پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۷۵۹
تاریخ انتشار : ۰۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها، اتباع خارجی که مجوز قانونی اقامت در کشور را دارند، می‌توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. اتباع غیرمجاز هم با ثبت مشخصات خود و با تأیید وزارت کشور می‌توانند از بیمه برخوردار شوند. در عین حال بیمه روی تخت بیمارستان و بیمه در مواقع اورژانسی برای افراد فاقد بیمه یا مجهول‌الهویه نیز برقرار است.
شعار سال: بیش از یک ماه از اجرای طرح «دارویاری» به عنوان طرح ارتقای بیمه‌ها و کارایی بیشتر بیمه‌ها در پوشش هزینه‌های دارویی، از سوی وزارت بهداشت می‌گذرد؛ طرحی که وعده داده شده بود با اجرای آن مشکلات زنجیره تأمین دارو که عمدتاً به دلیل تخصیص‌ندادنِ ارز کافی ایجاد شده بود، رفع و کمبود‌های دارویی نیز ظرف دو ماه برطرف شود.

برهمین اساس بود که اجرای طرح دارویاری از بیست‌وسوم تیرماه با تکیه بر بیمه همگانی کلید خورد و اعلام شد که مجلس شورای اسلامی اعتباری بالغ بر شش هزار میلیارد تومان برای بیمه همگانی در نظر گرفته و براساس آن حدود شش میلیون نفر به جمعیت تحت پوشش بیمه همگانی اضافه شدند؛ همچنین مجلسی‌ها پنج هزار میلیارد تومان نیز بابت حمایت از دارو و درمان بیماری‌های خاص در نظر گرفته بودند تا بیماران دچار هزینه‌های اضافی نشوند.

پوشش اقلام دارویی ضروری برای بیماران مزمن

باید توجه کرد که طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها و با توجه به هدف طرح دارویاری، در قالب این طرح تعداد دارو‌های تحت پوشش بیمه، افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که ۱۱۹ قلم داروی پر مصرف بدون نسخه (OTC) که قبلاً بیمه نبودند، تحت پوشش بیمه قرار داده شد و به این ترتیب دارو‌هایی مانند دارو‌های سرماخوردگی، دیفن‌هیدرامین و دیگر دارو‌ها که قبلاً بیمه نبودند جزو بیمه قرار گرفتند و در صورت ارائه نسخه پزشک، هنگام خرید از داروخانه نسبت به قبل کاهش قیمت خواهند داشت؛ همچنین ۳۶۶ قلم داروی ضروری پرمصرف برای بیماران مزمن مانند بیماران دیابتی، قلبی و عروقی تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

وضعیت پرداخت از جیب مردم پس از اجرای «دارویاری» چگونه است؟

درعین حال طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها، برای پرداخت از جیب مردم در گروه‌های دارویی مختلف پس از اجرای طرح دارویاری، برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است که چهار گروه را شامل می‌شود:

- دارو‌هایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه هستند: باید توجه کرد که پرداخت از جیب مردم برای این دسته دارو‌ها بدون تغییر بوده و حتی در برخی اقلام کاهشی خواهد بود.

- دارو‌هایی که اکنون تحت پوشش بیمه نیستند: در این زمینه برای ۳۶۶ قلم از این دارو‌ها پوشش بیمه‌ای به گونه‌ای تعیین شد که مبلغ پرداختی بیماران برای تهیه این دارو‌ها پس از اجرای طرح نسبت به قبل از اجرای آن ثابت باشد. گفته شده که در صورت لزوم بیمه‌ها این آمادگی را دارند تا اقلام بیشتری را به این فهرست اضافه کنند.

- دارو‌هایی که تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد (OTC): گفته شده بود که این دارو‌ها افزایش قیمتی نخواهند داشت. در عین حال وزارت بهداشتی‌ها اعلام کرده‌اند که با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم کشور به صورت روزانه از این دارو‌ها استفاده می‌کنند و با توجه به دستور رئیس جمهور در این باره، تعداد ۱۱۹ قلم از دارو‌های بدون نسخه که تواتر مصرف بیشتری دارند، تحت پوشش بیمه قرار گرفته است؛ بنابراین پرداخت از جیب مردم برای این دارو‌ها اگر در مسیر بیمه‌ای تهیه شوند، کاهش می‌یابد.

- دارو‌های گیاهی و مکمل‌های غذایی: این بخش از محصولات افزایش قیمتی را تجربه نخواهند کرد. با توجه به سیاست‌های دولت در حمایت از بیماران، قیمت این محصولات مجدداً مورد بررسی قرار گرفته و تا حد امکان قیمت‌ها تعدیل خواهد شد.

تکلیف افراد فاقد بیمه در طرح دارویاری

با توجه به اینکه در طرح دارویاری قرار است یارانه دارو، از مسیر بیمه‌ها به مردم تخصیص یابد، بیمه شدن همه مردم یکی از اصول اجرای این طرح است. بر همین اساس از مدتی پیش تلاش‌ها برای ایجاد پوشش همگانی بیمه سلامت آغاز شده و در این راستا نمایندگان در قانون بودجه امسال مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان به برقراری پوشش بیمه برای افراد فاقد بیمه اختصاص داده‌اند.

همچنین پیش از این نیز سه دهک اول جامعه بالغ بر شش میلیون نفر به صورت غیرحضوری و رایگان توسط سازمان بیمه سلامت تحت پوشش قرار گرفتند. همچنین به گفته وزیر بهداشت، سایر فاقدین بیمه که نزدیک به یک میلیون نفر را شامل می‌شوند، نیز به مدت سه ماه تحت پوشش بیمه همگانی رایگان قرار گرفتند و طی این مدت فرصت دارند تا برای تعیین دهک‌شان آزمون وسع دهند.

وضعیت «اتباع خارجی» در دارویاری

طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها، اتباع خارجی که مجوز قانونی اقامت در کشور را دارند، می‌توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. اتباع غیرمجاز هم با ثبت مشخصات خود و با تأیید وزارت کشور می‌توانند از بیمه برخوردار شوند.

در عین حال بیمه روی تخت بیمارستان و بیمه در مواقع اورژانسی برای افراد فاقد بیمه یا مجهول‌الهویه نیز برقرار است.

شیوه تعلق دارو به افراد در طرح دارویاری

براساس اعلام وزارت بهداشتی‌ها، با توجه به ضرورت تجویز و مصرف منطقی دارو و مدیریت منابع عمومی، یارانه دارو عموماً به افرادی تعلق خواهد گرفت که نسخه پزشک داشته باشند؛ بنابراین خرید‌های آزاد از داروخانه صرفاً در مورد بیماران مزمن، مشمول دریافت یارانه خواهد شد.

درحال‌حاضر بیش از یک ماه از اجرای طرح دارویاری می‌گذرد و مسئولان دارویی کشور اقدامات انجام شده در قالب این طرح را قابل قبول ارزیابی می‌کنند. با این حال باید توجه کرد که تأمین اعتبار مداوم، منظم و به موقع طرح دارویاری نیز بسیار مهم است که در این زمینه کل دولت و مشخصاً سازمان برنامه و بودجه و بیمه‌ها باید حساسیت به خرج دهند؛ چراکه بحث سلامت و جان بیماران در میان است و کوچک‌ترین اختلالی در روند تأمین اعتبار طرح می‌تواند به قیمت اختلال در بازار دارو و در نهایت به خطر افتادن جان بیماران یا صرف هزینه‌های گزاف از سوی آن‌ها تمام شود.

درعین‌حال پایش و ارزیابی طرح دارویاری در مراحل اجرا نیز یکی از ضرورت‌های موفقیت و ادامه این طرح خواهد بود و بر همین اساس باید مورد توجه قرار گیرد. البته براساس اعلام وزارت بهداشت، در راستای نظارت و پایش بر اجرای طرح، با هدف تضمین بهره‌مندی مردم از یارانه دارو و عدم افزایش پرداخت از جیب بیماران، تیم بازرسی ویژه در وزارت بهداشت برای تضمین بهره‌مندی مردم از طرح دارویاری مستقر شده‌اند. همچنین اعلام شده که قیمت دارو در برنامه کاربردی تیتک و سایت رسمی سازمان غذا و دارو به صورت عمومی اعلام می‌شود و در عین حال امکان گزارش موارد تخلف از طریق سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت یا برنامه کاربردی تیتک نیز ایجاد شده است تا مردم بتوانند در صورت مشاهده تخلفات در حوزه قیمت دارو، به نهاد‌های نظارتی گزارش دهند.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایمنا، تاریخ انتشار:۳ شهریور ۱۴۰۱، کدخبر: ۵۹۹۵۹۴، www.imna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین