پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۲۶۱۹۹۹
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: برای مهر سال آینده بین 100 تا 200 رشته فاقد متقاضی را در این دانشگاه حذف می‌کنیم.
شعارسال: دکتر محمدحسین امید در نشستی خبری که عصر امروز (29 بهمن) در دانشگاه علمی کاربردی کرمانشاه برگزارشد، بااشاره به ساماندهی مراکز علمی کاربردی کشور طی چند سال اخیر، اظهار کرد: سال 1394 حدود 1100 مرکز علمی کاربردی در کشور داشتیم که با ابلاغ دستورالعمل حذف مراکز دولتی و لزوم کیفی سازی این مراکز، تعداد آنها تا سالجاری به 620 مرکز کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: تاکید بر توقف توسعه کمی و توجه به توسعه کیفی در این دانشگاه باعث شده تا در طول چهار سال گذشته تنها 30 مرکز جدید مربوط به بخش خصوصی و نهادهای نیمه دولتی مانند شهرداری و... داشته باشیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه از سطح بندی مراکز علمی کاربردی کشور در سالجاری به چهار سطح اشاره کرد و گفت: براساس این سطح بندی هیچکدام از مراکز علمی کاربردی کشور در سطح ممتاز یا درجه یک قرار نگرفتند.

وی اعلام کرد: همچنین طبق سطح بندی که طی دو سال گذشته داشتیم، حدود 20 مرکز برای دو سال متوالی جزو گروه سطح چهارم قرار گرفتند که با توجه به کیفیت پائین آنها مجبور به حذفشان شدیم.

امید یادآورشد: البته در این مدت 200 مرکز علمی کاربردی کشور هم تلاش کردند و سطح خود را از سطح سه به سطح دو ارتقاء دادند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه تعداد کل دانشجویان مراکز علمی کاربردی کشور را در سالجاری بیش از 250 هزار نفر اعلام کرد و گفت: برای مهر امسال ظرفیت پذیرش 400 هزار دانشجوی جدید داشتیم که 150 هزار نفر از این ظرفیت پر شد و 70 درصد این ظرفیت خالی ماند.

وی یادآورشد: البته میزان پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی کشور برای سالجاری 20 درصد بیشتر از سال گذشته بود.

وی در ادامه بااشاره به توجه به مهارت آموزی دانشجویان در مراکز علمی کاربردی کشور، عنوان کرد: طبق آخرین آماری که در اختیار داریم بیش از 70 درصد از دانش آموختگان مراکز علمی کاربردی کشور شاغل شده‌اند که از این تعداد 38 درصد شغل مرتبط با زمینه تحصیل خود را دارند.

امید به وجود 800 رشته مهارتی در مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور هم اشاره کرد و گفت: توجه به مسئله کیفی سازی دانشگاه باعث شده تا تصمیم بگیریم برای مهر سال 1399 رشته هایی که متقاضی ندارند را حذف کنیم که حدود 100 تا 200 رشته را شامل می‌شود.

به گفته رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی رشته هایی که قرار است برای سال تحصیلی سال آینده حذف شوند، بیشتر رشته‌هایی هستند که طی دو سال اخیر هیچ متقاضی نداشته‌اند.

وی در پایان به ساماندهی مدرسین دانشگاه علمی کاربردی هم اشاره کرد و گفت: تا چند سال پیش حدود 92 هزار مدرس در سطح مراکز علمی کاربردی کشور تدریس می کردند که در راستای کیفی سازی دانشگاه این تعداد را به 35 هزار مدرس کاهش دادیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت تحلیلی خبری عصرایران ، تاریخ انتشار: 29 بهمن 1398 ، کدخبر: ۷۱۴۴۶۴  ، www.asriran.com‏

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین