پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۷۲۷۷۳
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳
سه روز دیگر یعنی در روز بیست و نهم آوریل، سیارکی به نام 1998OR2 در مدار خود به زمین نزدیک خواهد شد.البته که برخورد چنین سیارکی با ابعاد حدود چهار کیلومتری به زمین قطعا برای حیات زمین یک تهدید به شمار می آید اما واقعیت این است که ریاضیات و محاسبات نجومی، مهمتر و دقیقتر از تخیلات ما هستند و بر اساس محاسبات دانشمندان، این سیارک به زمین برخورد نخواهد کرد.

شعار سال:سه روز دیگر یعنی در روز بیست و نهم آوریل، سیارکی به نام 1998OR2 در مدار خود به زمین نزدیک خواهد شد.البته نزدیک در معنای نجومی با نزدیک در معنای روزمره خیلی تفاوت دارد. از دید کیهان شناسان و منجمان، فاصله بیش از ۶ میلیون کیلومتری زمین چندان هم دور نیست. البته که برخورد چنین سیارکی با ابعاد حدود چهار کیلومتری به زمین قطعا برای حیات زمین یک تهدید به شمار می آید اما واقعیت این است که ریاضیات و محاسبات نجومی، مهمتر و دقیقتر از تخیلات ما هستند و بر اساس محاسبات دانشمندان، این سیارک به زمین برخورد نخواهد کرد. سیارک 1998OR2 تازه کشف نشده و دانشمندان از حدود بیست و دو سال پیش این سیارک را می شناسند و آن را تحت نظر دارند.

هرچند که دانشمندان این سیارک را در رده سیارک های نزدیک به زمین NEO طبقه بندی کرده اند. یعنی اجرامی که حدودا از فاصله نزدیکتر از ۵۰ میلیون کیلومتری‌ ما و حدود ۱۹۵ میلیون کیلومتری خورشید عبور می کنند. البته این سیارک در لیست سیاه دیگری هم هست. لیست PHO یعنی لیستی از اجرام آسمانی که خطر بالقوه ای برای زمین محسوب می شوند. اجرام آسمانی که قطر آنها بیش از ۱۴۰ متر باشند، که بدیهی است سیارک 1998OR2 از آن جمله محسوب می شود. دانشمندان مدار این سیارک را تا سال ۲۱۹۷ محاسبه کرده اند و تا آن زمان که البته هیچکدام از ما زنده نیستیم، ظاهرا خطری از سوی این سیارک متوجه حیات زمین نیست. این بار یعنی سه روز دیگر خطر این سیارک در فاصله ای حدود ۱۶ برابر فاصله زمین تا ماه، از بیخ گوش مان می گذرد. البته همیشه اینطور نخواهد ماند و بازگشت این سیارک در آینده به مراتب نزدیک تر خواهد بود.

در اواسط آوریل سال ۲۰۷۹ و سال ۲۱۲۷ ، ساکنان زمین بیش از امروز اما باید نگران برخورد این سیارک به زمین باشند. بنابراین اگر در آن زمان یعنی قرن آینده در چنین روزهایی، بیماری کووید ۲۱۲۷ مردم جهان را مثل امروز نگران نکرده باشد، احتمالا تمام حواس ها و برنامه ها و رسانه ها به این موضوع خواهند پرداخت. البته از این اجرام سرگردان در فضای بی کران بسیارند و دانشمندان بیش از ۱۵۰هزار جرم آسمانی با قطر بیشتر از ۱۴۰ متر را می شناسند. با این وجود همین قدر کافیست که بدانیم سیارک 1998OR2 حیات ما را منقرض نخواهد کرد. دانشمندان فعلا از سیارک (99942) Apophis واهمه دارند که از سال ۲۰۰۴ شناخته شده و اوایل اعلام شده بودکه به احتمال بسیار بالا در سال ۲۰۲۹ به زمین برخورد خواهد کرد. محاسبات بیشتر البته نشان داد که Apophis هم در سال ۲۰۲۹ به زمین نمی خورد!

تعداد بازدید : 1

برگرفته از فضای مجازی

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین