پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۱۱۲۲
تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
خبر تغییر رئیس شورای نگهبان مسلما دردی از درد‌های جامعه را حل نمی‌کند. آیت الله جنتی به سنی رسیده بود که حتی به نفع خودشان بود که کنار بکشند. مشکل جامعه در نوع عملکرد و حساسیت فعالیت نهادی بنام شورای نگهبان است. وظایف سه گانه این نهاد آنقدر حساسیت دارد که کم توجهی به کمترین اهمال‌های احتمالی در آن، می‌تواند فاجعه بار باشد. اسم طحان نظیف را همه ما شنیده ایم. نامی نسبتا شکیل در معنای تامین کننده پاکدست و چارچوب مدار (آسیابان تمییز). ما گلایه‌های فراوان و مستندی از عملکرد شورای نگهبان در تائید صلاحیت‌های ادوار داشته و داریم. ما بخشی از عملکرد نامناسب مجلس فعلی را هم از چشم شورای نگهبان می‌بینیم. گام دوم انقلاب هم مسلما آنقدر حساسیت دارد که تذکرات مشفقانه به تامین کننده پاکدست یا دکتر طحان نظیف بدهیم. آقای دکتر، بشکل آشکار از عملکرد شورای نگهبان در شیوه تائید صلاحیت‌ها گلایه داریم. لطفا صحبت مشفقانه دوستان را بشنوید، قبل از اینکه دشمنان سو استفاده نموده یا پیامد برخی از کارها، هزینه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را افزایش دهد.
شعار سال: هادی طحان نظیف روز شنبه در نشست خبری در مورد موضوع ادغام وزارتخانه‌ها گفت: درباره ماهیت ادغام یا تفکیک وزراتخانه‌ها ورود نمی‌کنیم، چون اساسا در صلاحیت ما نیست؛ شورا صرفا مصوبات ارسالی را بر اساس موازین شرع و قانون بررسی می‌کند.

وی افزود: شورا باید مصوبات و تطبیق آن با قانون را بررسی کند، نخبگان و کارشناسان باید این موضوع را بررسی کنند

طحان نظیف درباره عملکرد شورای نگهبان در یکسال گذشته گفت: این شورا در طول یکسال گذشته ۶۰ مصوبه ارسالی مجلس را بررسی کرده که ۱۴ مصوبه در مرحله اول تایید شد، ۲۱ مصوبه در مراحل بعد و ۲۵ مصوبه هم در حال اصلاح است.

وی ادامه داد: در این مدت ۱۱ اساسنامه هم به شورای نگهبان ارسال شده که ۹ اساسنامه تایید و ۲ اساسنامه مورد ایراد قرار گرفت.

طحان نظیف با بیان این که شورای نگهبان از ۲۶ تیر سال ۱۴۰۰ تا امروز، ۱۳۷ جلسه برای بررسی مصوبات داشت، گفت: ما ۱۷۴ نامه از دیوان عدالت اداری دریافت کردیم که توسط فقهای شورای نگهبان بررسی شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت کارگروه اصلاح قانون انتخابات گفت: آخرین وضعیت را باید از مجلس سوال کنید، اما آخرین باری که شورای نگهبان در خصوص اصلاح قانون انتخابات اعلام نظر کرده سال ٩٨ بوده و از آن زمان مجلس اصلاحی صورت نداده است.

طحان نظیف درباره دخالت برخی نمایندگان در انتصابات گفت: تاکنون نسبت به این موضوع چندین بار صحبت شده و رهبر معظم انقلاب هم تاکیداتی داشتند.

وی ادامه داد: صلاحیت و وظایف مجلس براساس قانون مشخص است، این وجهه را هم باید مورد توجه قرار دهیم که نظارت و پیگیری قوانین، دخالت در انتصابات نیست.

وی تصریح کرد: مجلس این حق را دارد که قوانین وضع شده را پیگیری کند که در این مورد هم پیش‌بینی در قانون صورت گرفته است، ما همینطور که بر عدم دخالت تاکید می‌کنیم باید بر بحث نظارت هم توجه داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره انتخاب مجدد آیت الله جنتی به عنوان فقیه شورای نگهبان با توجه به اتمام دوره وی بیان کرد: بر اساس قانون اساسی انتخاب فقهای شورای نگهبان با رهبر معظم انقلاب است؛ رسانه‌ها در این باره گمانه‌زنی نکنند، انشالله نتیجه به زودی مشخص خواهد شد.

طحان نظیف درباره علت عدم حضور برخی فق‌های شورای نگهبان در جلسات این شورا گفت: علت عدم این حضور همزمانی برگزاری جلسات مجمع با جلسات شورای نگهبان است، جلسات شورا با حضور همه‌ی اعضا برگزار می‌شود و به ندرت پیش می‌آید که حتی یک نفر از اعضا هم در جلسات غیبت داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره دیدگاه شورای نگهبان درباره افزایش تعداد نمایندگان مجلس، گفت: تاکنون یک بار این موضوع انجام شده و آن هم از طریق لایحه بوده است، این موضوع در قالب طرح چنین اتفاقی رخ نداده است، لذا رویه‌ای در این بخش نداریم که بنده بخواهم بر اساس آن رویه مواردی را مطرح کنم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، گفت: مصوبه ساماندهی ثبت نام‌ها برای وزارت کشور لازم الاجرا است. البته دولت قبل به مصوبه عمل نکرد و مبنای عمل ما در شورای نگهبان همین مصوبه بوده و خواهد بود.

وی اظهار داشت: اگرچه دولت قبل این مصوبه را اجرا نکرد، اما ما طبق آمار و ارقام معتقدیم که این مصوبه اثر خودش را گذاشت و تعداد ثبت نام‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ کاهش یافت.

شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین، تاریخ انتشار:۲۵ تیر ۱۴۰۱، کد خبر: ۸۰۹۱۷۱، www.qudsonline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین