پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۶۰۴
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹
فعالیت دانشجویی در دانشگاه ها اعم از سیاسی، فرهنگی و علمی عامل اساسی شور و نشاط یک دانشگاه محسوب می شود که خواه نا خواه نسل جوان،تازه نفس، پر ایده و خلاق دانشجو این تحرک را به بدنه جامعه نیز سوق می دهند.

شعار سال: فعالیت دانشجویی در دانشگاه ها اعم از سیاسی، فرهنگی و علمی عامل اساسی شور و نشاط یک دانشگاه محسوب می شود که خواه نا خواه نسل جوان،تازه نفس، پر ایده و خلاق دانشجو این تحرک را به بدنه جامعه نیز سوق می دهند.

یکی از ارکان اساسی دانشگاه ها در تقویت نشاط علمی، جوش و خروش پژوهشی و مهم تر از هم بروز استعدادهای دانشجویان انجمن های علمی هستند که نقش آنها از کلاس های آموزشی اگر بیشتر نباشد کمتر هم نیست.
اما اینکه چقدر دانشجویان، علاقه مند به حضور در ساختاری دانشجویی هستند که از ابتدا به دست خود آنها چرخیده و پایه فعالیت گروهی، تفکر، پله اشتغال و حتی مدیریتی در آینده محسوب شود؛ نکته ای است که خبرنگار ایسنا در گفت وگو با تعدادی از دبیران و اعضای انجمن های علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به آن پرداخته است. این دانشگاه به دلیل پتانسیل و ماهیت فنی مهندسی آن یکی از حلقه های اصلی ارتباط با صنعت استان محسوب می شود که باید نیروی جوان را با آموزش و آماده سازی به صنعت استان و کشور تزریق کند.


سختگیری های آموزشی و تاثیر منفی آن


سجاد رشیدیانی، عضو انجمن علمی برق دانشگاه صنعتی اصفهان، گفت: تمام سعی انجمن علمی برق این بوده تا دانشجویانی را که مطالب نظری خوانده اند با فضای ساخت و طراحی بیشتر آشنا کند.
وی با اشاره به مشکلات انجمن علمی برق برای تأمین مالی یکی از دستگاه های ساخته شده، افزود: روند اداری و لزوم نوشتن طرح توجیهی طولانی برای خرید هر قطعه، با توجه به برگزاری مسابقه بعد از عید سال آینده، برای ما محدودیت ایجاد کرده است. البته پژوهشکده اویونیک، در حد توانش از این طرح حمایت کرده است.
وی افزود: سختگیری های آموزشی در دانشگاه صنعتی اصفهان، این تأثیر منفی را داشته که دانشجویان بیشتر از پیگیری کاربردهای عملی، روی مطالب تئوری تمرکز داشته باشند.
وی با طرح این مثال که دانشجوی فارغ التحصیل برق، بعضاً نمی تواند یک مدار ببندد، افزود: معمولاً فعالان حوزه صنعت، این گلایه را از فارغ التحصیلان دانشگاه ما دارند که با وجود اینکه از دانشگاه خوبی فارغ التحصیل شده اید، مهارت لازم برای کار را ندارید.
هدایت دانشجویان به سمت علایقشان
امیراردلان نیک اندیش، دبیر انجمن علمی دانشکده برق دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با بیان اینکه نگاه اشتباه نسبت به علم ریاضی، باعث عدم استفاده از ظرفیت های این علم شده است، گفت: ریاضی در بسیاری از امور عینی، می تواند راهگشا باشد. برای مثال منطق فازی که در دنیا و در حوزه هوش مصنوعی از آن استفاده ریاضیدان های ایرانی نسبت به کار کردن با آن مشکل دارند.
وی با طرح این مثال که یکی از چالش های ساخت هواپیمای بومی در ایران، طراحی بال هواپیماست که در این زمینه، به دست آوردن معادلات ریاضی آن، کمک شایانی به طراحی می کند، افزود: با وجود اینکه در این مسأله یک ایرانی به نام دکتر معین، قطب این کار است، هنوز روی آن کار نشده چراکه هنوز به ریاضی به چشم یک علم محض نگاه می کنند.
این دانشجو با اعلام اینکه انجمن عملی با طراحی نرم افزارها، سعی کرده است که در خلال بازی هایی سرگرم کننده، منطق حاکم بر بعضی از مقولات علم ریاضی را معرفی کند، ادامه داد: استقبال عموماً کم دانشجویان، بیشتر به مسائل پایه ای برمی گردد باید از قبل از ورود به دانشگاه، دانشجو را به سمت علایق اش هدایت کنند تا در دانشگاه دقیقا بداند چه مسائلی را باید پیگیری کند.


بودجه ناکافی انجمن ها


امید عموآقایی، دبیر انجمن علمی دانشکده مهندسی مواد دانشکاه صنعتی اصفهان، با معرفی تعدادی از فعالیت های انجمن، با گلایه از بودجه ناکافی گفت: این کمبود بودجه، انجمن را مجبور به تأمین حامی مالی برای اجرای برنامه های خود می کند.
وی با بیان اینکه گلایه دیگر ما، عدم همکاری اساتید است افزود: تعداد بالای برنامه ها، اعم از بازدید، مسابقات و... نیازمند همکاری اساتید است که متأسفانه به جز معدودی از آنها، عمدتاً این همکاری ضعیف است.
وی با بیان اینکه به دلیل بعضی سوء تدابیر و مشکلات مالی، دانشجویان به خصوص ورودی های بالاتر، نسبت به فعالیت ها بی رغبت شده اند، گفت: سعی کرده ایم در ارتباط با ورودی های جدید، مشوق هایی قرار دهیم تا همکاری دانشجویان با انجمن علمی، توسعه یابد.
دبیر انجمن علمی دانشکده مهندسی مواد دانشکاه صنعتی اصفهان افزود: مخاطبان برنامه ها، خیلی کمتر از حد انتظار ما است و شاید مشارکت اساتید و تشویق و توصیه آن ها به دانشجویان برای بازدید از برنامه های علمی، مؤثر باشد که متأسفانه اساتیدی که چنین حمایتی را انجام دهند اندک هستند.


فضای عمومی دانشگاه عامل مشارکت کم دانشجویان


آرمان جلیل، دبیر انجمن علمی منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان این که سقف اندک هزینه کرد برای انجمن ها، محدودیت بزرگی ایجاد کرده است، گفت: در خصوص استقبال دانشجویان از برنامه ها، باید به فضای عمومی بی نشاط دانشگاه توجه داشت. این فضا دانشجویان را برای استفاده علمی از چنین جشنواره هایی بی رغبت می کند و عمده بهره دانشجویان از عملکرد انجمن های علمی، در فضای مفرح و برنامه های شاد آن ها خلاصه می شود.
وی افزود: البته پیشرفت قابل ملاحظه ای در آماده سازی غرفه ها و دستاوردهای نمایش داده شده در آن ها، در همه انجمن های علمی مشاهده می شود.
نگین ابن عباس، عضو انجمن علمی مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان اینکه همکاری دانشگاه با این انجمن علمی بسیار خوب است، گفت: اما سقف اندک بودجه، واقعاً کفاف هزینه های راه اندازی حتی یک غرفه را نمی دهد.
وی در مورد استقبال دانشجویان افزود: باوجود هویت علمی انجمن ها، در برنامه هایی که کاربردهای علمی با چاشنی شادی و سرگرمی همراه شده است، استقبال دانشجویان بسیار خوب بوده است. و به تبع آن، برنامه های آموزشی صرف مثل کلاس ها، مخاطبان کم تری داشته اند.
مهرزاد موفق، عضو انجمن علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان اینکه حجم برنامه ها و استقبال دانشجویان بیشتر از سال های قبل شده است، گفت: میزان استقبال عمومی دانشجویان دانشگاه از برنامه ها، بستگی به موضوع برنامه دارد. به طور مثال استقبال دانشجویان دانشگاه از روز فیزیک بسیار خوب بود ولی بازدید از بعضی شرکت های خاص علیرغم هماهنگی های طولانی آن، طبیعتاً مخاطبان کمتری خواهد داشت.

دیاکو عباسی، عضو انجمن علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان اینکه محدودیت بودجه، ما را به شدت درگیر پیدا کردن حامی مالی کرده است، گفت: یکی از مشکلات خسته کننده، اشکالات مقام مسئول به طرح های توجیهی برنامه هاست که اجرای برنامه ها را فرسایشی می کند و همین امر رغبت دانشجویان را برای کار در انجمن کاهش می دهد.
وی در مورد استقبال دانشجویان، افزود: انجمن علمی، قرار است اولین بار در دانشگاه صنعتی اصفهان، مسابقه ملی ماکارونی را اجرا کند که استقبال دانشجویان از آن واقعاً خوب بوده است.
وی افزود: به نسبت نوپا بودن انجمن علمی عمران، استقبال دانشجویان از برنامه ها، کلاس ها و... خوب است.


بودجه ای که تنها کفاف تست آزمایش ها را می دهد


علیرضا ملک پور، عضو انجمن علمی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان این که مشکل اصلی انجمن علمی شیمی، هزینه مواد مصرفی آزمایش هاست، گفت: هر آزمایشی که انجام می شود، مواد شیمیایی در آن آزمایش کاملاً مصرف می شود.
وی با بیان اینکه به دلیل مسائل ایمنی، بایستی پیش از نمایش عمومی آزمایش ها، هرکدام تست شوند، افزود: این در حالی است که بودجه ی در اختیار ما، کفاف همان آزمایش تست را می دهد و از این حیث در مضیقه هستیم.
وی در مورد استقبال دانشجویان از برنامه های انجمن گفت: به دلیل اینکه کاربردهای عملی رشته شیمی جذابیت زیادی دارد، استقبال دانشجویان از نمایش این کاربردها خوب بوده است.
این دانشجو افزود: این برنامه ها، علاوه بر محدودیت های مالی، به دلیل نیاز به مکان مناسبی نظیر سالن شهید آوینی که به صورت مداوم در دسترس نیست، خیلی کم و در زمان های بسیار معدودی، برگزار می شوند.
عدم پشتیبانی علمی برخی از اساتید
سعید خسروی، عضو انجمن علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان اینکه مشکل مالی، مشکل تمامی انجمن های علمی است، گفت: مشکل دوم ما، عدم پشتیبانی علمی برخی از اساتید دانشکده است. به طور مثال در طرحی که با عنوان غذای سالم برگزار کرده ایم، از حمایت علمی اساتید محروم بوده ایم. این در حالی است که اطلاعات علمی دانشجویان در زمینه¬تغذیه سالم محدود است.
وی در مورد استقبال دانشجویان از برنامه های انجمن علمی، اظهار کرد: دوره های ساخت تراریوم (کشت گیاهان در گلدان های گوی شکل)، دزرتاریوم (شبیه سازی یک بیابان در گلدان های گوی شکل) و ورمی کمپوست، با استقبال بسیار خوبی توسط دانشجویان مواجه شده است. چراکه ارزش افزوده این فعالیت ها و سهولت آماده سازی شان بسیار زیاد است.

اشتغال اصلی ترین دغدغه دانشجویان


اردلان علیشاهی، دبیر انجمن علمی دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان اینکه این انجمن با تشکیل کمیته دانشجویی خانه معدن استان اصفهان، از تمام دانشجویان علاقه مند به مهندسی معدن در سطح استان اصفهان دعوت به همکاری کرده است، گفت: سعی کردیم ارتباطاتی را با سازمان های نظام مهندسی و اتاق بازرگانی برقرار کنیم چراکه مشکل اساسی ما در همین زمینه، یعنی ارتباط صنعت و دانشگاه است.
وی با بیان این که یکی از اصلی ترین مشکلات و دغدغه های دانشجویان اشتغال است، افزود: انجمن علمی سعی کرده با برگزاری دوره هایی به ویژه در زمینهنرم افزار، دانشجویان را در آستانه ورود به بازار کار در سطح مطلوبی از اطلاعات قرار دهد.
وی با بیان اینکه جشنواره حرکت، می تواند تحولی را در میزان امید و رفع خمودگی دانشجویان ایجاد کند، افزود: متأسفانه در سال های قبل، استقبال از برنامه ها، کم بوده است اما با تلاش هایی که امسال انجام شده است، استقبال بسیار خوب است. گرچه باید همچنان دانشجویان به شرکت در برنامه های فوق برنامه ای نظیر برنامه های علمی، تشویق شوند و ایده هایی مثل برنامه ها و کارگروه های کارآفرینی در دستور کار است و این نیازمند حمایت روسای دانشکده ها از این برنامه هاست.
امید عزیزان، عضو انجمن علمی صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه مخاطب عمده کلاس های آموزشی، دانشجویان سال های آخر هستند، گفت: دانشجویان سال های اول به دلیل عدم آشنایی با فضای رشته، احساس نیازی نسبت به این کلاس ها ندارند.
وی با بیان اینکه معمولاً جشنواره حرکت، از استقبال خوبی برخوردار می شود، افزود: البته معمولاً بازدیدکنندگان از برنامه هایی استقبال می کنند که جنبه تفریحی نیز داشته باشد.
این دانشجو افزود: تنها مشکلی که با آن مواجه بوده ایم، سخت بودن روند هماهنگی های اداری است.
علی عروف زاد، عضو انجمن علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه، با معرفی تعدادی از برنامه ها، کلاس ها و سمینارهای با حضور اساتید، گفت: معمولاً آموزش نرم افزارهایی که در بین چهار گرایش مکانیک، عمومی است، با استقبال بیشتری مواجه می شود ولی کلاس هایی مثل زبان، کمتر مورد استقبال قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه استقبال عمومی دانشجویان از برنامه های انجمن علمی، به ماهیت برنامه ها نیز بستگی دارد، عنوان کرد: انجمن های علمی، تنها وظیفه ی برگزاری برنامه های صرفاً علمی را بر عهده ندارند بلکه برگزاری تفریحی و جشن هایی نظیر عید نوروز هم بر عهده آنها است.
این دانشجو با بیان اینکه استقبال از چنین جشن هایی، طبیعتاً بسیار خوب است، افزود: با وجود اینکه برنامه های صرفاً علمی، مخاطبان خاص خود را دارد اما سمینارهایی با حضور اساتید، نظیر سمینار دکتر فرزین با استقبال شدیدی مواجه شد. اخیراً سیاستی را دنبال می کنیم که پیش از اجرای برنامه های علمی درباره موضوعی که دانشجویان در مورد آن اطلاعاتی ندارند، ابتدا یک جلسه معرفی برگزار و سپس برنامه اصلی را اجرا کنیم. و با اجرای این سیاست، استقبال بهتر شده است.


کارهایی که توسط اساتید دیده نمی شود


حسین زالی، عضو انجمن علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان اینکه یکی از مهم ترین گلایه دانشجویان فعال در انجمن های علمی، عدم حمایت مسئولان دانشکده ها است، گفت: حداقل انتظار دانشجویان انجمن های علمی، این است که در بین بازدیدکنندگان این نمایشگاه، اساتید نیز حضور یابند. چراکه حضور آن ها، باعث می شود دانشجویان برای سال های بعد، با ایده های جذاب تر و انگیزه بیشتر حضور داشته باشند، زیرا می دانند باید با مطالعه حضور پیدا کنند و کارشان توسط اساتید دیده می شود.
وی با بیان اینکه میزان استقبال دانشجویان از نمایشگاه، به زمان بندی کلاس ها نیز بستگی دارد، افزود: عمده شلوغی نمایشگاه به دلیل فضای مفرح برنامه های انجمن ها و برگزاری مسابقه هاست.
وی افزود: برگزاری یک مسابقه عمومی توسط برگزارکنندگان نمایشگاه، به جذاب شدن نمایشگاه کمک بیشتری می کند.
این دانشجو درباره مشکلات مالی، عنوان کرد: امور فرهنگی مسئول اصلی حمایت مالی است ولی بحث مالی زیاد مطرح نیست. و اساتید و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی کمک زیادی در مورد وسایل و تجهیزات کردند.
احسان تمنده، عضو انجمن ستاره شناسی دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان اینکه برنامه های نجومی نیازمند بودجه ای خاص است، گفت: تجهیزات این برنامه ها، علاوه بر نیاز به ارز، بسیار گران هستند و نگهداری از آن ها نیز نیازمند اعمال حفاظتی خاصی است.
وی افزود: دانشجویان از برنامه های انجمن علمی ستاره شناسی که زیرمجموعه ای از دانشکده فیزیک است، استقبال خوبی می کنند.
همچنین رضا سلیمانی پور، عضو دیگر انجمن ستاره شناسی، اظهار کرد: عمده دانشجویان دانشگاه صنعتی به دلیل سطح بالای علمی شان، در نمایشگاه ها، به دنبال یادگیری مسائل علمی ای نیستند که در کلاس درس آموخته اند. بلکه بیشتر به دنبال فضای شاد و مفرح هستند، چراکه فضای عمومی دانشگاه خشک است و فعالیت های فوق برنامه زیادی در آن انجام نمی شود. در چنین فضایی، انجمن ستاره شناسی، که مسائلی علمی را نمایش می دهد، با استقبال کمی مواجه می شود.
دبیر انجمن علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه مرکز نوآوری و انجمن علمی مرکزی، در حد توان هر حمایتی را اعم از مالی، فضای کاری یا تأمین مدرس از ما می کنند، اظهار کرد: حدود 35 دانشجو از خارج از انجمن با ما در حال همکاری هستند، سمینارهایی با عنوان دورهمی برگزار می کنیم و در آن هر دانشجو، در حوزه ای که کار بیشتری کرده است را برای دیگران توصیف می کند.
حسینی افزود: انجمن علمی کامپیوتر، مسابقات تخصصی را در سطح دانشگاه و ملی برگزار یا در آن ها تیم می دهد.
وی با توضیح اینکه استقبال مخاطبان برنامه ها، بستگی زیادی به زمان برگزاری آن دارد، گفت: عمده شرکت کنندگان در برنامه ها، این درخواست را دارند که تعداد برنامه ها در طول سال بیشتر شود.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت بی تیتر، تاریخ 5 اسفند 95، کد مطلب: 565A57595A: www.btitr.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین