پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۰۲۹
تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰
سندی با عنوان فرمان سلطان ابوسعید ایلخانی که عمر آن به بیش از ۷۰۰ سال می‌رسد، در آرشیو ملی ایران نگهداری می‌شود.

شعارسال: بخشی از یک سند دوره ایلخانی، از جمله ذخایر آرشیو ملی ایران است. این سند به خط تعلیق رایج در اسناد دیوانی دوره ایلخانی است که در بخش پایانی آن، فرمانی از سلطان ابوسعید مغول درباره معافیت از مالیات منطقه‌ای در فارس نوشته شده است.

این فرمان در منطقه کوهک فارس به تاریخ ربیع الاول سال ۷۲۶ هجری قمری، صادر شده که نام امیران صاحب آل تمغای (مهر قرمز) زیر سند و همچنین نام شخص و روستایی که به آن تعلق داشته، نگاشته شده است.

مضمون استفاده شده از سطرهای باقی مانده بر خارج بودن یک روستای فارس از املاک حکومتی (اینجو) و تعلق آن به یک شخص و معاف بودن او از انواع مالیات، تاکید دارد. همچنین بخش‌هایی از دو مهر قرمز و یک مهر سیاه روی سند و شش مهر پشت سند وجود دارد که به کارگزاران دیوانی تعلق دارد و به خط ایغوری نوشته شده است. این سند در اندازه ۶۹/۵ در ۲۲/۷ سانتی‌متر به شماره سند ۱۴۴۴/۲۸۰ در آرشیو ملی ایران نگهداری می‌شود.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار خبر 22 تیر 1395، کدمطلب: 3711080 ،www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین