پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۹۴۰۹
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۵
عمارت تاریخی "هتل قو" اهواز در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی ساخته شده و در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. این عمارت نخستین هتل اهواز محلی برای اقامت مسافران و برگزاری مراسم فرهنگی و تفریحی شد. در دهه ۴۰ شمسی اداره بهداشت اهواز در این عمارت مستقر شد، اما پس از آسیب‌هایی که بر اثر سیلاب سال ۱۳۴۷ به این بنا وارد شد، این عمارت تخلیه شد.

شعارسال: عمارت تاریخی "هتل قو" اهواز در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی ساخته شده و در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. این عمارت در دهه ۲۰ شمسی در اجاره بانک شاهنشاهی ایران و انگلستان قرار گرفت و در دهه ۳۰ به عنوان نخستین هتل اهواز محلی برای اقامت مسافران و برگزاری مراسم فرهنگی و تفریحی شد. در دهه ۴۰ شمسی اداره بهداشت اهواز در این عمارت مستقر شد، اما پس از آسیب‌هایی که بر اثر سیلاب سال ۱۳۴۷ به این بنا وارد شد، این عمارت تخلیه شد.

بنا بر گفته کارشناسان حوزه میراث فرهنگی، عمارت تاریخی هتل قو اهواز، آمیزه‌ای از تکنیک‌های معماری سنتی ایرانی و اروپایی است که از آرایه‌های معماری مانند کاشی کاری، معرق‌کاری، آجر کاری، گچ‌بری‌ها، آیینه کاری‌ها و تکنیک‌های منحصر به فرد نصب پله‌های پیش ساخته درون دیوار‌ها برخوردار است. هتل قو بیانگر بخشی از تاریخچه فرهنگ اهواز و روایتگر قسمت مهمی از معماری یک قرن پیش در دوران گذار از سنت به مدرنیته است؛ عمارتی تاریخی که به‌رغم قدمت و موقعیت مکانی خاصی که دارد متاسفانه به دلیل نبود رسیدگی و مرمت اصولی در حال نابودی و تخریب است. البته بنا به اعلام اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان قرار است مرمت این بنای تاریخی به‌زودی از سر گرفته شود.

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

مرگ هتل قو اهواز

شعارسال برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: 22خرداد1402، کدخبر: 1402032213924، www.isna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین