پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۳۷۶۱
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۳
رئیس بنیاد مستضعفان در مراسم تجربه‌محور هوش مصنوعی (AI) در صنعت تاکید کرد: در ایران نیروهای انسانی متخصص را بارور می‌کنیم و بعد آنها را در اختیار دیگران قرار می‌دهیم در حالی که باید نیرو انسانی را نگهداریم تا برای ایران سرمایه و ثروت بسازند.در جمهوری اسلامی نظامات حقوقی و اجرایی خاصی حاکم است و هر عنصری می‌تواند جنبه‌های تهدیدی داشته باشد؛ از این رو باید مراقبت‌ها را افزایش دهیم.

شعارسال: حسین دهقان در مراسم تجربه‌محور هوش مصنوعی (AI) در صنعت با اشاره اثرات سوء توسعه فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی و فضای مجازی گفت: این نگرانی تنها در ایران وجود ندارد و همه کشور‌ها نسبت به تبعات فناوری‌های جدید نگرانی‌هایی دارد و همچنین ایران نیز مانند کشور‌های جهان نگران آثار سوء فناوری است.

گلایه‌های رئیس بنیاد مستضعفان از مهاجرت نیروهای متخصص

وی با تاکید بر اینکه مهم این است که چگونه پیامد‌های ناشی از کاربرد فناوری‌های جدید را کاهش می‌دهیم، اظهار داشت: باید دید چگونه می‌توان پیامد‌های منفی را کاهش داد و در مقابل آن چگونه می‌توان از بیشترین ظرفیت این فناوری استفاده کرد.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: انسان تلاش کرده که قدرت فیزیکی خود را با ماشین افزون کند، اما آیا می‌توان ماشین را جایگزین انسان کرد که پاسخ مطالعات به این پرسش خیر است. البته هوش مصنوعی دستیار تقویت‌کننده انسان در انجام فعالیت‌ها است و این چیز بدی نیست.

دهقان با بیان اینکه باید در این حوزه پیشتازی کنیم و آنچه نیاز داریم را خودمان بسازیم، تصریح کرد: باید توجه داشت که دستاورد‌های بشری منحصر به یک قوم نیست و توسعه فناوری مربوط به تمام بشریت است و کسی نمی‌تواند علم را محدود و محصور کند به ویژه امروز که مرز‌ها برداشته شده است.

وی افزود: در جمهوری اسلامی نظامات حقوقی و اجرایی خاصی حاکم است و هر عنصری می‌تواند جنبه‌های تهدیدی داشته باشد؛ از این رو باید مراقبت‌ها را افزایش دهیم.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه بیشترین هزینه‌های تحقیقاتی حتی در اروپا و آمریکا صرف امنیت و ایمنی در حوزه‌های مختلف می‌شود، خاطرنشان کرد: آن‌ها جلوی پیشرفت تکنولوژی‌های جدید را نمی‌گیرند، اما دسترسی را تعریف کرده‌اند؛ به همین دلیل است که به راحتی دستبرد و هک انجام نمی‌شود؛ بنابراین راهکار محدودیت توسعه فناوری‌های نوین نیست چراکه امروز هر فیلتری اعمال می‌شود، زمان زیادی نمی‌برد که این فیلتر شکسته می‌شود از این رو نباید در برابر فناوری‌های جدید مقاومت کرد و از آن عقب ماند.

به گفته دهقان، در بنیاد مستضعفان اجازه نمی‌دهیم فضای به وجود آمده در هوش مصنوعی، فناوری دیجیتال و فضای مجازی بر ما غلبه کند، بلکه در اداره درست کشور و اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در کشورمان مسائل مهم بی‌صاحب مانده‌اند، ابراز داشت: در همین کشور‌های حاشیه خلیج فارس، وزارت اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی تشکیل شده حال اینکه این کشور‌ها این توان را خریداری می‌کنند و ژست آن را می‌گیرند، اما در ایران، نیروی انسانی متخصص برای ایجاد آن وجود دارد و نیروی تاپ و رتبه بالا در شرکت‌ها و نهاد‌های بین‌المللی در این حوزه ایرانی هستند.

رئیس بنیاد مستضعفان اضافه کرد: در ایران نیرو‌های انسانی متخصص را بارور می‌کنیم و بعد آن‌ها را در اختیار دیگران قرار می‌دهیم در حالی که باید نیرو انسانی را نگهداریم تا برای ایران سرمایه و ثروت بسازند.

دهقان با بیان اینکه سیاست ما این است که بنیاد مستضعفان را به محل تجربه این فناوری‌ها برای یافتن قابلیت مدیریت و به‌کارگیری درست آن‌ها تبدیل کنیم، عنوان کرد: در سطح ملی هم فعالان این حوزه‌ها را به فعالیت‌های بنیاد ارتباط خواهیم داد و به عناصر انسانی این حوزه‌ها کمک می‌کنیم تا در کشور باقی مانده و به تولید ثروت برای کشور کمک کنند.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 10بهمن1402، کدخبر: 1443383، www.ilna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین