پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۵۷۳
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این سازمان در تصمیم گیری‌ها استقلال کامل دارد، گفت: در حال حاضر این سازمان، حیات خلوت باند اقتصادی و سیاسی نیست.

شعار سال: دکتر سید تقی نوربخش در نشست با اعضای اتاق بازرگانی با بیان اینکه کارفرمایان صاحبان اصلی سازمان تامین اجتماعی هستند، گفت: از تولیدکنندگان کشور که در شرایط سخت اقتصادی و کسب و کار سالهای اخیر به دلیل کاهش بودجه، فشارهای تحریم، مشکلات نقدینگی تحت فشار بودند اما مانع تعطیلی کارگاهها شدند، تقدیر می کنم.

وی تصریح کرد: اگرحس همبستگی و همت والای کارفرمایان کشور نبود، فضای تولید و به تبع آن سازمان تامین اجتماعی با مشکلات بیشتری مواجه می شد.

نوربخش با بیان اینکه سازمان های بیمه گر اجتماعی مولود جامعه کارفرمایی هستند، گفت: دلیل آن را می توان در کمک به تولید امنیت اجتماعی، آسودگی نیروهای مولد و انتقال مسائل کارگری از کارگاه‌ها به سازمان های بیمه گر جستجو کرد که کارفرمایان به نقش این سازمان ها واقف شدند.

وی در ادامه به هزینه های سازمان تامین اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: این سازمان ماهیانه در سال جاری ٥٢٠٠میلیارد تومان برای پرداخت تعهدات هزینه می کند که شامل ٣٤٠٠ میلیارد تومان مستمری که یک و نیم برابر پرداختی دولت در بخش یارانه هاست، ٢١٠میلیارد تومان بیمه بیکاری، یک هزار میلیارد تومان در بخش خرید خدمات درمانی و ٤٠٠ میلیارد تومان در قسمت مراکز درمانی ملکی و مابقی هزینه های اداری و پشتیبانی و سرمایه گذاری است.

نوربخش افزود: بودجه این سازمان متکی به دولت نیست و از منابع حق بیمه های وصولی تامین می شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به تشریح دلایل افزایش نامتعارف هزینه های این سازمان در چند سال گذشته اشاره کرد و گفت: در هشت سال دولت های نهم و دهم اتفاقاتی بر سر این سازمان افتاد که بی نظیر بود.

وی ادامه داد: کل بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی در سال ٨٠، ٢٢٠٠میلیارد تومان و در سال ٨٤ به ٤٢٠٠میلیارد تومان رسید.

نوربخش با بیان اینکه در سال ٩٢ دکتر روحانی سازمان تامین اجتماعی را با بدهی٦٠ هزار میلیارد تومان تحویل گرفت، گفت: علت افزایش این بدهی‌ها، تصویب ١٨ قانون بدون منبع در مجلس و دولت بود که به این سازمان تحمیل شد.

وی مشاغل سخت و زیان آور، تعدیل نیروهای انسانی و معافیت های قانونی را از دیگر دلایل افزایش بی رویه هزینه های سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در سال ٨٤، یک میلیون و٢٠٠ هزار مستمری بگیر تحت پوشش این سازمان بودند، افزود: در سال ٩٢ این آمار به ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر رسید.

نوربخش اظهار داشت: قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان مصوب سال ٨٨ مجلس شورای اسلامی، ٧٩٠٠میلیارد تومان برای این سازمان بارمالی ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه اعتماد بیمه شدگان و شرکای اجتماعی بالاترین برند یک سازمان بیمه گر اجتماعی است، گفت: متاسفانه در دولت گذشته به این حیثیت خدشه وارد شد که در دولت تدبیر و امید این سازمان به مسیر ماموریت های اصلی و خدمت رسانی به جامعه هدف بازگشت.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه کارفرمایان و کارگران صاحبان اصلی سازمان تامین اجتماعی هستند، گفت: سعی کردیم این ادبیات و جلب مشارکت ذینفعان را مدنظر قرار دهیم.

نوربخش، قانونمداری را راهبرد سازمان تامین اجتماعی عنوان و تصریح کرد: اجرای آرای دیوان عدالت اداری در این سازمان واجب است و سال گذشته سازمان تامین اجتماعی در تعامل با دیوان عدالت اداری، دستگاه برتر شد.

وی افزود: در سه سال گذشته یک قانون علیه سازمان تامین اجتماعی در مجلس شورای اسلامی تصویب نشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، سه جانبه گرایی را اصل اساسی هر صندوق بیمه ای دانست و گفت: تلاش می کنیم این اصل در این سازمان رعایت شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته برای تأمین هزینه خدمات این سازمان تلاش شده است و باید توجه داشت که مستمری مثل پروژه عمرانی نیست که بتوان آن را متوقف کرد یا پرداخت های مربوط به آن را صورت نداد، بلکه مردم ۳۰ سال کار می‌کنند و امیدوار به دریافت مستمری دوران بازنشستگی هستند.

نوربخش ادامه داد: مدیران سازمان تامین اجتماعی باید پاسخگو باشند و به جرات می‌گوییم خط قرمز ما مسائل مالی و سلامت اداری است.

وی ادامه داد: در موضوع مشاغل سخت و زیان‌آور با فعالان اقتصادی هم فکر هستیم و به همین دلیل با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی فهرست ۱۲۰۰ گانه مشاغل سخت و زیان آور به ۱۳ ردیف کاهش یافته است.

نوربخش به مصوبات ماه‌های گذشته سازمان تامین اجتماعی در حمایت از تولیدکنندگان اشاره کرد و افزود: اجرای بخشودگی جرائم بیمه‌ای تولیدکنندگان و عدم اخذ مفاصا حساب از بخش خصوصی در هنگام دریافت تسهیلات، از این دست اقدامات است.

وی گفت: اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان تامین اجتماعی ٨ هزار میلیارد تومان بدهکارند، اما سیاست این سازمان در قبال این افراد ایجاد فشار مضاعف بر آنها نیست و برای پرداخت دیون، تعامل و گفتگو را مورد توجه قرار داده است.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، وی با بیان اینکه تعامل با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی از برنامه‌های این سازمان است، گفت: همواره در جلسات این تشکل‌ها شرکت کردیم و بر ادامه این راه تاکید داریم.

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري ايسنا، تاریخ انتشار:27 تير 1395، کد مطلب: 95040115859:www. isna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین