site traffic analytics فساد علمی مهمترین مشکل دانشگاه‌ها است | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۳۷۴
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۶
معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بر لزوم بازاندیشی انتقادی در باب سیاست‌های آموزش عالی و همچنین لزوم حفظ استقلال این نهاد تاکید کرد.

شعارسال: به نقل از روابط عمومی دانشگاه کاشان، جبار رحمانی در نشست بررسی علمی مسایل فرهنگی، اجتماعی و رفاهی دانشجویان اظهار کرد: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به طور تخصصی بر ابعاد اجتماعی و فرهنگی آموزش عالی ایران متمرکز شده و این موضوع را از حیث مطالعاتی و سیاستگذارانه به عنوان محور کاری خود قرار داده است.

وی افزود: تنها راه حل مسایل دانشجویان گفتگوی جمعی بین مجموعه کارکنان و دانشجویان دانشگاه و خارج شدن از حالت انحطاط است.

رحمانی زندگی دانشگاهی، جنسیت در آموزش عالی و آینده دانشگاه و مساله بین‌المللی شدن را از جملات موضوعات پژوهشی مورد نظر این پژوهشکده دانست و خاطرنشان کرد: نباید مسایل آموزش عالی را به سوی نوعی ساده سازی برد، بلکه موضوع اصلی شناخت این مسایل و اولویت بندی آنها در عرصه اجرایی است.

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران فساد علمی را مهمترین مشکل دانشگاه‌ها دانست و گفت: آن چیزی که در دانشگاه‌ها مورد غفلت قرار گرفته تولید دانشمند، فیلسوف و استاد است.

تقی آزاد ارمکی دفاع از علم، دانش و دانشمند را لازم است و اظهار کرد: باید دانشگاه‌هایی تاسیس شوند که کانون آن دانش و دفاع از عقل باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه در دوره رضا شاه شکل گرفته و تنها سازمانی بوده که سنت ادبی و حقوقی در آن رعایت نمی‌شده است، افزود: دانشگاه تنها به دلیل نیاز درونی و ارائه مدرک صرف شکل گرفته و در دانشگاه‌ها به تولید دانشجوی خلاق و کارآفرین و دانشمند توجهی نمی‌شود که این موضوع، مشکل جدی برای کشور است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: در کشور کارشناس و دانشجویان زیادی در زمینه‌های مختلف سیاسی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی وجود دارد، ولی اینکه بتواند سازمان و نهادی را به درستی سازماندهی و مدیریت کند وجود ندارد.

آزاد ارمکی بر بازنگری در تدوین برنامه‌های دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: باید سعی شود تا دانشجویان خلاقی در دانشگاه‌ها تعلیم داده شود که بتواند نیازهای جامعه را برطرف کنند.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: 5آذر1395، کدخبر: 95090503021: www.isna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین