پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۰۶۴۳
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
رودخانه گرگ هر ساله آسیب‌های زیادی به کشاورزان وارد می‌کند و هیچ اقدامی برای کنترل آن انجام نشده است.

شعار سال: ریگان یکی از شهرستان‌های شرقی استان کرمان است که همه ساله با آغاز فصل پاییز و بارش رحمت الهی و به‌دلیل گودی آن، رودخانه‌ها از شهرستان‌های شرقی و سیستان و بلوچستان به سمت آن گسیل داده می‌شوند.

منطقه ده‌رضای شهرستان ریگان همه ساله به‌دلیل وجود این رودخانه‌ها دچار خسارات شدیدی می‌شود که جبران‌ناپذیر است.

 

یکی از رودخانه‌هایی که همه ساله خسارات زیادی به شهرستان و منطقه ده‌رضا وارد می‌کند رودخانه گرگ است که اقتصاد منطقه ده‌رضا را نابود می‌کند.

ده‌رضا قطب تولید یونجه در شرق کشور بوده و کشاورزان این خطه با زحمت فراوان اقدام به تولید یونجه می‌کنند اما با اولین بارش و جاری شدن رودخانه‌ها تمامی دسترنج آنها در زیر آب فرو می‌رود.

گرگ، که رودخانه‌ای وحشتناک و پرآبی‌ست با آبگیری از اطراف در کمین منطقه ده‌رضا می‌نشیند تا محصول این خطه را نابود سازد.

برای بررسی وضعیت این رودخانه به منطقه ده‌رضای شهرستان ریگان رفتیم تا از نزدیک با اقدامات صورت گرفته جهت مهار آن برای حوادث احتمالی آینده آشنا شویم.

با رسیدن به این رودخانه متوجه  شدیم که این رودخانه همچنان در کمین شهرستان ریگان است و این روزها تشنه جرعه‌ای آب است تا خود را به منطقه ده‌رضا برساند. این رودخانه به حدی وحشتناک بود که کیلومترها زمین را بلعیده و طول آن افزایش بی‌حد داشت.

با مشاهدات میدانی از این رودخانه مشخص شد هیچ اقدامی برای مهار آن در شهرستان صورت نگرفته است.

همه ساله این رودخانه خسارات زیادی به کشاورزی ما وارد می‌کند

به سراغ کشاورزان زیر دست این رودخانه رفتیم که تعدادی از آنها مشغول برداشت یونجه بودند؛ مصطفی برزنگی‌پور گفت: همه ساله این رودخانه خسارات زیادی به کشاورزی ما وارد می‌کند. اوج این خسارات زمانی است که رودخانه گرگ وارد مزارع کشاورزی ما می‌شود و محصولات‌مان را می‌بلعد.

محمد ده‌رضایی دیگر کشاورز ریگانی افزود: وقتی این رودخانه وارد روستای ما می‌شود همه چیز را نابود می‌کند. تا کنون هیچ اقدامی برای مهار آن صورت نگرفته است و ما در زمان جاری شدن آن با وسایل خود از جمله تراکتور تا حدودی جلوی آن را می‌گیریم اما با یک ساعت شدت تمامی سیل‌بندهای ما را خراب می‌کند.

رودخانه «گرگ» خانه‌ام را با خود برد

صغری هدایت‌پور یکی دیگر از اهالی منطقه ده‌رضا بیان داشت: رودخانه گرگ و رودخانه‌های شهرستان ریگان سال گذشته خانه‌ام را خراب کردند، شدت رودخانه گرگ آن‌قدر زیاد بود که با ترس و وحشت روستایمان را ترک کردم و با بازگشت به روستا رودخانه منزلم را با خود برده بود.

اما روستای حسین‌آباد دامداری و سه روستای دیگر از جمله روستاهایی بودند که در محاصره این رودخانه وحشتناک در سال گذشته قرار داشتند. آب در این روستاها آن‌قدر زیاد بود که چند روز مردمانش در روی آب بودند و زندگی گل ولایی را تجربه می‌کردند.

بردن ده‌ها تیر برق و مردابی‌شد منطقه از صحبت‌های دیگر اهالی منطقه بود که مطرح شد.

خسارت 300 میلیاردی رودخانه‌ها به محصولات کشاورزی روستاییان ریگان

حمید فرامرزی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ریگان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ریگان اظهار داشت: منطقه ده‌رضای شهرستان ریگان قطب تولید یونجه شرق کشور است که با وجود ده‌ها موتور پمپ کشاورزی در این منطقه به قطب اقتصادی در ریگان تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: همه ساله با شروع بارش‌ها در منطقه و جاری شدن رودخانه‌ها در این منطقه شاهد خسارات شدیدی به قطب کشاورزی شهرستان ریگان هستیم، طی دو سال اخیر رودخانه‌ای به نام گرگ بر رودخانه‌های شهرستان افزوده شده است و موجب تخریب بخش کشاورزی در منطقه ده‌رضا شده است.

مدیر جهاد کشاورزی ریگان ادامه داد: کشاورزان منطقه ده‌رضا کشت پاییزه را در این منطقه آغاز کرده‌اند که با کوچکترین بارشی در معرض خطر جدی قرار دارند.

فرامرزی افزود: سال گذشته رودخانه گرگ در منطقه ده‌رضا و روستاهای مجاور بیش از 300 میلیارد ریال خسارت وارد کرد.

وی خواستار احداث سیل‌بند در این منطقه برای پیشگیری از حوادث احتمالی در منطقه ده‌رضا شد.

مطالعات رودخانه گرگ در منطقه ده‌رضا به‌زودی آغاز خواهد شد

وحید حسینی مدیر منابع آب شهرستان ریگان با بیان اینکه این شهرستان یکی از مناطق بحران‌خیز در استان کرمان است، ادامه داد: مطالعات رودخانه گرگ در منطقه ده‌رضا به‌زودی آغاز خواهد شد که بتوان با اقدامات اولیه از مهار آن به منطقه ده‌رضا جلوگیری کرد.

امین باقری فرماندار ریگان هم اظهار کرد: منطقه ده‌رضا همه ساله با بارش رحمت الهی و جاری شدن رودخانه‌ها پرآب می‌شود که با جاری شدن رودخانه‌ها خسارات زیادی به زیرساخت‌های این شهرستان وارد می‌شود.

 

وی عنوان کرد: دو رودخانه «هشتصد متری» و «گرگ» این منطقه را تهدید می‌کنند که با اقدامات اولیه برای رودخانه هشتصد متری تا حدودی سیل‌بندها در حاشیه این رودخانه احداث شده‌اند.

وی بیان داشت: اما رودخانه گرگ که یکی از وحشی‌ترین رودخانه‌هاست، هنوز برای آن هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

فرماندار ریگان از منابع طبیعی و منابع آب استان خواست تا برای مطالعات و پخش سیلاب این رودخانه وحشی اقدامات لازم را انجام دهند.

 

شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 26 شهریور ۱۳۹۹، کد خبر: -، farsnews.ir

 

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین