پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۳۱۹
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۸
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اگر امروز زاینده رود به این حال و روز است به دلیل رفتارهای سلیقه‌ای است که مدت‌ها پیش اعمال شده؛ در خصوص خشکی زاینده رود کسی مقصر نیست بلکه این موضوع مقصران بسیار زیادی دارد.
شعارسال: رضا امینی، شامگاه گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به بحث مناطق محروم شهر اصفهان اظهار کرد: بودجه محرومیت زدایی در سال 95 چیزی حدود 80 میلیارد تومان بوده است در حالی که لکه‌های محرومیت در شهر اصفهان کم نیست و با همه این بودجه‌ها نمی‌توان به طور کلی این مناطق را ساماندهی کامل کرد.

وی ادامه داد: رویکرد شوراهای دوم، سوم و چهارم رویکرد محرومیت زدایی بوده و همواره سعی شده که سرانه محلات در اصفهان عادلانه باشد و میان بودجه‌های مناطق شهری فاصله زیادی نباشد.

رییس شورای شهر اصفهان با اشاره به بحث آلودگی هوا و محیط زیست عنوان کرد که رفتار نادرست در زندگی شهری امروز و نبود مدیریت خشم طبیعت گریبان ما را گرفته که یکی از این موضوعات آلودگی هوا به خصوص ریزگردها هستند. البته در این زمینه شورای شهر فعالیت‌های فراوانی انجام داده و در این حوزه تشخیص سهم آلودگی هوا و سهم آلاینده‌ها و میزان هر کدام در حال بررسی و انجام و یک طرح پژوهشی در این زمینه تعریف شده است.

امینی خاطرنشان کرد: 10 ایستگاه سنجش آلودگی هوا، جلوگیری از تردد بی مورد خودروهای تک سرنشین، قطار شهری و ایجاد زیرساخت‌های دوچرخه و پیاده روی فعالیت‌هایی است که انجام شده تا از آلودگی اصفهان کاسته شود.

امینی در ادامه جلسه در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان بودجه شورای شهر افزود: بودجه این شورا در سال 95 دو میلیارد و 700 میلیون تومان بوده و برای سال 96 نیز سه میلیارد پیشنهاد شد که سه میلیارد و 200 میلیون تومان مصوب شده است که عمده این بودجه صرف حق الجلسات شورای شهر می‌شود این اعداد و آمار نشان می‌دهد که دست شورای شهر در هزینه کردن باز نیست. در حالی که در شوراهای شهر کشور اتفاقات عجیب و غریب زیادی رخ می‌دهد.

موضوع مالیات بحث بعدی رییس شورای اسلامی شهر اصفهان بود. وی از پیگیری شورا در خصوص وضع مالیات آمارهایی ارائه کرد و توضیح داد که مدیرکل مالیاتی یکبار در شورا توضیحات کامل داده و انتقادها را شنیده است و ما هم اعتراض خود را نسبت به وضع مالیات در اصفهان و اینکه این استان همیشه باید اولین استان و شهر باشد اعلام کرده‌ایم، اما امروز اصفهان دیگر رتبه اول مالیات کشور نیست البته هنوز فشارها زیاد است و امیدواریم این موضوع رفع شود.

امینی با اشاره به رکود اقتصادی در دوره چهارم شورا گفت: به خاطر مشکلات اقتصادی شورای چهارم روزها و هفته‌های سختی را پشت سر گذاشته است البته این موضوع موجب شده از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود. با همه این مشکلات، شهرداری اصفهان وضعیت خوبی داشته و پروژه‌های عمرانی به راه هستند در حالی که در کلانشهرهای دیگر هم صدور پروانه و هم پروژه‌های ساختمانی با مشکل مواجه شده‌اند هرچند در اصفهان، مدیریت شهری از اقدامات عمرانی کوتاه نیامده و آهنگ توسعه شهر را کند نکرده است و سعی شده تا پروژه‌ها به شکل مشارکتی اجرا شود.

وی در پاسخ به سؤال استیضاح شهردار سابق سعی کرد تا با این جمله که "بهتر است موضوع استیضاح شهردار قبلی به بایگانی برود" از روی آن رد شود، اما با تکرارسؤالات پاسخ داد: در رسالت قانونی شورا چنین اقدامی آمده و ما هم قرار نیست در خصوص حق مردم با کسی مصامحه کنیم در خصوص شهردار پیشین اصفهان شورا به تغییر قائل بود و شهردار جدید نیز با 19 رأی به این مسند نشست، جمالی نژاد جوان و پر انرژی است و تلاش کرده که از ظرفیت‌های جدید و قدیم توامان استفاده کند هرچند او در بخش نازک کاری شهر به واقع خیلی فعال است اما پروژه‌های عمرانی را هم در دستور کار دارد جمالی نژاد در خصوص زیباسازی شهری و ایجاد نظم و مقررات گام‌های خوبی برداشته است.

امینی در خصوص چارت سازمانی ابلاغ شده برای شهرداری توضیح داد: در سال‌های گذشته برخی سازمان‌ها تشکیل شده بود که دارای مصوبه از وزارت کشور بودند و برخی هم دارای مجوز نبودند و اساسنامه‌ای اداره می‌شدند چارت ابلاغی از مصوبات سازمان برنامه ریزی است که دولت در آن تعیین کرده برخی از سازمان‌ها باید ادغام شوند.

وی اضافه کرد: طبق این چارت چابک سازی خوبی در شهرداری رخ می‌دهد تعدادی از سازمان‌ها ادغام شده‌اند البته در این چارت تعداد کارمندان می‌تواند تغییری نکند از طرف دیگر معاونت فرهنگی قرار بود حذف شود که با اعتراض شدید کلانشهرها این مهم از دستور خارج شده است اما مهمترین کار این چارت تضمین بهبود شغلی برای کارمندان شهرداری است که می‌تواند موجب افزایش کیفیت فعالیت آنها شود.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص سازمان گردشگری اظهار کرد: این سازمان از طرف ما به عنوان پیشنهاد برای کمک به موضوع گردشگری بود چراکه شهرداری هم در بافت تاریخی از طریق سازمان نوسازی و بهسازی و هم از طریق تورگردانی در حال فعالیت است؛ پیشنهاد شورا مغایر تلقی شد و البته دولت در فرجه زمانی این مغایرت را اعلام نکرد، اما چون قرار دولت بر چابکسازی است ما بهتر دیدیم که همان سبک پیشین در این زمینه ادامه یابد.

امینی با بیان اینکه در خصوص رودخانه زاینده رود صدای واحدی از اصفهان به کل کشور می‌رسد، گفت: اگر امروز زاینده رود به این حال و روز است به دلیل رفتارهای سلیقه‌ای است که مدت‌ها پیش اعمال شده؛ در خصوص خشکی زاینده رود کسی مقصر نیست بلکه این موضوع مقصران بسیار زیادی دارد. در خصوص زاینده رود دولت یکی از کاربلدهای حوزه آب را برای استاندار اصفهان انتخاب کرد اما همچنان نه انتظارات او برآورده شده و نه انتظاران در خصوص بهبود وضعیت ولی تلاش در این زمینه صورت گرفته است.

وی در خصوص قطار شهری گفت: این موضوع دومین دغدغه مردم اصفهان است. در خط یک تمام تجهیزات و آنچه بحث سیگنال‌ها است خریداری شده و در خردادماه سال آینده شمال و جنوب اصفهان توسط خط مترو به یکدیگر متصل می‌شود، اما در این میان دو ایستگاه میدان انقلاب و میدان امام حسین (ع)(دروازدولت) باقی می‌ماند که در پایان شهریور به بهره برداری می‌رسند هرچند کل خط یک تا صفه در آبان ماه به بهره برداری کامل رسیده و خط یک به صفه می‌رسد.

رییس شورای شهر تصریح کرد: عملیات اجرایی خط دوم قطار شهری دو هفته پیش آغاز شده است و تا انتهای دوره پنجم شورای اسلامی سه خط مترو اصفهان باید به بهره برداری برسد البته استفاده از بخش خصوصی در اراضی اطراف ایستگاه‌های مترو هم در دستور کار شهرداری قرار دارد.

امینی ادامه داد: عوارض یکی از منابع درآمد پایدار است و شهروندان باید بدانند که شارژ شهروندی را باید بپردازند. عوارض احصا شده در اصفهان 11 میلیارد تومان است که ظرفیت رسیدن تا 86 میلیارد تومان را دارد ما باید بدانیم که هزینه تخلف بالا است.

وی سرمایه گذاری را یکی از محورهای اصلی شهر معرفی کرد و افزود: برنامه ریزی بر این مبنا است که بتوانیم میزبان خوبی برای سرمایه گذار باشیم همچنین ما تاکید داریم که شرکای خوبی هم باید باشیم تا سرمایه گذار در بستری آسوده فعالیت کند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان به بحث سیستم مکانیزه محاسبه پروانه ساختمان اشاره کرد و گفت: این سیستم دست انسان را در محاسبات کوتاه می‌کند و این موضوع گلایه بسیاری از مردم که نسبت به عدم شفافیت اعتراض داشتند را برطرف می‌سازد.

امینی در خصوص میزان حقوق شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: حقوق شهردار اصفهان با اضافه کاری در حدود 6 میلیون و 300 هزار تومان است و او از دریافت سهم عمرانی شهردار نیز انصراف داده چون نیازی به آن ندارد، اگر بگویم شهردار اصفهان از معاونینش کمتر می‌گیرد اشتباه نگفته‌ام.

وی خاطرنشان می‌کند: تکریم ارباب رجوع یکی از رویکردهای خوبی بوده که شورای چهارم تا جایی که توانسته دنبال کرده و امیدوار است که این مهم به طور کامل محقق شود.

از حقوق 6 میلیون و 300 هزار تومانی شهردار گفت و از طرف دیگر اعلام کرد که مجوزهای تجاری سازی به خاطر پول صادر می‌شود و اینکه بودجه شورای اسلامی شهر برای سال 96، سه میلیارد و 200 میلیون تومان خواهد بود که عمده آن صرف حق الجلسات اعضای شورا می‌شود.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تاریخ انتشار: 23 اسفند 1395 ، کدخبر: 95122314904، www.isna.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین