پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۸۸۸۹
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
رمزگان در حال حاضر صید و صیادی رونق خود را از دست داده است این مساله سبب شده است تا بی رونقی صید و رُکود اقتصادی در کنار یکدیگر راه خود را ادامه دهند.
شعار سال: هرمزگان در حال حاضر صید و صیادی رونق خود را از دست داده است این مساله سبب شده است تا بی رونقی صید و رُکود اقتصادی در کنار یکدیگر راه خود را ادامه دهند.

سال گذشته در این برهه زمانی خنده بر لب قشر زحمتکش صیادان این شهرستان می‌بارید چرا که سالی پر از برکت را پشت سر گذاشته بودند. متاسفانه فصل جدید صید و صیادی دیگر بوی سال گذشته را نمی‌دهد و انتظار می‌رود دولت از این قشر حمایت کرده و به آن‌ها اعتبار دهد.

حمید نودی ناخدا جوان با دستش به سمت ملوانان خود اشاره می‌کند که در ساحل کنار یکدیگر نشسته بودند و انگار کفگیرشان به ته دیگ خورده است.

نودی می‌گوید: هر سال کنار ساحل یکبنی هیاهویی بود قایق‌هایی که تمام قد پر از بار ماهی بودند و مشتریانی که بر سر قیمت‌ها چانه می‌زدند؛ که متاسفانه چند ماهی است خبری از آن روز‌ها نیست که نیست ...!

وی با اشاره به اینکه ۷ ماه از فصل صید امسال می‌گذرد، اما تا به امروز هیچ دشتی نداشتیم، افزود: با قرض و وام بانکی دو قایق خریداری کردم و برای معیشت زندگی روزمره خود با کمک ملوانان جَلّی را راه اندازی کردیم و دل به دریا زدیم.

این ناخدا جاسکی ادامه داد: بوسیله این جَلّ شرایط اشتغالزایی ۱۸ نفر سرپرست خانواده را فراهم کردم، اما این روز‌ها بدلیل رکود صید حال همه ما خوب نیست و صورت زندگی خود را با یارانه ۴۵ هزار تومانی سرخ نگه داشتیم.

وی در پایان با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و تحریم کشور ادوات صیادی خود را با نرخ آزاد می‌خریم که انتظار داریم دولت به مانند صنوف دیگر از جمله تولیدکنندگان، شرکت‌ها و ... ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی در نظر بگیرند و خاطرنشان کرد: چند سالی است که قیمت‌های محصولات صید شده ما نرخ ثابتی داشته، اما خرید ادوات صیادی روز به روز به طرز سرسام آوری افزایش پیدا کرده است.

عبدالله باتونه یک صیاد دیگر جاسکی نیز گفت: با تصویب سه قوه در خصوص سهمیه بندی بنزین به مشکل بر خوردیم و تنها صیادانی که مجوز دارند می‌توانند از سوخت سهمیه‌ای استفاده کنند ما که مجوز نداریم.

وی یادآور شد: ۷۰ درصد صیادان این شهرستان فاقد مجوز صید از دریا هستند، متاسفانه قول‌های که به صیادان داده شد، اما به آن‌ها عمل نشد.

یکی از صاحبان چند قایق شهرستان جاسک با انتقاد از بسته بودن محل خرید ماهی، گفت: طی تماسی که با مسئولان شرکت‌های پودران مستقر در این شهرستان داشتیم، متاسفانه اعلام کردند که با توجه به قطعی آب این شرکت‌ها بدلیل ویرویس کرونا از خرید صیدتان معذوریم.

امید زارعی رئیس شیلات شهرستان جاسک به ایسنا، گفت: سوخت قایق‌های موتوری صیادی از نظر شیلات مشکلی ندارد و رایزنی‌های لازم با شیلات ایران و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تفاهم نامه‌ای برای تامین سوخت برای شناور‌های مجوز دار و مورد تایید شیلات انجام شده است، افزود: در این خصوص ثبت نام اولیه شناور‌های دارای مجوز قانونی در سامانه سوخت انجام شد. رئیس شیلات جاسک ادامه داد: آمادگی کامل برای تایید و معرفی به شرکت نفت از سوی اداره شیلات وجود دارد، اما عدم تخصیص دست ما نیست و تاکنون در سطح استان تاکنون سوختی برای قایق‌ها تخصیص نشده است.

جاسک در شرقی‌ترین منطقه از هرمزگان قرار دارد و این شهرستان بیش از ۳ هزار دستگاه قایق موتوری با اشتغالزایی ۱۵ تا ۱۸صیاد در هر قایق در بنادر صیادی این بندرساحلی روزی خود را از دریا تامین می‌کنند.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تاریخ انتشار: 14 فروردین 1399، کدخبر: 99011406830 ، www.isna.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین