پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۹۱۸۴
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
لایدن رتبه بندی دانشگاه‌های جهان را در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرد و دانشگاه های چینی رتبه های اول را در علوم مهندسی، کامپیوتر کسب کردند.این رتبه بندی آمارهایی را در سطح ۵ رشته موضوعی اصلی شامل زیست پزشک و علوم بهداشتی، علوم حیاتی و زمین، ریاضیات و کامپیوتر، علوم طبیعی و مهندسی و علوم انسانی و اجتماعی فراهم آورده و هر کدام از این رشته‌های موضوعی اصلی دارای تعدادی از زیر شاخه‌ها است که در مجموع شامل ۴۵۳۵ رشته موضوعی است.

شعار سال: نظام رتبه بندی لایدن توسط مرکز علوم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند اجرا می‌شود و در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ میلادی اسامی ۹۶۳ دانشگاه برتر جهان مشاهده می‌شود.

رتبه بندی لایدن مبتنی بر داده‌های کتاب شناختی است که از وب او ساینس دریافت می‌شود. وب او ساینس شامل ۳ نمایه نامه علوم، علوم اجتماعی و علوم انسانی و هنر است. در این رتبه بندی کتاب و انتشارات کنفرانس‌ها دخالت ندارد.

انتخاب دانشگاه‌ها بر اساس تعداد انتشاراتی صورت گرفته که در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در وب او ساینس نمایه شده است.

این رتبه بندی آمارهایی را در سطح ۵ رشته موضوعی اصلی شامل زیست پزشک و علوم بهداشتی، علوم حیاتی و زمین، ریاضیات و کامپیوتر، علوم طبیعی و مهندسی و علوم انسانی و اجتماعی فراهم آورده و هر کدام از این رشته‌های موضوعی اصلی دارای تعدادی از زیر شاخه‌ها است که در مجموع شامل ۴۵۳۵ رشته موضوعی است.

لایدن با استفاده از مجموعه‌ای از شاخص‌های پیچیده کتابشناختی، آمارهای مورد نظر را در سطح تأثیر علمی، همکاری ها، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی دانشگاه‌ها فراهم می‌آورد.

در نظام رتبه بندی لایدن، مقالات علمی شامل انتشارات به زبان انگلیسی که داری نام یا نام‌های مشخص نویسندگان است مورد توجه قرار می‌گیرد. مقالاترترکتشده (ابطال شده) در رتبه بندیلایدنمحاسبه نمی‌شوند. این مقالات، مقالاتی هستند که در مجلات هسته منتشر می‌شوند.

جدول ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در چهار شاخص تأثیر علمی، همکاری‌های علمی، دسترسی آزاد به اطلاعات و تنوع جنسیتی

ردیف۱۰ دانشگاه اول شاخص تأثیر علمی۱۰ دانشگاه اول شاخص همکاری‌های علمی۱۰ دانشگاه اول شاخص دسترسی آزاد به اطلاعات۱۰ دانشگاه اول شاخص تنوع جنسیتی
۱هاروارد از آمریکاهاروارد از آمریکا

هاروارد از آمریکا

هاروارد از آمریکا
۲شانگهایجیاتونگاز چینتورنتو از کاناداتورنتو از کاناداتورنتو از کانادا
۳تورنتو از کاناداجان هاپکینز از آمریکاجان هاپکینز از آمریکاسائوپولواز برزیل
۴ژیژیانگاز چینمیشیگان از آمریکامیشیگان از آمریکاجان هاپکینز از آمریکا
۵شانگهای از چینآکادمی علوم چین از چینآکادمی علوم چین از چینمیشیگان از آمریکا
۶میشیگان از آمریکاشانگهایجیاتونگاز چینشانگهایجیاتونگاز چینکالج لندن از انگلستان
۷جان هاپکینز از آمریکاآکسفورد از انگلستانآکسفورد از انگلستانآکسفورد از انگلستان
۸سائوپولواز برزیلاستانفورداز آمریکااستانفورداز آمریکااستانفورداز آمریکا
۹پکن از چینکالج لندن از انگلستانکالج لندن از انگلستانتوکیو از ژاپن
۱۰دانشگاه ملی سئول از کره جنوبیژیژیانگاز چینژیژیانگاز چینواشنگتن سیاتل از آمریکا

قدرت نمایی چینی‌ها در شاخص تأثیر علمی

در شاخص تأثیر علمی از میان ۹۶۳ دانشگاه دنیا، چینی‌ها در صدر ۲۵ دانشگاه اول این رتبه بندی قرار دارند. در میان ۲۵ دانشگاه اول ۱۱ دانشگاه چینی حضور دارند و پس از آن ۷ دانشگاه متعلق به ایالات متحده آمریکا هستند. سه دانشگاه انگلیسی، یک دانشگاه کانادایی، یک دانشگاه ژاپنی، یک دانشگاه کره جنوبی و یک دانشگاه برزیلی نیز در این رده بندی حضور دارند.

۱۰ دانشگاه اول این شاخص شامل دانشگاه‌های هاروارد از آمریکا، شانگهایجیاتونگاز چین، تورنتو از کانادا،ژیژیانگاز چین، شانگهای از چین، میشیگان از آمریکا، جان هاپکینز از آمریکا،سائوپولواز برزیل، پکن از چین، دانشگاه ملی سئول از کره جنوبی هستند.

رتبه دانشگاه‌های برتر در شاخص همکاری‌های علمی

در شاخص همکاری‌های علمی بینالمللیدر مسافت‌های دور و نزدیک شاهد حضور دانشگاه‌های متنوع‌تری در ۲۵ دانشگاه اول هستیم. به نظر می‌رسد در این شاخص به معنای همکاری توجه بیشتری شده است و این تنوع در همکاری‌ها نیز دیده می‌شود.

در میان ۲۵ دانشگاه اول برتری با آمریکایی‌ها است که ۱۰ دانشگاه را به خود اختصاص دادهاند.۵ دانشگاه از چین، ۴ دانشگاه از انگلستان، یک دانشگاه از کانادا، یک دانشگاه از ژاپن، یک دانشگاه از کره جنوبی، یک دانشگاه از فرانسه، یک دانشگاه از برزیل و یک دانشگاه از استرالیا در این جمع قرار گرفتهاند.

شاخص دسترسی آزاد به انتشارات و رتبه دانشگاه‌های جهان

در رده بندیلایدنبخشی از شاخص‌ها به موضوع دسترسی آزاد به انتشارات اختصاص یافته است. در این بخش بازهم برتری با دانشگاه‌های آمریکا است. در ۲۵ دانشگاه اول این بخش ۱۰ دانشگاه از آمریکا هستند اما دانشگاه‌های متفاوتی نسبت به گروه قبلی در رده‌های بالاتر قرار گرفتهاند.

در این رتبه بندی ۵ دانشگاه از چین، ۴ دانشگاه از انگلستان، یک دانشگاه از کانادا، یک دانشگاه از برزیل، یک دانشگاه از ژاپن، یک دانشگاه از فرانسه، یک دانشگاه از کره جنوبی و یک دانشگاه از استرالیا در این جمع قرار دارند.

رتبه دانشگاه برتر دنیا در شاخص تنوع جنسیتی

دانشگاه‌های دنیا در شاخص تنوع جنسیتی نیز تنوع را دنبال کردهاند. در میان ۲۵ دانشگاه اول این شاخص با وجود ۱۲ دانشگاه از آمریکا، تنوع دانشگاه‌های اروپایی در این شاخص بیشتر است. در این رتبه بندی ۴ دانشگاه از انگلستان، یک دانشگاه از کانادا، یک دانشگاه از برزیل، یک دانشگاه از ژاپن، یک دانشگاه از فرانسه، یک دانشگاه از کره جنوبی، یک دانشگاه از استرالیا، یک دانشگاه از ایتالیا و یک دانشگاه از آلمان در این جمع قرار دارند.

وضعیت مناطق پنجگانهدنیا در رتبه بندیلایدن

وضعیت مناطق پنجگانهدنیا در رتبه بندیلایدندر شاخص تأثیرگذاری علمی نشان می‌دهد از منطقه آسیا ۳۶۱ دانشگاه از ۹۶۳ دانشگاه مورد رده بندی قرار گرفتهاندکه نشان از قدرت بخش آسیا دارد چرا که در منطقه اروپا ۳۴۶ دانشگاه از مجموع ۹۶۳ دانشگاه مورد ارزیابی قرار گرفتهاند.

منطقه آمریکای شمالی با ۲۰۳ دانشگاه و از مناطق اقیانوسیه و آمریکای جنوبی هر کدام با ۳۱ دانشگاه و منطقه آفریقا با ۱۴ دانشگاه در رده بندی قرار دارند.

در بخش علوم مختلف نیز دانشگاه‌های مختلف در شاخص تأثیر علمی دسته بندی شدهاند. در علوم زیستی و پزشکی از ۹۶۳ دانشگاه، ۹۰۸ دانشگاه دارای رتبه هستند.

جدول ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در پنج دسته از علوم

ردیف

۱۰ دانشگاه اول

علوم زیستی و پزشکی

۱۰ دانشگاه اول

علوم طبیعی و زمین

۱۰ دانشگاه اول

علوم کامپیوتر و ریاضی

۱۰ دانشگاه اول

علوم فیزیک و مهندسی

۱۰ دانشگاه اول

علوم انسانی و اجتماعی

۱هاروارد از آمریکا

سائوپولواز برزیل

شینهوااز چینشینهوااز چینهاروارد از آمریکا
۲تورنتو از کاناداژیژیانگاز چینXidian از چینژیژیانگاز چینتورنتو از کانادا
۳جان هاپکینز از آمریکاکالیفرنیا دیویس از آمریکادانشگاه علوم الکترونیکی و فناوری چینانستیتو تکنولوژیهاربیناز چینآکسفورد از انگلستان
۴شانگهایجیاتونگاز چینفلوریدا از آمریکاانستیتو تکنولوژیهاربیناز چینشانگهایجیاتونگاز چینکالج لندن از انگلستان
۵میشیگان از آمریکانانیانگاز چینژیژیانگاز چینXidianجیاتونگاز چینمیشیگان از آمریکا
۶پنسیلوانیا از آمریکاواگنینگناز هلندBeihang از چینجیلیناز چینکلمبیا از آمریکا
۷کالیفرنیا سن فرانسیسکو از آمریکادانشگاه کشاورزی چینشانگهایجیاتونگاز چینتیانجیناز چینپنسیلوانیا ایالتی از آمریکا
۸پیتسبورگ از آمریکادانشگاه علوم جغرافیا چیندانشگاه علوم و فناوریهاوژانگاز چیندانشگاه علوم و فناوری چینآمستردام از هلند
۹فودان از چینکوئینزلنداز استرالیادانشگاه جنوب شرقی چیندانشگاه علوم و فناوریهاوژانگاز چیننیویورک از آمریکا
۱۰کیسوسترزرو از آمریکادانشگاه شمال غربی علوم کشاورزی و جنگلداری چیندانشگاه علوم ارتباطی و مخابراتی پکن از چینتوکیو از ژاپنپنسیلوانیا از آمریکا

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار 2 خرداد 98، کد خبر: 4623889، www.mehrnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین