site traffic analytics می‎خواهم دیده شوم | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۳۵۱۰
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۷
جوانانی که امروز می خواهند دیده شوند و با ناامیدی در عرصه انتخابات کاندیدا می شوند، می توانند در قالب احزاب واقعی رشد کنند. احزاب ما حزب به مفهوم درست آن نیستند. اولیای جامعه اجازه دهند احزاب واقعی با سلایق و علایق مختلف شکل بگیرند و نقش آفرینی کنند. قدرت باید چرخش داشته باشد و برای هر شخص صاحب استعداد و توانی، امکان پیشرفت و امید به تصدی امور فراهم شود.

شعار سال: یکی از سرگرمی های مردم ایران در هر دوره تبلیغات انتخاباتی، حضور افرادی است که صددرصد مطمئن هستند که موفق نخواهند شد، اما با جدیت حضور می یابند و تبلیغ می کنند و گاه شعارهایی مطرح می سازند که تا مدت ها سوژه برخی رسانه ها و فضای مجازی می‌شوند. این پدیده اجتماعی، عموماً در شهرهای بزرگ در هر انتخابات به چشم می خورد و تعداد آنها هم بسته به سیاست اعلام صلاحیت در هر دوره، کم و زیاد می شود. آنها عشق برنده شدن دارند؛ چه در انتخابات رقابتی و چه در میدان خالی شده از رقیب!

روان شناسان، غالباً  این گونه افراد را ذیل «تیپ شخصیتی پیشرفتگرا» دسته بندی می کنند که آنچه برایشان بیش از هر چیز اهمیت دارد، موفقیت شان است و برای پیشرفت، سخت کار می کنند و دست به هر اقدامی که لازم باشد، می زنند و جویای نام و مقام هستند. شاید نامزدهای گمنامی که امیدی به پیروزی ندارند، اما کاندیدا می شوند، صاحب چنین تیپ شخصیتی هم باشند، اما من فکر می کنم فراتر از آن، ما مواجه با استعدادهایی هستیم که به جهت برخی ناکارآمدی ها در ساختار فعلی مردمسالاری، نمی توانند توانمندی خود را در معرض استفاده جامعه قرار دهند.

در نظام های مردم سالار، احزاب محل مشخص برای رشد و پرورش این استعدادها هستند و هر شهروندی می تواند طبق رویکرد و دیدگاه خود، وارد یک حزب شود و در آنجا مراحل رشد را بر مبنای شایسته سالاری طی کند و در نهایت بتواند در عرصه های بالاتر استعدادش را بروز دهد. اکنون در بسیاری از کشورهای مهم و بزرگ دنیا، برآمدن جوانان بر بالاترین مدارج حکومتی را شاهد هستیم و این امر در حال سرایت به غالب کشورها است. 

   در انتخابات گذشته آمریکا، تعداد مردان و زنان متولد دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی که نامزد کنگره شدند، بیش از ۳۰۰ درصد افزایش را نشان ‌داد. در اروپا، رهبرانی کمتر از ۴۰ سال سن به رهبری کشور خود دست یافتند که می‌توان به سباستین کورز در اتریش، امانوئل ماکرون در فرانسه و لئو وارادکار در ایرلند اشاره کرد. در آفریقا، آسیا و استرالیا نیز جوانان زیادی برای کرسی‌های ارشد دولتی نامزد شده و تاریخ سازی کرده اند. سباستین کورز، وزیر امور خارجه سابق اتریش و رهبر حزب محافظه کار با تنها ۳۲ سال سن جوان‌ترین رهبر کنونی جهان است که در سال ۲۰۱۷ و در سن ۳۰ سالگی به عنوان صدراعظم اتریش انتخاب شد. در ایتالیا، لوئیجی دی مایو، معاونت نخست وزیر را تنها با ۳۱ سال سن در اختیار دارد. دو سال پیش، یک دانشجوی رشته حقوق به نام تیفانی دگوی در سن ۲۴ سالگی به عنوان جوان‌ترین عضو پارلمان فرانسه به این مجلس راه یافت. در مالزی، سید صدیق مالزیایی، با تنها ۲۵ سال سن، وزیر ورزش و جوانان شده است. 

قانون اساسی جمهوری اسلامی به  عنوان سند میثاق ملی، جمهوریت و اتکا به آرای مردم را تضمین کرده و جمهوریت نظام، جزو لاینفک نظام جمهوری اسلامی است. روح قانون اساسی، کاملاً در تضاد با افکار و اعمال کسانی است که در پی تضعیف جمهوریت هستند و حرکت بر مبنای نظام تک حزبی مشابه چین را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده اند. اخیراً یکی از سخنرانان محافل تندرو که از پکن و حزب کمونیست چین بازدیدکرده بود، با تمجید فراوان از نظام سیاسی این کشور و اینکه فقط حدود شش درصد از مردم این کشور که عضو حزب هستند، تعیین کننده اند و بقیه حق رأی ندارند، نسخه ای به زعم خود، کارساز برای نظام سیاسی ما پیچیده بود! این در حالی است که مردمی بودن در ذات انقلاب ما نهفته و جدایی ناپذیر است.

تنزل نرخ مشارکت سیاسی، با تبلیغات از سکه افتادة صدا و سیما بالا نمی رود. اگر فضا برای فعالیت احزاب واقعی فراهم شود، مشارکت مردم افزایش می یابد، مخاطرات فزاینده نظام کمتر می شود و تاب آوری آن در برابر تهدیدات بیرونی بیشتر می شود. در همین انتخابات مجلس، اصولگرایان به راحتی می توانستند در میدانی رقابتی هم برنده شوند و اکثریت مجلس را جوانمردانه به دست آورند؛ حالا گیرم، کرسی هایی را هم به رقیب واگذار می کردند، اما بدنامی پیروزی در انتخاباتی را که هشتاد درصد مردم پایتخت به آن پشت کردند، به جان نمی خریدند. 

فاصله گرفتن تدریجی از جمهوریت نظام و یکدست کردن حاکمیت و رشد فرهنگ بله قربان گویی و چاپلوسی، جوانان را از انقلاب اسلامی و انقلاب اسلامی را از اهداف خود دور می سازد. بنیانگذار انقلاب اسلامی، همواره بر اهمیت مردمی بودن و میزان بودن رأی و نظر مردم تأکید می کرد. تشریفاتی نمودن فرایند انتخاب و دور نگه‌داشتن آحاد مردم، به ویژه جوانان از این فرایند، می تواند در آینده آسیب های جدی متوجه نظام کند.

جوانانی که امروز می خواهند دیده شوند و با ناامیدی در عرصه انتخابات کاندیدا می شوند، می توانند در قالب احزاب واقعی رشد کنند. احزاب ما حزب به مفهوم درست آن نیستند. اولیای جامعه اجازه دهند احزاب واقعی با سلایق و علایق مختلف شکل بگیرند و نقش آفرینی کنند. قدرت باید چرخش داشته باشد و برای هر شخص صاحب استعداد و توانی، امکان پیشرفت و امید به تصدی امور فراهم شود. خیل جوانانی که بعد از این حجم عظیم تبلیغات و تقاضاهای متعدد و مکرر، پای صندوق حاضر نشدند، رضایتمندی ندارند. پیام مردم به مسئولین در انتخابات مجلس، بازگشت به ارزش های قانون اساسی و مردم سالاری است.

شعار سال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: 10اسفند1398 ، کدخبر: 970956: www.borna.news

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین