پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۴۳۷۱
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۶
تاریخ دقیق عید فطر در تقویم شمسی سال ۱۴۰۳ برابر با چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ است. به احتمال قوی، پایان ماه مبارک رمضان در ایران و عربستان در یک روز خواهد بود و عید فطر در ایران و عربستان ۲۲ فروردین اعلام خواهد شد. این یعنی امسال به احتمال زیاد ماه مبارک رمضان در ایران ۲۹ روزه و در عربستان ۳۰ روزه خواهد بود، اگر به تقویم‌های ملی و رسمی نیز مراجعه کنید، تاریخ دقیق عید فطرامسال برابر با روز چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ است.

شعار سال: بر اساس توضیحات دو عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ، تاریخ عید سعید فطر در تقویم شمسی سال ۱۴۰۳ مصادف با چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳محاسبه شده و در تقویم قمری سال ۱۴۴۵ برابر با اول شوال است. این تاریخ در تقویم میلادی سال ۲۰۲۴ برابر با ۱۰ آوریل می باشد.

تاریخ دقیق عید فطر ۱۴۰۳ و روز آخر ماه رمضان؟

حجت‌الاسلام موحدنژاد، عضو ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب هم درباره رویت هلال ماه شوال گفت: بنابر پیش‌بینی کارشناسان، این هلال به راحتی دیده خواهد شد و انتظار این است رمضان امسال ۲۹ روزه و روز چهارشنبه اول ماه شوال و عید فطر باشد.

تاریخ دقیق عید فطر ۱۴۰۳ و روز آخر ماه رمضان؟

سیدمحسن قاضی میرسعید (پژوهشگر هلال ماه و عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب)، درباره زمان رویت ماه شوال و اعلام عیدفطر بیان داشته است که در روز شامگاه دوشنبه (۲۸ رمضان) در ساعت ۲۱:۵۲ مقارنه انجام می‌شود، در آن روز هلال ماه در هیچ جای دنیا قابل رویت نیست. در غروب سه‌شنبه هلال ماه در آمریکا شمالی، جنوبی و مرکزی، تمام قاره آفریقا، تمام قاره اروپا به استثناء منتهی الیه شمال و آسیا، هلال ماه با چشم غیرمسلح قابل رویت است. این ماه در استرالیا و زلاندنو تحت هیچ شرایطی در غروب سه‌شنبه قابل رویت نیست، ضمنا در همین روز سه‌شنبه در غرب کره زمین یک خورشیدگرفتگی کامل را خواهیم داشت؛ بنابراین چهارشنبه (۲۳ فروردین‌ماه) اول ماه شوال و عید فطر است.

عید فطر ۱۴۰۳ چند روز تعطیل است؟
تاریخ دقیق عید فطر ۱۴۰۳، در ایران از سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان عید فطر دو روز (روز عید و روز بعد از آن) تعطیل رسمی است بنابراین امسال و در تقویم ۱۴۰۳ روز‌های چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ و پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ به مناسبت عید سعید فطر تعطیل است، امسال این دو روز مقارن با آخر هفته و جمعه بوده پس سه روز تعطیلی برای عید فطر در پیش خواهیم داشت.

میزان زکات فطریه : 

زکات از عبادات مالی اسلام است و با شرایط خاصّی واجب می‌شود. در اهمیّت زکات همین بس که خداوند متعال در نزدیک به ۳۰ آیه قرآن پس از دستور به نماز، سفارش به زکات می‌کند، آنچنان که گویی رابطه‌ای عمیق بین نماز و زکات وجود دارد تا آنجا که خداوند متعال در قرآن آن را مقدّم بر نماز (عید) شمرده است و می‌فرماید: ««قَدْ افْلَحَ مَنْ تَزَکّی وَ ذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلّی؛ به یقین آن کس که زکات دهد و یاد پروردگارش را کند سپس نماز بخواند، رستگار است.».در این میان پرداخت زکات‌ فطره واجب مؤکد است .

امسال هم میزان زکات فطریه هر نفر طبق نظر مراجع عظام تقلید حضرات آیات خامنه‌ای، سیستانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، سبحانی، جوادی آملی بر مبنای قوت غالب گندم و برنج اعلام شده که به شرح زیر است.

*** آیت الله العظمی خامنه‌ای: قیمت فطریه رمضان ۱۴۴۵ از سوی دفتر آیت الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام شد. بر اساس این گزارش، قیمت گندم برای هر نفر ۶۵ هزار تومان و قیمت برنج برای هر نفر ۱۸۰ هزار تومان می‌باشد. کفاره یک روز روزه عمد ۹۶۰ هزار تومان و کفاره یک روز روزه عذر ۱۶ تومان است.

*** آیت‌الله العظمی سیستانی: دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد ۷۰ هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی صد و هشتاد ۱۸۰ هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، ۱۲۰ هزار تومان تعیین شده است.

*** آیت الله العظمی وحیدخراسانی: بر اساس اعلام دفتر این مرجع تقلید، میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ١٤٤٥ برای هر نفر یک صاع که تقریباً سه کیلوگرم گندم یا برنج و مانند این‌ها از طعام‌های متعارف در محل است که مکلّف می‌تواند پول یکی از این‌ها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه نموده و به فقیر بپردازد. دفتر آیت الله وحید خراسانی، زکات فطره به حساب گندم را برای هر نفر به مبلغ ۷۰ هزار تومان اعلام کرده است.

*** آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی: بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۶۵ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۱۸۰ هزار تومان است. کفاره روزه غیر عمد مبلغ ۱۶ هزار تومان است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ ۹۶۰ هزار تومان است.

*** آیت الله العظمی سبحانی: دفتر آیت الله العظمی سبحانی اعلام کرد، میزان زکات فطره برای هر نفر یک صاع که تقریباً سه کیلوگرم گندم یا برنج و مانند این‌ها از طعام‌های متعارف در محل است که مکلّف می‌تواند، پول یکی از این‌ها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه نموده و به فقیر بپردازد. دفتر این مرجع تقلید زکات فطره بر اساس قیمت میانگین کشوری را برای هر نفر به مبلغ ۶۰ هزار تومان دریافت می‌کند.

*** آیت الله العظمی جوادی آملی: بنابر اعلام دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی، مبلغ فطریه برای هر نفر بر مبنای قوت غالب منطقه، سه کیلو گندم، برنج و مانند آن‌ها و یا معادل قیمت این‌ها به قیمت روز پرداخت گردد. همچنین مبلغ مربوط به کفاره غیرعمد، به ازای هر روز ۱۶ هزار تومان و کفاره عمدی روزه به ازای هر روز ۹۶۰ هزار تومان تعیین شده است.

اختصاصی پایگاه تحلیلی خبری شعار سال،برگرفته از منابع گوناگون

اخبار مرتبط
برچسب ها: تاریخ دقیق عیدفطر 1403 ، زمان عید فطر ، عید فطر کی است ، عید فطر چندشنبه است ، عیدفطر ۱۴۰۳ ، تاریخ عیدفطر ۱۴۰۳ ، تاریخ اتمام ماه رمضان ، تاریخ دقیق عید فطر ۱۴۰۳ و روز آخر ماه رمضان ، 29 روزه بودن ماه رمضان یا 30 روزه بودن ، همزمانی عید فطر در ایران و عربستان ، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ، عید فطر چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ ، حجت‌الاسلام موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب ، سیدمحسن قاضی میرسعید ، پژوهشگر هلال ماه ، انجام مقارنه ، تاریخ مقارنه ماه ، عیدفطر چند روز تعطیل است ، تعطیلات عیدفطر ، وضعیت زکات فطریه در سال 1403 ، میزان زکات فطریه در سال ۱۴۰۳ ، زکات فطریه ۱۴۰۳ از نگاه ایات عظام ، میزان زکات فطریه ، میزان زکات فطریه ۱۴۰۳ از دیدگاه آیت الله خامنه ای ، میزان زکات فطریه ۱۴۰۳ از دیدگاه مقام معظم رهبری ، میزان زکات فطریه ۱۴۰۳ از دیدگاه آیت الله سیستانی ، میزان زکات فطریه ۱۴۰۳ از دیدگاه آیت الله جوادی آملی ، میزان زکات فطریه ۱۴۰۳ از دیدگاه آیت الله سبحانی ، میزان زکات فطریه ۱۴۰۳ از دیدگاه آیت الله وحیدخراسانی ، میزان زکات فطریه ۱۴۰۳ از دیدگاه آیت الله مکارم شیرازی ، کفاره یک روز روزه عمد ۱۴۰۳ ، کفاره یک روز روزه عذر ۱۴۰۳
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین