پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۴۴۶
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۳
رئیس شورای عالی استان‌ها از رییس مجلس درخواست کرد تا خارج از نوبت طرح‌ها و لوایح شورای عالی استان‌ها را بررسی کند و گفت: مشکل اصلی شورای عالی استان‌ها این است که ظرفیت قانونی که برای این شورادر قانون اساسی و توسط قوانین مجلس ایجاد شده، تشریفاتی شده است.
شعار سال: پرویز سروری رئیس شورای عالی استان‌ها در نشست هم‌اندیشی نمایندگان شورای عالی استان‌ها با قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که شورای عالی استان‌ها باید و حق دارد در تمام مسائل کشور حضور داشته باشد و نظر دهد، گفت: گزارش‌های بسیاری از شهرداری‌های کشور به دست ما رسیده که احکامی از سوی قوه قضائیه صادر می‌شود که با مأموریت‌های شورای عالی استان‌ها نامتجانس است. در جلساتی که با این قوه داشتیم این مسائل را دنبال کرده‌ایم.

سروری خاطرنشان کرد: به علت حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت و رویکرد مثبت دولت به شوراها، امکان خوبی برای فعالیت داریم و با جدیت دنبال این هستیم تا رئیس شورای عالی استان‌ها نیز بتواند در جلسات هیئت دولت شرکت کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: ما به عنوان نماینده نمایندگان مردم؛ پایه‌ترین نهاد کشور هستیم و بر این اساس باید امکان طرح دغدغه‌های این جامعه بزرگ را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ظرفیت کم نظیری نیز در مجلس شورای اسلامی وجود دارد که در رأس آن دکتر قالیباف حضور دارد. ما نیز با تشکیل کارگروه‌های تخصصی در شورای عالی استان‌ها سعی داریم از همه ظرفیت‌های کارشناسی کشور استفاده کنیم.

تصویب طرح درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مجلس امید زیادی ایجاد کرد

سروری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تصویب طرح درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: با تصویب این طرح امید بسیار زیادی به وجود آمده و البته نقد‌هایی هم وجود دارد که باید در عمل این مشکلات را شناسایی کنیم و به مجلس ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از آرزو‌هایی که به آن نزدیک شده‌ایم موضوع آموزش اعضای شورا‌ها است، گفت: جلسات مستمر با مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران فرصت خوبی در این زمینه برای ما فراهم کرده و از کلان شهر‌ها تا مراکز استان‌ها و به پایین، کار آموزش را دنبال خواهیم کرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: در حال هماهنگی با وزارت کشور هستیم که حتی قبل انتخابات و در فرایند ثبت نام برای نامزد‌های انتخابات بسته‌های آموزشی فراهم کنیم. بعد از انتخابات تا تشکیل شورا را دوره طلایی آموزش نامیده و سعی داریم در آن زمان چه حضوری چه غیرحضوری افراد را در مدار آموزش قرار دهیم.

به دنبال ایجاد مثلث تصمیم‌گیری شورای عالی استان‌ها، وزارت کشور و مجمع شهرداران کلانشهر‌ها برای آموزش شورا‌ها هستیم

سروری اظهار داشت: در بحث آموزش نیازمند مجلس هستیم که این امکان را به ما بدهد تا بدون گواهی آموزش شورای عالی استان‌ها هیچ نماینده‌ای حق نداشته باشد بر صندلی شورا و تصمیم‌گیری برای مردم بنشیند. ما مسئله آموزش را به صورت مثلث تصمیم‌گیری میان شورای عالی استان‌ها، وزارت کشور و مجمع شهرداران کلانشهر‌ها دنبال می‌کنیم تا هم از همه ظرفیت‌ها استفاده کرده و هم به جمع‌بندی مطلوب برسیم.

امیدواریم شورا‌ها در دوره ششم به قله خواسته‌های خود برسد

رئیس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: ما نمایندگان شورای عالی استان‌ها ۷۵ نفر نیستیم بلکه تعداد زیادی از نمایندگان مجلس نیز نمایندگان افتخاری این شورا محسوب می‌شوند. دکتر قالیباف یکی از اولین کسانی بود که موضوع حکمرانی محلی را چه به صورت تئوری چه عملی مطرح کرد و امید زیادی داریم در این دوره به قله خواسته‌های جامعه شورایی کشور برسیم.

باید شورا‌ها را از شورای شهرداری به شورای شهر نزدیک کنیم

سروری خاطرنشان کرد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که شورا‌ها را از شورای شهرداری به شورای شهر نزدیک کنیم که یکی از موضوعاتی که این امکان را فراهم می‌کند، اجرایی شدن طرح مدیریت یکپارچه شهری است.

وی اظهار داشت: باید این مسئله را از روال کنونی خارج کنیم و پیشنهاد ما این است که با اولویت‌بندی از شهر‌هایی که ظرفیت اجرای این طرح را دارند شروع کرده و به صورت پایلوت اجرا کنیم.

در خواست سروری از قالیباف برای بررسی خارج از نوبت طرح‌ها و لوایح شورای عالی استان‌ها

رئیس شورای عالی استان‌ها از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست تا طرح‌ها و لوایحی که از سوی این نهاد به مجلس ارائه می‌شود، خارج از صف انتظار بررسی شوند و بیان کرد: وضعیت فعلی بررسی طرح‌ها و لوایح شورای عالی استان‌ها دردی از ما دوا نمی‌کند چرا که سال‌ها در صف انتظار مجلس می‌ماند و وقتی مطرح می‌شود که آن دوره شورا تمام شده است البته ما نیز باید در موضوع کیفیت بخشی طرح‌ها و لوایح کار کنیم.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، سروری در پایان، این نشست را سرآغاز یک تحول اساسی در مجموعه شورای عالی استان‌ها دانست و از حضور قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، پیرهادی رئیس فراکسیون مدیریت شهری، اقبال شاکری و جلال رشیدی کوچی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، کدخبر: ۱۴۰۱۰۵۲۶۱۹۲۶۹، تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱، www.isna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین