پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۷۵۷
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷
پیش از آن محمد سرافراز که مدیریتش بر سازمان کمتر از دو سال طول کشید، نتوانسته بود رضایت دولت یازدهم را جلب کند. تیم معاونت سیاسی صداوسیما در دوران مدیریت سرافراز نزدیکترین گروه به سعید جلیلی رقیب و از منتقدان برجسته حسن روحانی بود.

شعار سال: سال گذشته با زمزمه های غیر رسمی از تغییر محمد سرافراز رییس وقت صداوسیما به پایان رسید. زمزمه هایی که جدی بودند اما هیچ مقامی آن را تائید نمی کرد. این اتفاق در اوایل سال 95 رخ داد. دوران سرافراز در صداوسیما دولت مستعجل بود و او جایش را به علی عسکری داد، امسال نیز در فضای سیاسی آخر سال پای صداوسیما در میان است. این بار دولت است که به عملکرد رسانه ملی به شدت معترض است.

حسن روحانی در نشست خبری با کنایه از رسانه ملی انتقادکرد

از روز گذشته تاکنون سه تن از مقامات عالی رتبه دولت از نحوه اطلاع رسانی اقدامات دولت توسط صداوسیما به شدت انتقاد کرده اند.

سه شنبه، محمد باقر نوبخت در آخرین نشست خبری سال با زیر سوال بردن گزارش های جهت دار اقتصادی رسانه ملی و با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی برای اولین بار، امسال دورقمی شده است، گفت: «انتظار از رسانه ملی این است که تحقیق کند. این که چهار نفر را در خیابان پیدا کند که آیا در سفره خود احساس می‌کنید و بعد جمع بندی کند که اتفاقی نیفتاده است و این عدد نادرست است، اصلا زیبنده نیست

سخنگوی دولت با بر شمردن مواردی نظیر تسهیلات به واحد‌های تولیدی و خرید محصولات کشاورزی گفت که این پول‌ها به سفره مردم رسیده است. او سپس خطاب به صدا و سیما گفت: «حالا شما یک نفر را در لاله زار نو پیدا کنید و بپرسید آیا پول در سفره شما اثر کرده است؟»

نوبخت این شیوه اطلاع رسانی صدا و سیما را نادرست و سخیف خواند. او سپس این گزارش‌ها را حاصل کار «تیم سیاسی ویژه در صدا و سیما» دانست که برخی از برنامه‌ها را «حساب شده» و «با هدف تخریب» تهیه می‌کند.

اما در همین رابطه محمود واعظی وزیر ارتباطات نیز گفته است بخش‌هایی در صداوسیما هستند که نفوذ زیادی هم دارند و می‌خواهند صداوسیما را به عنوان یک حزب و جناح اداره کنند.

شب گذشته نیز وزیر اطلاعات در گفت و گوی ویژه خبری رفتار مجری تلویزیون و عملکرد صدا و سیما در زمینه برجام و سانسور دستاوردهای دولت را به چالش کشید.

محمود علوی خطاب به مجری برنامه که سعی در دور کردن گفت و گو از مسیر عملکرد دولت بویژه در برجام و سیاست خارجی، داشت، گفت: «شما اجازه نمی دهید مردم در جریان عملکرد و دستاوردهای دولت قرار بگیرد

از آخر اردیبهشت ماه سال 95 با تغییر رییس سازمان صداوسیما بارقه های امید در دولت حسن روحانی و میان هواداران دولت شکل گرفته بود که رفتار صداوسیما تغییر خواهد کرد.

پیش از آن محمد سرافراز که مدیریتش بر سازمان کمتر از دو سال طول کشید، نتوانسته بود رضایت دولت یازدهم را جلب کند. تیم معاونت سیاسی صداوسیما در دوران مدیریت سرافراز نزدیکترین گروه به سعید جلیلی رقیب و از منتقدان برجسته حسن روحانی بود.

در آن زمان صداوسیما بارها علیه بزرگترین برنامه و بزرگترین دستاورد دولت گزارش تهیه کرد. مذاکرات هسته ای و توافق ایران و غرب بارها توسط مخالفان آن در رسانه ملی نقد شد. رویکرد یک جانبه صداوسیما در مذاکرات هسته ای مهمترین چالش دولت و سازمان تحت مدیریت محمد سرافراز بود.

پس از مشکلات عجیبی که برای صداوسیما و محمد سرافراز پیش آمد او نتوانست به دوران مدیریت خود ادامه دهد و جایگاهش را به عبدالعلی علی عسکری داد. او نیز همانند سرافراز از مدیران با تجربه صداوسیما بود، با این تفاوت که سابقه سیاسی سرافراز از علی عسکری بیشتر بود.

علی عسکری پیش از رسیدن به مدیریت سازمان مسئولیت های فنی در سازمان داشت او با آمدن سرافراز از سازمان رفت و با شکست سرافراز جانشین او شد. سابقه فنی علی عسکری و حضور کمرنگش در سیاست باعث شد که عده ای تصور کنند او می تواند روابط رسانه ملی و دولت را ترمیم کند.

او در مهم‌ترین تغییر در مدیران مجموعه صداوسیما، مرتضی میرباقری را به‌عنوان معاون سیما انتخاب کرد. انتخابی که باتوجه به سوابق سیاسی و مدیریتی میرباقری، به نظر می‌رسد چراغ سبزی از سوی صداوسیما به دولت یازدهم باشد.

مرتضی میرباقری در دوره پنج ساله دوم علی لاریجانی در صداوسیما، معاون او بود. تفکر او نسبت به مدیران پیشین میانه روانه تر بود.

اما با گذشت زمان کوتاهی مشخص شد تصور بهبود اشتباه بوده است. دولت و دولتمردان همچنان منتقد عملکرد صداوسیما بودند. اگر در دوران سرافراز تمرکز انتقادی رسانه ملی بر روی توافق هسته ای و مذاکرات بود در دوران علی عسکری تمرکز بر روی عملکرد اقتصادی دولت است.

این موضوع باعث شده که دولتمردان بارها با رسانه ملی وارد چالش شوند. ابتدا در ماجرای حقوق های نجومی این بحث بالا گرفت زمانی که صداوسیما با انتشار گسترده پرونده حقوق ها به انتقاد از دولت پرداخت. تا جایی که در یکی از نشست های تلویزیونی وزیر بهداشت به شدت به رسانه ملی تاخت.


حمله لفظی وزیر بهداشت به صداوسیما بازتاب گسترده داشت

قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در برنامه زنده «ثریا» وقتی ماجرای پر تکرار فیش‌های حقوقی به میان کشیده شد، نتوانست سکوت کند و ادعای مجری برنامه را «دروغ» خواند.

او گفت اگر قصد این کار روشنگری بوده، باید این فیش‌ها را به دستگاه قضایی تحویل می‌دادند نه اینکه روی آنتن زنده چنین مسأله‌ای مطرح گردد. قاضی‌زاده هاشمی این را هم اضافه کرد که «اگر قانون را قبول ندارید و بنای شما فقط این است که بیایید جلوی دوربین و به اصطلاح خودتان افشاگری کنید که این کار را ادامه بدهید؛ فقط این شعارتان را عوض کنید. ننویسید دیدبانی برای پیشرفت ایران. این رفتار باعث پسرفت کشور می‌شود

حسن روحانی نیز در یکی از نشست های خبری اش به سانسور سخنانش در صداوسیما انتقاد کرد. او به کنایه گفت: «صدا و سیما وقتی می خواهد خلاصه کند زیادی خلاصه می کند آن وقت جمله ناقص در می آید. صدا و سیما می خواهد خلاصه کند تا وقت بینندگان تلف نشود(باخنده).»

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز بارها در نشست های خبری اش از انتظار دولت از رسانه ملی گفته است. او در موارد مختلف به گلایه و نقد عملکرد صداوسیما پرداخته است که آخرین و تندترین آن ها در نشست آخر سال بود.

با توجه به این که حملات صداوسیما به دولت در سال 95 به مسائل اقتصادی معطوف شد، نوبخت نیز که جدای از سخنگویی دولت پست اقتصادی در دولت دارد بیش از بقیه وزرا به رسانه ملی واکنش نشان داد.

او هفته گذشته از رویه صداوسیما در نحوه پرداختن به مسائل اقتصادی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «مطلع شدم (سه‌شنبه) ٣٠: ٢٠ با یک روش بسیار ناشیانه، اغواگرایانه و حتی قابل تعقیب از نظر قضائی به بررسی رشد ٧,٢‌درصدی حاصله در ٩ماه اول ‌سال پرداخت

سخنگوی دولت گفت: «از تریبون رسانه ملی استفاده کردند و از افراد پرسیدند، رشد ٧‌درصدی در زندگی شما چه اثری داشت؟ خب مثلا یک گندمکاری که امسال به خاطر وضع نزولات جوی ٧‌درصد بیشتر برداشت محصول کرد، لزومی است که حتما در زندگی من هم ٧‌درصد رشد بیشتری اتفاق بیفتد. اینها نوعی القای شبهه است. مردم زیرک و فهیم هستند و متوجه می‌شوند همه این ابزارها در راستای مخدوش‌کردن خدمات دولت است و پاسخ‌شان را هم خواهند گرفت

سخنگوی دولت یازدهم در پاسخ به این سوال که آیا انتقادهای دولت را به رئیس صداوسیما درباره تهیه گزارش‌های جهت‌دار رسانه ملی منعکس کردید، اظهار کرد: «بله به ایشان منعکس شد

مسئولان وزارت خارجه نیز در موارد متعددی در برابر صداوسیما موضع گرفته اند. سال 94 که سال رویارویی وزارت خارجه با رسانه ملی بود. به گونه ای که حتی گفت و گو عادل فردوسی پور مجری برنامه نود با محمد جواد ظریف وزیر خارجه اجازه پخش از تلویزیون را نیافت تا با انتقاد شدید وزارت خارجه همراه شود.


علی عسکری(سمت راست) نیز نتوانست روابط دولت و صداوسیما را گرم کند

امسال نیز با وجود تغییرات مدیریتی بازهم روابط وزارت خارجه با رسانه ملی تعریفی نداشت. به گونه ای که عباس عراقچی از حضور در برنامه زنده مناظره درباره اجرای برجام سرباز زد.

نارضایتی ناتمام از عملکرد صداوسیما از دیرباز وجود داشته است. این موضوع در دولت اصلاحات هم مطرح شده بود. از همان زمان به وجود اتاق های فکر علیه دولت سخن گفته شده است. تنها در دولت محمود احمدی نژاد بود که روابط دولت و صداوسیما وضعیت خوب و خوشی را سپری می کرد، آن هم در دوسال آخر با چالش هایی روبه رو شد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت فرارو، تاریخ 26 اسفند 95، کد مطلب: 309748: www.fararu.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین