پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۹۶۹
تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵
آتش سوزی بوعلی سینا در حالی خاموش شد، که برخی حواشی، فضای اقتصادی کشور را داغ کرد اما یک فعال حوزه صنعت نفت بر این باور است که بازار محصولات پتروشیمی در پی رکود چند وقت گذشته آنچنان دستخوش تغییر نخواهد شد.

شعار سال:

 سحرگاه شنبه آتش پتروشیمی بوعلی سینا بعد از گذشت حدود 48 ساعت خاموش شد، در زمان آتش سوزی حواشی بسیاری در فضای مجازی و در بین مردم ایجاد شده بود که از این موارد می‌توان به موضوع کاهش ارزش سهام هلدینگ خلیج فارس در بازار سهام، ریزش شاخص کل بورس و تغییر در قیمت محصولات پتروشیمی اشاره کرد.

بازار سهام روز شنبه با وجود آنکه ریزشی را تجربه کرد اما پیش بینی‌های برخی کارشناسان و مشتریان بازار سهام را عملی نکرد و همان‌طور که مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس بیان کرده بود، ارزش سهام بورس و سهام هلدینگ خلیج فارس کاهش قابل توجهی را ثبت نکرده است.

اما حال جای سؤال است که بازار محصولات پتروشیمی به خصوص محصولاتی که در پتروشیمی بوعلی سینا تولید شده است چه روندی را در روزهای آینده تجربه خواهد کرد؟

در این رابطه رضا پدیدار، یک فعال حوزه نفت و پتروشیمی اظهار کرد: اصلی کلی اقتصاد ایران بر مبنای آن است که جنبه‌های روانی یک موضوع تأثیر بسیار بیشتری نسبت به مؤلفه های اقتصادی و سیاسی بر روند اقتصادی کشور دارد و اتفاق اخیر پتروشیمی بوعلی سینا فارغ از این قاعده نیست.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب اتفاقات درونی و برونی کشور سریعاً تأثیرات روانی بر اقتصاد ایران دارد، گفت: آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا اتفاق ملی نبوده و می‌توان این اتفاق را یک موضوع بومی و منطقه‌ای تلقی کرد که در دنیا رایج است.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران افزود: عامل این رخداد کاملاً فنی و تکنیکی بوده است، تصور می‌شود ظرف 3 تا 4 هفته آینده عملیات‌ترمیم واحد به نقطه قابل قبولی برسد و بازسازی کامل در دستور کار قرار گیرد.

پدیدار در پاسخ به این سؤال که آتش سوزی اخیر چه تأثیری بر بازار محصولات پتروشیمی کشور خواهد داشت، خاطرنشان کرد: بازار محصولات پتروشیمی در اوج رونق خود نیست و شرایط محصولات پتروشیمی ایران در میانه بازار قرار دارد، بازار محصولات پتروشیمی ایران نسبت به گذشته تا حدودی کند شده و حجم قابل توجهی از مواد تولیدی در مخازن مانده است.

وی از دیگر دلایل رکود نسبی در محصولات پتروشیمی به مشکلات مالی و رکود اقتصادی در جهان اشاره کرد و بیان کرد: این آتش سوزی تا حدودی بازار را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد و پیش بینی می‌شود به مدت یک ماه بازار محصولات این پتروشیمی دستخوش تغییر شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، خاطرنشان کرد: پتروشیمی بوعلی سینا نیاز بازار داخلی و صادراتی کشور را تأمین می‌کند که پیش بینی می‌شود اتفاق اخیر در این پتروشیمی اندکی قیمت محصولات را افزایش دهد، اما به دلیل ثبات نسبی در بازار و مازاد تولید، قیمت‌ها سریع به روند گذشته خود بازخواهد گشت.

پدیدار یادآور شد: قیمت سایر محصولات بعد از گذشت یک ماه از این موضوع به حالت طبیعی بازگشت خواهد گشت اما این موضوع برای پارازایلین صدق نخواهد کرد و بازگشت قیمت منطقی برای این محصول بیش از دیگر محصولات زمان نیاز دارد.

وی در پایان تاکید کرد: مهم‌ترین موضوع در زمینه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی وارد نشدن خسارت به دیگر پتروشیمی‌ها است.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری میزان، تاریخ انتشار 21 تیر 1395، کد مطلب: : www. mizanonline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین