site traffic analytics پیش بینی‌ برای سیلاب و بارش ها نمی‌تواند از دقت 65 درصد بیشتر تجاوز کند | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۵۷۴۶۴
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۹
وزیر نیرو گفت: در دنیا پیش بینی‌ برای سیلاب و بارش ها نمی‌تواند از دقت 65 درصد بیشتر تجاوز کند خصوصا برای بازه‌های زمانی حدود 3 ماه و بیشتر.

شعارسال: «رضا اردکانیان»، وزیر نیرو،در ارتباط با «سیل سیستان و بلوچستان» گفت: پیش بینی سیلاب و  بارش‌ از وظایف سازمان هواشناسی است. با تجهیزاتی که در حال به روز کردن آن هستند، همه سعی سازمان هواشناسی در بالا بردن دقت است. در دنیا پیش بینی‌ برای سیلاب و بارش ها نمی‌تواند از دقت 65 درصد بیشتر تجاوز کند خصوصا برای بازه‌های زمانی حدود 3 ماه و بیشتر.

او ادامه داد: در شرایط معتدل هر سال باید حدود 250 میلیمتر بارندگی داشته باشیم ولی زمانی که 10 سال خشک و بارش های، خیلی کمتر از حد متوسط در کشور حاکم باشد و با توجه به سیلاب‌های گذشته و احتمالات برای این که ممکن است با شرایط غیر معتدل حَدی بیشتر مواجه باشیم، می توان پیش بینی کرد که یکباره با شرایط بسیار تَر روبه رو باشیم. لذا در این وضعیت هر احتمالی جدی است.

وزیر نیرو در مورد اخطارهای هواشناسی بیان کرد: امسال یکی، دو روز قبل از بارش‌های جنوب استان سیستان و بلوچستان اخطارهای هواشناسی را دریافت کردیم و بلافاصله ترتیبات لازم داده و آمادگی‌ها فراهم شد. به مردم اطلاع‌رسانی کردیم  و در مناطق حساس تخلیه صورت گرفت. در ارتباط با سدها، آمادگی دریچه‌ها و رها سازی در حدی که کارشناسانه و فنی بود، کارهایی انجام گرفت اما بارش‌ها بسیار وسیع بود و ظرف روزهای جمعه و شنبه بارش‌های سنگینی داشتیم.

اردکانیان گفت: مجموع بارش‌های استان سیستان و بلوچستان از ابتدای سال تا الان حدود 45 برابر سال گذشته است و همه 5 مخزن سدی که داشتیم تقریبا پر شد. بحمدالله در استان سیستان و بلوچستان، خسارت جانی نداشتیم که حاکی از سطح بالای آمادگی‌ بود، در سیلاب وسیع قبلی در سال 86 حدود 15 نفر جان باختند. امیدواریم با سرعت دادن به برنامه مهندسی رودخانه‌ها، لایروبی‌ و تکمیل سدهای در دست احداث که مخازنی هستند برای کنترل سیلاب، بتوانیم حداکثر بهره‌برداری را برای تأمین نیازهای شرب، بهداشت، صنعت و کشاورزی از این بارش‌ها داشته باشیم و همچنین  خسارات را به حداقل برسانیم.

او با بیان این جمله که این بارش ها در سیستان و بلوچستان ادامه دارد، گفت: یک ستاد فرماندهی مدیریت سیلاب در شرکت مدیریت منابع آب، با یک سیستم آنلاین داریم که همه شرکت‌ها به هم مرتبط هستند. با سازمان هواشناسی کشور هم همکاری خوبی داریم. در لایحه بودجه سال 99 پیش بینی‌های لازم را کردیم و امیدواریم، نمایندگان مجلس هم با توجه به مجموع معذورات کشور، ارقام خوبی را برای این کار برای سال 99 در نظر بگیرند.

اردکانیان در پایان گفت: در مجموع می‌خواهم عرض کنم که بخش پر لیوان بسیار دلگرم کننده است. ما در شرایطی که نیاز وسیعی به رونق تولید، امنیت غذایی و بهبود شرایط زیست محیطی داریم اما با همه این موارد، وضعیت خوبی تا الان داشتیم و ان‌شاءالله تا پایان سال هم همین باشد.

شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: 5بهمن1398، کدخبر: 954341: www.borna.news

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین