ریاست آن، صداقت فکری، پرهیز از جزم‌اندیشی و عدم تضاد عقل و عشق اشاره شده است.

«عناصر اندیشه، اجزای فکر» عنوان سومین فصل از این اثر است که به منظر (موضع، نظرگاه، زاویه دید)، اطلاعات (داده‌ها، شواهد، تجارب)، قائده (پیامد و برآیندها)، و استدلال و استنتاج پرداخته شده است.

در چهارمین و آخرین فصل از این اثر که با عنوان «سنجه‌های جهان روا» تألیف شده، مباحثی اعم از وضوح، درستی، دقت، مناسبت (ارتباط)، عمق، همه‌جانبه‌نگری، منطق و انصاف تبیین شده است.

در بخشی از این کتاب با عنوان «اعتمادبه‌نفس و استقلال فکری» می‌خوانیم:

«اندیشیدن با پیروی کردن از دیگران – بدون این‌که شخص در آن موضوع تأملی نماید – سخت در تضاد است. اساساً ما «فکر» می‌کنیم تا نظر خود را داشته باشیم و اگر برابر دنباله‌روی از دیگران باشد، مفهوم اندیشیدن مصداقی نخواهد داشت. معنای استقلال فکری این است که ما تلاش کنیم افکار و باورهایمان از اندیشه‌ورزی و زحمات فکری خودمان باشد و به این تلاش متعهد بمانیم. بدین منظور باید برای هر باوری که به آن پایبندیم دلیل و منطق داشته باشیم. داشتن ذهنی فعال و نقاد – در مقابل ذهن منفعل که پذیرفتن افکار دیگران عادت او شده است – به استقلال فکری می‌انجامد. زمانی که فکر، مستقل شد توانایی قضاوت و انتخاب گری ایجاد می‌شود».

کتاب «اندیشه ورزی؛ تأملی درباره تفکر نقادانه» اثر محمدکاظم شاه‌آبادی به همت موسسه بوستان کتاب منتشر شده است و علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری بین المللی قرآن، تاریخ انتشار:۲۵ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۴۰۶۴۴۴۵، iqna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین