پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۶۷۰
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱
رئیس گروه علمی و فناوری ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: امسال بیش از 2.5 میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه رسیده که موجب افزایش تراز آب آن نسبت به سال گذشته شده است.

شعار سال:

تراز آب دریاچه ارومیه در ابتدای سال آبی 93-94 حدود 1270.15 و در ابتدای سال آبی 94-95 حدود 1270.08 متر بود که نشان از کاهش ناچیز سطح دارد و اینکه دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده است.
مسعود تجریشی روز جمعه افزود: طبق زمان بندی انجام شده در ستاد احیای دریاچه ارومیه در سه سال ابتدایی آغاز کار این ستاد (تا پایان مهرماه سال جاری) باید اقدامات در راستای تثبیت وضعیت دریاچه انجام می شد.
وی اظهار کرد: بعد از آن از پایان مهرماه 1395 باید فعالیت های مربوط به احیای دریاچه آغاز می شد که با توجه به اهمیت احیای این حوضه آبی و تاکید رییس جمهوری بر حیات دوباره آن، در کنار فعالیت های تثبیت، اقدامات احیا نیز آغاز شد.
تجریشی ادامه داد: ورود پساب های تصفیه شده به دریاچه، کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و مدیریت شبکه های آب با هدف جلوگیری از هدررفت و پرت آب برخی از این اقدامات است.
وی گفت: اتصال آب زرینه رود به سیمینه رود، کنترل سردهنه ها که در سال های آینده هم ادامه خواهد داشت، رهاسازی آب از سدها که آن نیز ادامه می یابد، کنترل برداشت های غیرمجاز و لایروبی رودخانه ها که قسمت عمده آن در آبان و آذرماه سال گذشته انجام شد، از دیگر اقداماتی است که طی سال گذشته و اوایل امسال کمک کرد تا دریاچه به شرایط مطلوبی برسد.
رئیس گروه علمی و فناوری ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: در گذشته، آبی که به دریاچه می رسید پراکنده و به علت شوری زیاد تبخیر می شد، اما این اقدامات موجب جمع شدن آب و جاری شدن به سمت دریاچه شده است.
تجریشی افزود: البته اقدامات سخت تر و کارهای اصلی احیا از مهرماه امسال آغاز می شود که با انجام آنها باید تراز آب دریاچه نسبت به سه سال گذشته افزایش یابد؛ بنابراین علاوه بر ادامه اجرای این فعالیت ها اقدامات دیگری نیز باید انجام شود تا آب بیشتری به دریاچه برسد.
وی گفت: یکی از این اقدامات اتصال پساب تصفیه شده شهرهای بزرگ به دریاچه ارومیه است که طبق برنامه زمان بندی شده پساب تصفیه شده شهرهای تبریز و ارومیه تا سال 99- 98 به دریاچه ارومیه سرازیر می شود.
تجریشی افزود: طبق برنامه ریزی صورت گرفته امسال باید حدود 50 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده وارد دریاچه ارومیه شود و تا سال 1400 باید به 300 میلیون مترمکعب افزایش یابد.
وی در مورد اعتبار این طرح گفت: اعتبار در نظرگرفته شده برای اجرای تصفیه پساب ها سال به سال متفاوت است؛ بر این اساس برای آذربایجان غربی و شرقی امسال حدود 300 میلیارد تومان اعتبار به منظور جمع آوری فاضلاب و احداث تصفیه خانه ها درنظرگرفته شده است.

** دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه از 19 سال پیش با روند کاهش میزان تراز آب رو به رو بوده و در این مدت، سطح آن هفت متر و 41 سانتیمتر نسبت به حداکثر سطح تراز کاهش یافته است.
این در حالی است که در برخی سال ها سطح تراز آبی دریاچه ارومیه بیش از یک متر کاهش داشته است.
با روی کار آمدن دولت یازدهم برنامه های 26 گانه برای احیای این دریاچه تصویب شد و به اجرا درآمد که نتیجه آن، تثبیت میزان آب دریاچه در 2 سال متوالی گذشته است.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار 18 تیر 95 ، کد مطلب:82140383: www. irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین