پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۰۱۲۵
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۹
سال هاست که بحث رانت و حاشیه‌های تولید، سلیقه گرایی نسبتا مطلق در پذیرش و عدم پذیرش افراد یا تولیدات تصویری، لاقیدی برای پاسخگویی به سوالات مردم و مطالبه گری رسانه‌ای، فعالیت فردمحور با توجیهات امنیتی، کم‌توانی برای برنامه ریزی‌های فرهنگی و توسعه‌ای و حتی سرگرم سازی شهروندان و ..، در سازمان صدا و سیما مشاهده می‌شود و گزارش می‌گردد. اما کو گوش شنوا. درب جام جم را می‌توان با سلیقه بست و به کسی هم پاسخگو نبود. نتیجه می‌شود آلودگی همه گیر کشور به ماهواره و تهاجم فرهنگی اثبات شده‌ای که نهادی همانند صدا سیما برای مقابله با آن بودجه دریافت می‌کند و علت قوی حضورش هم همین ماموریت است. این شیوه فعالیت نکبت بار، صدای کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران را هم در آورده و گفته است که، بسیاری از اقدامات فرهنگی مخرب، مربوط به صدا و سیما می‌شود.
شعار سال: رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید: صدا و سیما با بی‌توجهی به ارزش‌های اسلامی، اقدام به تولید و پخش برخی فیلم‌ها و محتوا‌های مخرب فرهنگی می‌کند.

کاظم صدیقی در نخستین جلسه شورای مرکزی امر به معروف و نهی از منکر اصناف کشور که با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو در این ستاد برگزار شد، «امید» و «حرکت» را گام‌های اساسی و مهم در احیا و اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر دانست و افزود: «گام آغازین در این راه، امید است. انقلاب اسلامی در شرایطی اتفاق افتاد که هیچ زمینه ظاهری وجود نداشت.

تا حدی که حضرت امام وقتی آن حرکت انقلابی را آغاز کردند، بسیاری از حوزویان و حتی مجتهدان بزرگ، این حرکت را حرکتی تند می‌خواندند. اما چون ایشان هدف مشخص و تکلیف الهی خویش را تشخیص داده بودند، از این ناهنجاری‌ها و مخالفت‌ها باکی نداشتند. برای همین اقدام به قیام لله و حرکت کردند و نتیجه را تنها از سوی خدا می‌دانستند.

صدیقی، «حرکت» را معلول امید دانست و گفت: طبق نصّ صریح آیات قرآن کریم، کسی که به حضور و وجود خدا توجه داشته باشد، ناامید نمی‌شود؛ بنابراین لازم است همه دستگاه‌ها و نهادها، یکدیگر را به حرکت ترغیب کرده و از یأس و ناامیدی اجتناب کنند و هرگز مسئولیت خود را به دوش دیگران نگذارند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر ادامه داد: نتیجه برگزاری جلسات ستاد امر به معروف و نهی از منکر با نمایندگان مجلس و مسئولان اجرایی، مصوبات مشخصی در این حوزه بود. اما تا زمانی که در جامعه، تقاضای عمومی نباشد، حرکتی که آغاز شده، اثرات زیادی نخواهد داشت؛ بنابراین همه دستگاه‌ها باید مشکلات ناشی از بدحجابی را مطرح کرده و برای درمان آن فراخوان دهند. لازم است در این زمینه گفتمان ملی و حکومتی را رقم بزنیم و همه را در این جهت، حساس کرده و غیرت عمومی را بیدار کنیم.

وی افزود: اگر در هر برهه‌ای، مردم عقاید و ارزش‌های خود را در معرض تهدید ببینند، حتماً به میدان می‌آیند و حضور اصناف در این جلسه نیز بیانگر تکمیل حلقه‌های غیرت است.

صدیقی، بدحجابی و بی حجابی را از جمله جرایم مشهود برشمرد و گفت: در این زمینه، خلأ قانونی وجود ندارد. شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳۲ دستگاه را موظف کرده تا برای اصلاح وضعیت عفاف و حجاب اقدام کنند، اما برخی از این دستگاه‌ها در انجام این وظیفه کوتاهی کرده‌اند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در ادامه با انتقاد از عملکرد رسانه ملی افزود: ما از صدا و سیما بسیار گله داریم. بسیاری از اقدامات فرهنگی مخرب، مربوط به صدا و سیما می‌شود، اما این نهاد با بی‌توجهی به ارزش‌های اسلامی، اقدام به تولید و پخش برخی فیلم‌ها و محتوا‌های مخرب فرهنگی می‌کند.

در ادامه سید علی خانمحمدی سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به نتایج عملکرد بعضی دستگاه‌ها در موضوع عفاف و حجاب گفت: آمار کاهشی کشف حجاب در وسایل نقلیه، ثمره اقدامات خوب فراجا بود که اجرا کرد.

در واقع، هدف از برگزاری این نوع جلسات، شناسایی خلأ‌ها و هم‌افزایی میان نهاد‌های مختلف است تا ضمن مرور دلایل توفیق هر نهاد در اجرای قوانین، اقدامات مناسب در رفع مشکلات و موانع پیش روی اجرای قانون نیز انجام شود.

وی از بحث درباره خلأ قانون در موضوع هنجار‌شکنی در اصناف خبر داد و گفت: در اصناف کشور، قوانینی درباره گران‌فروشی، احتکار و... وجود دارد، اما درباره هنجار‌شکنی در اصناف قانونی وجود ندارد و حتی جرائم هم در نظر گرفته نشده است.

خان‌محمدی درباره چگونگی ابلاغ و اجرای قانون عفاف و حجاب نیز گفت: در این زمینه نظر همه اعضا بر این است که نباید با مردم برخورد قهری شود و یا با مردم درگیر شد و در این زمینه هم قرار شد دوستان نظرات خود را به ستاد ارائه کنند.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت تحلیلی خبری عصرایران، تاریخ انتشار:۱ تیر ۱۴۰۱، کد خبر: ۸۴۵۶۹۰، www.asriran.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین