پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۴۹۵۰
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۸
 طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور از جمله طرح‌های کلان تعریف‌شده برای تأمین بخشی از کسری آب دالان شرقی کشور است که اجرای آن از آبان سال ۱۴۰۰ آغاز شده است. مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور گفت که با مهندسی ارزش و پیش‌بینی تونل‌های حفاری در مسیر انتقال، هزینه طرح ۱۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافت. علی عبداللهی مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور گفت: این طرح ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اما پیشرفت طرح در خراسان رضوی بیشتر است و به ۲۵ درصد رسیده است.

شعار سال: مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور گفت: این طرح ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اما پیشرفت طرح در خراسان رضوی بیشتر است و به ۲۵ درصد رسیده است.

علی عبداللهی با اعلام این خبر افزود: طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور با کاربری صنعتی در حال اجراست و فقط برای استان سیستان و بلوچستان، کاربری مصرف شرب نیز تعریف شده است.

وی اضافه کرد: پیشرفت این طرح در بخش مشهد به چابهار پررنگ‌تر از سایر بخش‌هاست و در مسیر مشهد تا تربت حیدریه حدود ۸۰درصد از مسیر جاده سرویس (مسیری با عرض ۱۸۷متر که برای عبور دستگاه‌های سنگین خاک‌برداری و لوله‌گذاری ایجاد می‌شود) اجرا شده و خاک‌برداری نیز به مراحل پایانی رسیده است.

مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور گفت: برای انتخاب پیمانکار اجرای لوله‌گذاری در این مسیر، مناقصه در حال برگزاری است و ساخت لوله‌های مورد نیاز در کارخانه مربوط آغاز شده است.

عبداللهی افزود: برای اجرای این طرح در مسیر تربت حیدریه به گناباد نیز پیمانکار در مرحله انتخاب است و در مسیر سنگان‌خواف به گناباد نیز جاده سرویس اجرا شده و پیمانکار لوله‌گذاری نیز انتخاب و عملیات لوله‌گذاری به طول ۱۳۰کیلومتر در حال اجراست.

وی اضافه کرد: در چابهار نیز ساخت آب‌گیر با ۴۰درصد پیشرفت در حال اجراست و قرارداد‌های مربوط به سرمایه‌گذاری و خرید تأسیسات آب‌شیرین‌کن منعقد شده، زمین مورد نیاز برای ساخت تصفیه‌خانه، آب‌شیرین‌کن و آب‌گیر نیز در اختیار قرار گرفته و همه مجوز‌های لازم اخذ شده است.

مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور گفت: جاده سرویس اجرای این پروژه از مسیر زاهدان به چابهار نیز با ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی در مرحله خاک‌برداری است.

عبداللهی افزود: اعتبار پیش‌بینی‌شده برای اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور ١٠٠ هزار میلیارد تومان بود که با مهندسی ارزش و پیش‌بینی تونل‌های حفاری در مسیر انتقال، طول طرح از هزار و ۵۱۲ کیلومتر به هزار و ۳۵۰ کیلومتر تقلیل یافت که این موضوع منجر به کاهش هزینه‌ها تا سقف ۸۵ هزار میلیارد تومان شده است.

 طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور از جمله طرح‌های کلان تعریف‌شده برای تأمین بخشی از کسری آب دالان شرقی کشور است که اجرای آن از آبان سال ۱۴۰۰ آغاز شده است.

طبق تفاهم‌نامه‌های منعقد‌شده، آب انتقالی به استان‌های خراسان رضوی و جنوبی در بخش صنعت به مصرف خواهد رسید، اما این آب در سیستان و بلوچستان برای تأمین مصرف آشامیدنی نیز پیش‌بینی شده است و بر اساس برنامه زمان‌بندی، این طرح تا پایان سال ۱۴۰۴ یا اوایل ۱۴۰۵ آماده بهره‌برداری خواهد شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شهرآرانیوز، تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۳۶۷۱۲،shahraranews.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین