سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نماز عید فطر در جهان + عکس
در قاب تصویر؛

نماز عید فطر در جهان + عکس

همزمان با روز اول ماه شوال و عیدسعیدفطر، میلیون‌ها مسلمان در سرتاسر جهان پس از یک ماه عبادت و بندگی در ماه ضیافت الهی، با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در پی شیوع ویروس کرونا نماز عید فطر را برپا کردند و به شکرگزاری و جشن و شادی پرداختند.
عدم رعایت فاصله اجتماعی در نماز عید فطر زاهدان
در شرایط شیوع کرونا؛

عدم رعایت فاصله اجتماعی در نماز عید فطر زاهدان

در حالی که اخبار از شیوع کرونا در سیستان و بلوچستان خبر می دهند اما متاسفانه می بینیم که جمعیت برای ادای نماز عید فطر بدون رعایت فاصله اجتماعی آماده می شوند.عواقب چنین بی احتیاطی ها را چه کسی می پذیرد؟
اختلاف نطر مراجع در رویت هلال ماه شوال و اعلام عید فطر
شرط رویت هلال ماه شوال؛

اختلاف نطر مراجع در رویت هلال ماه شوال و اعلام عید فطر

‌‌در سنت اسلام مناسک دینی بر مبنای ماه‌های قمری برگزار می‌شود. اما تعریف دقیق ماه قمری تا حدی محل اختلاف است. در تقویم ام القُری که گاه‌شمار رسمی کشور عربستان سعودی است و عمده کشور‌های مسلمان پیرو این گاه‌شمار هستند مبنای شروع ماه قمری فردای روزی است که در افق مکه ماه بعد از خورشید غروب کند. در فقه شیعه شروع ماه قمری فردای اولین روزی است که هلال ماه رویت شود.
سوتی زشت شبکه یک در پخش نماز عید فطر مسجد امام حسین
آقای عسگری پاسخ دهید؛

سوتی زشت شبکه یک در پخش نماز عید فطر مسجد امام حسین

نماز عيد سعيد فطر به امامت حجت الاسلام والمسلمين ابوترابى، امام جمعه موقت تهران، ساعت ٧:٣٠ صبح در مسجد امام حسين (ع) تهران اقامه مى‌شود.این خبری بود که شبکه اول سیما پخش کرد اما حتی بعد از ساعت ۸ صبح تصاویری از حرم مطهر امام هشتم همراه با مداحی را پخش می‌کرد. واقعا می‌توان این گاف بزرگ را به دیده اغماض نگریست؟ منتظر توضیحات آقای علی عسگری ریاست محترم صدا و سیما در این خصوص هستیم.
فطر، سرآغاز فرصتی دوباره
یادداشت اسماعیل علوی؛

فطر، سرآغاز فرصتی دوباره

فطر، فرصتی برای بازشناسی مبانی اعتقادی، فرهنگی و رفتاری در انسان است تا در سایه اهتمامی ‌مؤمنانه و در چارچوب برنامه‌های مکتب، زندگی خود را باز تنظیم و شالوده‌های آن را براساس ارزش‌های معنوی پی افکند.
جشن بندگی و اعتراف به عظمت الهی
روزی که به قیامت تشبیه شده است

جشن بندگی و اعتراف به عظمت الهی

یک کارشناس دینی با بیان اینکه عید فطر جشن بندگی انسان و اعتراف به عظمت خداوند و شکست شیطان است، گفت: مطابق برخی روایات روز عید فطر و نماز آن بازسازی صحنه قیامت و تمرینی برای آن روز است.
نماز عید فطر در «دانشگاه تهران»
گزارش تصویری

نماز عید فطر در «دانشگاه تهران»

نماز عید سعید فطر، صبح یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ به دلیل وجود ویروس کرونا، با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از انتقال بیماری کرونا و کمک به قطع زنجیره انتقال بیماری در دانشگاه تهران برگزار شد. این نماز همچنین در مصلی ها، مساجد، بقاع متبرکه شاخص و حسینیه‌های سراسر کشور نیز اقامه شد.
مواجهه خلاقانه و مواجهه مقلدانه با دعا‌های ماثور
عباسعلی منصوری عضو هیات علمی دانشگاه رازی؛

مواجهه خلاقانه و مواجهه مقلدانه با دعا‌های ماثور

مواجهه مومنان و پیروان ادیان با سرمایه دعا و مناجات یکسان نیست و تلقی متفاوتی از اهمیت و جایگاه این سرمایه و ماهیت آن دارندمدعای این نوشتار این نیست که صرفا کشش و حال شخص در دعا و مناجات معیار است؛ و توصیه‌های دینی در مورد نحوه دعا و مناجات بی تاثیر است همچنین مدعای این نوشتار این نیست که کسانی که مواجهه تقلیدانه با دعا و مناجات دارد، هیچ بهره‌ای از دعا نمی‌برند بلکه بحث در مورد معرفی شیوه مواجهه بهتر و کارآمد‌تر با دعا است.
به احتمال زیاد چهارم خرداد اول ماه شوال و عید فطر است
عضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری:

به احتمال زیاد چهارم خرداد اول ماه شوال و عید فطر است

حجت‌الاسلام موحدنژادگفت: با توجه به کامل بودن ماه شعبان و همچنین بر اساس نظر کارشناسان، ماه رمضان امسال 29 روز خواهد بود و به احتمال قوی، یکشنبه چهارم خرداد، اول ماه شوال و عید فطر است.
آیا مردم تهران در ماه رمضان روزه می‌گیرند؟
ابعاد مختلف دینداری؛

آیا مردم تهران در ماه رمضان روزه می‌گیرند؟

ابعاد مختلف دینداری را نیز در زمان های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد. گزارش پیش‌رو نتایج آخرین نظرسنجی ایسپا پیرامون موضوع روزه‌داری می‌باشد که با هدف بررسی میزان روزه داری مردم و دلایل شهروندان برای روزه نگرفتن در روزهای ۲۱ الی ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ (۱۶ تا ۱۸ ماه رمضان) انجام شده است. این نظرسنجی با رعایت اصول علمی و با جامعه آماری ساکنین شهر تهران با تعداد نمونه ۱۰۰۴ نفر به شیوه مصاحبه تلفنی انجام شده است.
ملک الموت پس از مرگ با انسان چه می‌کند
پاسخ‌های علامه طباطبائی به پرسش‌هایی درباره زندگی پس از مرگ

ملک الموت پس از مرگ با انسان چه می‌کند

علامه محمدحسین طباطبایی رحمه‌الله در نوشته‌ها و گفتگوهای خود با شاگردانش به پرسش‌هایی در مورد زندگی پس از مرگ پاسخ داده است.
در طول سال بايد مراقبه کنید تا برای شب قدر آماده شوید
یک سال پربار با شب قدر؛

در طول سال بايد مراقبه کنید تا برای شب قدر آماده شوید

انسان اگر مراقبۀ در روز نداشته باشد ممکن است به شب‌زنده‌داري موفق نشود. کما اين که اگر شب‌زنده‌داري نکند، زمينه براي لغزش روز مهيا مي‌شود.انسان بايد در طول سال آمادگي پيدا کند تا به درک شب قدر برسد و البته اگر به درک شب قدر رسيد سال بعدش سال غني و پرباري خواهد بود.
کلّه‌گنجشکی‌ها
مهدی شریف‌الحسینی، روانپزشک

کلّه‌گنجشکی‌ها

«کلّه‌گنجشکی» صفتِ روزه‌ای است که واقعی نیست، یک‌جور فانتزی است برای کودکان نابالغی که ادای انجام مناسک بزرگتر‌ها را در می‌آورند و در عین حال تحت فشار سخت و نفس‌گیر یک ناشتایی طولانی قرار نمی‌گیرند.
شب قدر شب تبشیر است یا تنذیر؟
یادداشت حجت الاسلام سروش؛

شب قدر شب تبشیر است یا تنذیر؟

گمان بر این نقطه متمرکز میشود که شب قدر ، قبل از نزول قرآن هم دارای ارزش و قدر بوده است.این معنا از ظاهر تعبیر “انا انزلناه فی لیله القدر” و تعبیر ابتداء سوره دخان که فرمود : “انا انزلناه فی لیله مبارکه” استفاده میشود .
اَحیا یا اِحیا؟
شب های اِحیا؛

اَحیا یا اِحیا؟

اِحیا: به‌معنی زنده‌داشتن، زنده نگه‌داشتن، زنده‌کردن و همچنین شب‌زنده‌داری و بیدار ماندن در شب است.اما اَحیا: جمع «حَیّ» است و معنی آن زندگان است. بنابراین، «شبِ اِحیا» یا «شب‌های اِحیا» درست است نه «شبِ اَحیا» و «شب‌های اَحیا».
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین